Andrzej Urbański informatyk
Temat: Społecznościowy Serwis Miłośników Tworzenia Literatury...
Serwis http://Piszmy.pl wystartował w lipcu 2007 jednak podstawowe reguły swego działania zaczerpnął z działającej od 2002 roku w serwisie Fantasyworld.pl usługi Neverending Story(NVS), a z działającego od 22 kwietnia 2006 do lipca 2007 serwisu http://Opowiadam.pl użytkownicy przenieśli większość tekstów literackich.Serwis Piszmy.pl uczynił ze zwykle bardzo indywidualnego procesu tworzenia treści literackich pole do szerokich dyskusji i współpracy. Odbywa się to przez kolejne dopisywanie do rozpoczętego już opowiadania dalszego ciągu przez różne osoby. Osoba, która założyła opowiadanie pisząc pierwszy fragment i "opis świata" - pewien drogowskaz dla autorów, pełni rolę wiodącą i w skrajnym przypadku może nawet usunąć fragment dopisany przez inną osobę, który jej zdaniem nie pasuje do wcześniejszych treści lub zamierzeń. Zwykle jednak różnice są przedmiotem gorących dyskusji w formie: komentarzy do opowiadania, dyskusji na czacie lub listów wewnętrznej poczty serwisu.
Do tej dyskusji często włączają się moderatorzy serwisu, gdy teksty naruszają zasady poprawności językowej lub są rażąco niespójne. Moderatorami są przeważnie studenci polonistyki i pokrewnych kierunków studiów. Zazwyczaj tylko proponują poprawki tworząc komentarze w prostej notacji umożliwiającej autorowi zrozumienie zarzutów i poprawienie własnego tekstu. To niestety jest częstym przedmiotem sporów, bo trafiają się osoby o bardzo miernych umiejętnościach pisania, a do tego bardzo wrażliwe na krytykę i reagujące często w sposób niekulturalny, prowadzący nawet do gróźb pod adresem moderatorów. Dlatego nasi moderatorzy muszą być taktowni, wykazywać się umiejętnościami negocjacyjnymi, a w ostateczności odporni na przykrości.
Często powtarzamy naszym użytkownikom, że aby dopisać kolejny fragment opowiadania, konieczne jest przeczytanie całości tekstu. Natomiast rozpoczęcie i prowadzenie własnej historii, wymaga większych umiejętności we władaniu piórem, oraz czasu, by efekty nie zostały zanegowane przez moderatorów. Dlatego też każdemu doradzamy rozpocząć zapoznawanie się z serwisem od czytania, następnie dopisywania, a dopiero po oswojeniu się ze stroną, przystąpić do rozpoczynania własnych opowiadań.
Takiej kolejności sprzyja również system punktowy serwisu, który nagradza dopisywanie, a rozpoczęcie opowiadania czyni poważną inwestycją. Można ją sfinansować z punktów zdobywanych m.in. za dopisywanie, systematyczne odwiedzanie serwisu i wprowadzanie innych użytkowników. Ale można też kupić punkty za płatne SMSy, przelewy PayPal i wpłaty gotówkowe w PKO BP. Serwis wsparło już 327 osób kupując punkty.
Na http://piszmy.pl można się szybko i dyskretnie zarejestrować(nie ma pytań o dane osobowe, chociaż można się zlokalizować na mapce i podać do publicznej wiadomości informacje o sobie). Uczyniło to już 3405 osób, z czego inicjowało nowe opowiadania 533 a dopisywało 1090. W serwisie jest aktualnie 680 zweryfikowanych opowiadań złożonych z 25612 fragmentów i umieszczonych w 25 działach tematycznych. Z czego ponad 100 jest już zakończonych. W druku byłoby to ok. 16716 stron, o zmieściłoby się w ok.56 typowych tomikach.
Jak większość serwisów społecznościowych http://piszmy.pl umożliwia tworzenie list znajomych i wymianę z nimi komunikatów. Zdobyte bądź kupione punkty można wydawać m.in. na reklamy własnych opowiadań(pojawiają się w nagłówku serwisu ale też można je zaimportować na własną stronę lub bloga) by zachęcić do dopisywania, awatary pozwalające kształtować swój wizerunek, a także obrazki umieszczane na stronach opowiadań.
Chociaż serwis ma pewne możliwości wydawania książek drukiem to jak na razie wydane w 2007 opowiadanie "Kain" http://empik.com/kain-ksiazka,2993971,p napisane przez dziesięciorga autorów pozostaje jedynym śladem ksiażkowym, bo serwisowi bardziej chodzi o działaność samokształceniową w zakresie umiejętności tworzenia literatury niż o spektakularne efekty literackiej działalności.
Ale udało się też wydać dwie indywidualne książki autorów serwisu: Anny Wielachowskiej "Świadomość demona" http://empik.com/zmierzch-ksiazka,prod410200,p i Marcina Maliwskiego "Zmierzch"www.empik.com/swiadomosc-demona-ksiazka,3061665,p. Ubocznym efektem tej działalności są też książeczki dla dzieci http://empik.com/alan-i-wedrujaca-krolewna-ksiazka,pro... przez autora oprogramowania serwisu oraz jego administratora i użytkownika znanego z wielu tekstów prowokujących, zwłaszcza młodych ludzi, do pisania.