Temat: Korekta kosztów w PIT/CIT + korekta podatku VAT - prośba...
Tak ma Pan racje… w chwili obecnej sprawdzimy dłużnika czy jest czynnym podatnikiem podatku VAT tylko prosząc o wydanie zaświadczenia. Jednak pragnę zauważyć, iż prawdopodobnie będzie baza danych na wzór VIES-u, gdzie będzie Pan mógł sprawdzić na bieżąco czy Pana kontrahent jest czynnym podatnikiem podatku VAT – ale to moim zdaniem odległa przyszłość.
Jeśli chodzi o korektę podatku należnego w przypadku likwidacji przedsiębiorstwa dłużnika to zgadzam się z Pana zdaniem… nie będzie ona możliwa ponieważ przepis wymaga aby dłużnik przed dniem dokonania korekty był czynnym podatnikiem podatku VAT.
I. Przekształcenia lub łączenia się podmiotów gospodarczych:
Ordynacja podatkowa:
Art. 93. § 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1) osób prawnych,
2) osobowych spółek handlowych,
3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:
1) innej osoby prawnej (osób prawnych);
2) osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).
Art. 93a. § 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1) przekształcenia innej osoby prawnej,
2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:
1) osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,
b) spółki kapitałowej;
2) spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.
Art. 93c. § 1. Osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.
Przykład:
Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W dniu 13.01.2013r. sprzedał towar na fakturę VAT z terminem płatności 20.01.2013r. firmie „ALFA” spółka jawna. Spółka „ALFA” nie zapłaciła za przedmiotową fakturę. 150 dni mija 19.06.2013r.
Z dniem 31.05.2013r. spółka „ALFA” połączyła się z inną spółką jawną tworząc „BETA” spółkę z o.o. Zgodnie z art. 93. § 1. pkt 2 Ordynacji podatkowej „BETA” sp. z o.o. wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.
Reasumując, Kowalski sprawdza przed dniem dokonania korekty podatku należnego (prawo do korekty powstaje mu w czerwcu 2013) czy „BETA” spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku VAT – jeśli tak… i spełnione są pozostałe warunki z art. 89a ustawy VAT dokonuje korekty podatku należnego w deklaracji za m-c 06/2013.
„BETA” sp. z o.o. (jako sukcesor generalny obowiązków „ALFA” spółka jawna) będzie miała obowiązek w swojej deklaracji podatkowej dokonać korekty podatku naliczonego w miesiącu 06/2013.
II. Przekształcenie osoby fizycznej prowadzącej dzielność gospodarczą w spółkę kapitałową:
Ordynacja podatkowa:
Art. 93a. § 4. Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.
Kwestie związane z następstwem prawnym podmiotów przekształcanych na gruncie prawa cywilnego i gospodarczego regulują przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych. Natomiast kwestia sukcesji podatkowej uregulowana została w ustawie Ordynacja podatkowa.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z treścią obowiązującego od 1 lipca 2011 r. art. 112b Ordynacji podatkowej jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na przepis art. 112b Ordynacji podatkowej. Przepis art. 112b Ordynacji podatkowej, przewiduje odpowiedzialność solidarną jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną oraz tej osoby fizycznej za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W związku z nową kategorią przekształcenia nie ustanowiono w ustawie - Ordynacja podatkowa zasady następstwa prawnego wszystkich praw i obowiązków podmiotu przekształconego w zakresie przepisów prawa podatkowego. Oznacza to, że omawiane przekształcenie nie skutkuje uniwersalnym przejściem na jednoosobową spółkę kapitałową wszelkich, przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną oraz nie czyni tej spółki następcą prawnym osoby fizycznej.
Reasumując, w przypadku przekształcenia osoby fizycznej prowadzącej dzielność gospodarczą w spółkę kapitałową nie mamy do czynienia z sukcesją OBOWIĄZKÓW jakie ciążyły na osobie fizycznej. Możemy ewentualnie mówić tylko i wyłącznie o sukcesji PRAW z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.
Przykład:
Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W dniu 13.01.2013r. dokonał zakupu towaru na fakturę VAT z terminem płatności 20.01.2013r. od firmy „ALFA” spółka jawna. Kowalski nie zapłacił za przedmiotową fakturę. 150 dni mija 19.06.2013r. Z dniem 31.05.2013r. Kowalski przekształcił się w „BETA” spółkę z o.o.
Zatem w przedstawionym przykładzie „ALFA” sp. j. nie będzie miała prawa do dokonania korekty podatku należnego (Kowalski nie jest juz czynnym podatnikiem podatku VAT). Jednocześnie w związku z brakiem sukcesji obowiązków jakie ciążyły na Kowalskim spółka „BETA” nie będzie zobowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego.
Robert Sasak edytował(a) ten post dnia 09.04.13 o godzinie 11:53