Małgorzata Grzegorczyk

Małgorzata Grzegorczyk Regionalny HR
Business Partner,
British American
Tobacco ...

Temat: narzędzia psychologiczne w planowaniu kariery

czy mieliście okazję zetknąć się z takim narzędziami? Być może jako osoba rekrutowana, rekrutujaca lub doradca zawodowy?Jakie testy znacie? Jaka jest wasza o nich opinia?
Ewelina Stala

Ewelina Stala Koordynator
Projektów
(e-commerce)/ HR,
Medycyna, Sprzedaż

Temat: narzędzia psychologiczne w planowaniu kariery

Niezależnie od tego jakie narzędzie zostanie zastosowane w procesie rekrutacyjnym, moją radą jest: pozostać sobą, czyli zachowywać się naturalnie i szczerze odpowiadać na na pytania testowe. W przypadku metod warsztatowych (np. Assessment Center) nigdy nie wiemy jaki zestaw cech jest pożądany dla danego pracodawcy. Zakładając, że poszukuje on lidera o silnych zdolnościach przywódczych, będziemy starać się prezentować silną, wręcz agresywną postawę i przebijać swoje pomysły w poszczególnych zdaniach. Natomiast pracodawca być może szuka menedżera, który potrafi aktywnie słuchać swoich pracowników i będzie potrafił dawać im swobodę działania, aby mogli rozwijać swoja kreatywność. W przypadku testów, wiele z nich zawiera tzw. skalę manipulacji (popularnie zwaną skalą kłamstwa), która jasno pokazuje, że osoba starała przedstawić się w innym świetle. Taki wynik nie tylko powoduje, że test nadaje się do koszta, ale niestety wraz z testem znajdzie się tam również aplikacja kandydata.

Załóżmy jednak, że udało się o kandydatowi przedstawić siebie jako osobę o silnych zdolnościach przywódczych, asertywną, potrafiącą z łatwością delegować zadania nawet w trudnych sytuacjach. Trafił on w oczekiwania pracodawcy, który boryka się z niedyscyplinowana załogą i potrzebuje menedżera o silnej osobowości kierowniczej, aby przywrócił porządek w zespole. W rzeczywistości, nasz kandydat odznacza się przeciętna asertywnością i ma skłonność do zachowań asekuracyjnych w sytuacjach kryzysowych. Pomijając fakt, że swoją pracą nie spełni oczekiwań pracodawcy, to jaki będzie jego komfort pracy? Pracownicy szybko zauważą i zaczną wykorzystywać słabe strony przełożonego. Zatem próbami przedstawienia siebie jako osoby, którą nie jest, kandydat może przynieść sobie więcej szkody niż pożytku.Ewelina Stala edytował(a) ten post dnia 13.08.10 o godzinie 19:03

konto usunięte

Temat: narzędzia psychologiczne w planowaniu kariery

Z narzędziami psychologicznymi spotkałam się dwukrotnie. Jeden z nich to typowy Assessment Center (zadania grupowe), a drugi to zwykły test predyspozycji komunikacyjnych. Oba "zaliczyłam", ponieważ w obu przypadkach otrzymałam pracę o którą się starałam. Nie odczuwałam stresu w przypadku żadnego z testów. Zadanie grupowe było wręcz przyjemne :) Faktycznie nie udawałam, ponieważ wychodzę z założenia, że takim naciąganiem swoich predyspozycji mogę sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zresztą co nam po pracy, którą rozpoczniemy i zaraz będziemy musieli z niej uciekać, bo nie damy zwyczajnie rady? Kłamstwo ma krótkie nogi :)

Mam jeszcze pytanie: Czy testy MBTI są wykorzystywane w procesach rekrutacji? O ile wiem wiele można się z nich dowiedzieć o mocnych i słabych stronach danej osoby.Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.11.13 o godzinie 11:21

Następna dyskusja:

Planowanie kariery w czasac...




Wyślij zaproszenie do