Małgorzata Grzegorczyk

Małgorzata Grzegorczyk Regionalny HR
Business Partner,
British American
Tobacco ...

Temat: kariera czyli co?

No właśnie, co dla Was oznacza hasło kariera? Z czym się wam kojarzy?

Kiedyś (jeszcze np. w liceum) słowo kariera kojarzyło mi się dość negatywnie - z facetem w garniturku, z wielką komórą (wtedy były pierwsze przenośne aparaty z wielkimi bateriami), bezpardonową walką o wyższe stanowisko i gonitwą za "mamoną".
Teraz widzę to inaczej. A jakie Wy macie skojarzenia z "karierą"?Malgorzata Grzegorczyk edytował(a) ten post dnia 19.02.09 o godzinie 22:47
Małgorzata Grzegorczyk

Małgorzata Grzegorczyk Regionalny HR
Business Partner,
British American
Tobacco ...

Temat: kariera czyli co?

Fajne podejście do kariery opisują "kotwice kariery" E. Scheina. Jakieś 2 llata temu znalazłam bardzo ciekawy artykuł na ten tema na Nowoczesnej Firmie (nf.pl). Teraz jest o tym mnóstwo w Internecie.Nie umiem jeszcze załączać linków, ale jak wpiszecie w google: kotwice kariery + Schein to znjadziecie ciekawy test z kluczem, można też wejść na kotwice-kariery.plktóry pomoże dookreslić jaki typ kariery jest Wam bliski.

Przez weekend nauczę się dodawać linki :)

A poniżej krótki opis (z jednej ze stron z Internetu)Kotwice kariery wg. Scheina
1. Profesjonalizm
Towarzyszy mu dążenie do bycia fachowcem w konkretnej dziedzinie, potwierdzenia własnego mistrzostwa, awansu poziomego. Tacy ludzie najczęściej nie są zainteresowani stanowiskami kierowniczymi.
2. Przywództwo
Celem zawodowym staje się wówczas zdobycie nowych doświadczeń w zakresie zarządzania, podejmowanie decyzji, zwiększenie zakresu władzy, dążenie do sukcesu finansowego.
3. Autonomia i niezależność
Związana jest z dążeniem do poszerzenia marginesu własnej swobody, uwolnienia się z krępujących więzów i ograniczeń (związanych np. z biurokracją i autokratyzmem przełożonych). Osoby silnie nastawione na niezależność nie poszukują stanowisk kierowniczych, ale nie chcą być jedynie wykonawcami poleceń zwierzchników. Ich celem jest bycie sobie sterem i żeglarzem, praca na stanowisku samodzielnych specjalistów i związana z nimi odpowiedzialność.
4. Bezpieczeństwo i stabilizacja
Głównym motorem działania jest w tym przypadku emocjonalny związek z firmą, poczucie lojalności. Pracownicy o stosunkowo silnej potrzebie bezpieczeństwa mogą aspirować do stanowisk kierowniczych, ale najczęściej w ramach tej samej jednostki. Zwykle bronią się przed zmianami swojego środowiska, np. nie interesuje ich na ogół kariera międzynarodowa.
5. Kreatywność i przedsiębiorczość
Przejawia się w tym, że osoby twórcze chętnie posiadają wiedzę o sobie, organizacji i różnych jej podsystemach, dostrzegają problemy i rozwiązują je, dążą do wprowadzenia zmian, innowacji itd. Są zwykle mobilne i pozytywnie nastawione do rotacji jako drogi podwyższania kwalifikacji oraz do awansu poziomego. Większość z nich satysfakcjonuje stanowisko doradcy szefa. Jedną z odmian kreatywności jest także przedsiębiorczość.
6. Usługi i poświęcenie dla innych
Głównym celem w życiu staje się realizacja wartości humanistycznych, rozwiązywanie problemów politycznych, pomaganie innym, leczenie, nauczanie. Osoby wyznające te wartości chętnie angażują się w akcje społeczne, podejmują pracę jako wolontariusze.
7. Wyzwanie
Podłożem działanie jest tu często chęć przeciwstawiania się trudnościom i możliwość podejmowania ryzyka. Osoby lubiące wyzwania chętnie podejmują prace w środowisku stwarzającym okazję do walki i rywalizacji. Pola wyzwań mogą być bardzo różne np. takie jak ratowanie firmy od bankructwa, ale również handel i sport.
8. Styl życia
Osoby prezentujące te wartości starają się o zachowanie proporcji i harmonii między różnymi aspektami życia, a przede wszystkim pracą i życiem osobistym. Są gotowe zrezygnować z wyższych dochodów na rzecz spędzania większej ilości czasu z bliskimi. Sukces to dla nich coś więcej niż sukces zawodowy.Malgorzata Grzegorczyk edytował(a) ten post dnia 19.02.09 o godzinie 22:59
Rajmund Flis

Rajmund Flis HR Specialist,
Career Advisor

Temat: kariera czyli co?

faktycznie ciekawe podejscie, czytajac probowalem sie automatycznie wpasowac w jedna, dwie dzialki/ukierunkowania, ale trudno znalezc dokladnie swoje preferencje. Wydaje mi sie ze rzadko da sie kogos latwo sklasyfikowac i choc rozne teorie pomagaja uswiadomic sobie roznorodnosc motywacji, potrzeb to nasza prawdziwa droga, styl kariery wije sie gdzies pomiedzy roznymi klasyfikacjami zahaczajac o nie mniej lub bardziej.

Jesli chodzi o pytanie o kariere.. dla mnie jest ona drogą zyciowa obejmujaca oprocz pracy takze inne wazne wydarzenia, dazenia, cele mniej lub bardziej przenikajace sie z zyciem zawodowym.
W moim rozumieniu elementami kariery jest edukacja (szkola, studia, szkolenia biznesowe, jezykowe,inne szkolenia) praca (u innych lub na wlasny rachunek), przerwy w pracy (na wychowanie dzieci, na podroz dookola swiata, na przemyslenie spraw, na podreperowanie zdrowia itp.)oraz tzw. emerytura, ktora moze byc rownie pracowitym okresem jak wczesniejszy okres zawodowy.

Następna dyskusja:

Letnie Praktyki Badawcze - ...




Wyślij zaproszenie do