Temat: Wypełnienie deklaracji...
Pracodawcy prowadzący ZPChr lub zatrudniający mniej niż 25 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) albo osiągający ten poziom, jeżeli co najmniej 6% załogi stanowią osoby niepełnosprawne, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku wykazanie spełnienia tzw. efektu zachęty lub warunków wyłączających konieczność zaistnienia tego efektu.
Efekt zachęty
Aby mówić o wystąpieniu efektu zachęty, wymagane jest wykazanie wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Wystąpienie tego efektu ustala się w stosunku do przeciętnego zatrudnienia ogółem i przeciętnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie poprzedzających 12 miesięcy.
Dopuszczalne jest także uzyskanie dofinansowania w sytuacji, kiedy efekt ten nie występuje. Jest to możliwe pod warunkiem, że:
1) zatrudnienie nowego pracownika niepełnosprawnego nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem:
– z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, czyli w związku z ujawnieniem ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
– za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika,
– na mocy porozumienia stron,
– wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
– z upływem czasu, na który została zawarta,
– z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta,
2) miejsce pracy nowo zatrudnionej osoby powstało w wyniku:
– wygaśnięcia umowy o pracę,
– zmniejszenia wymiaru czasu pracy zatrudnianego pracownika – na jego wniosek.
WAŻNE!
Jeżeli w odniesieniu do zatrudnionego pracownika nie można ustalić efektu zachęty oraz nie zachodzą przesłanki wyłączające obowiązek ustalenia efektu zachęty, dofinansowanie na takiego pracownika nie przysługuje.
Pracownikiem, na którego przysługuje dofinansowanie, jest osoba zatrudniona zgodnie z przepisami prawa pracy. Dofinansowanie nie przysługuje więc na osoby, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne (o dzieło, umowa zlecenia).
Osobą niepełnosprawną w rozumieniu przepisów jest osoba, której niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (lekki, umiarkowany i znaczny) lub orzeczeniem równoważnym.
Ponadto osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy o rehabilitacji (tj. przed 1 stycznia 1998 r.) zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu tej ustawy, jeżeli przed tą datą orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraciło mocy. Orzeczenie o zaliczeniu do:
– I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
– II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
– III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Interpretacja w sprawie „starych pracowników”
Na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pojawiło się wyjaśnienie w zakresie ustalania efektu w przypadku tzw. starego pracownika. Zgodnie z pismem Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych z dnia 2 lipca 2010 r. (nr BON-I-52311-240-2-LK/2010) pracodawca, który przed dniem 1 stycznia 2009 r. zatrudniał osobę będącą osobą w pełni sprawną i nadal zatrudniał ją, gdy po tej dacie stała się osobą niepełnosprawną, nie spełnia warunków, by uznać takiego pracownika za zatrudnionego w warunkach efektu zachęty. Nie zachodzi tutaj także możliwość wykazania zaistnienia warunków uprawniających do wyłączenia spod konieczności wykazania efektu zachęty.
W myśl tej interpretacji z analogiczną sytuacją będziemy mieli do czynienia w przypadku, gdy pracownik został zatrudniony po 1 stycznia 2009 r. jako osoba pełnosprawna i następnie stał się niepełnosprawny. Mając na uwadze, że okres, w którym ustala się efekt zachęty obejmuje miesiąc podjęcia zatrudnienia przez pracownika niepełnosprawnego – bez ponownego podjęcia zatrudnienia przez osobę niepełnosprawną – nie można w przypadku wspomnianych osób ustalić efektu zachęty. Rozporządzenie Komisji 800/2008/WE nie dopuszcza możliwości przyznania pomocy w sytuacji, kiedy pracownik stał się niepełnosprawny w trakcie zatrudnienia. Stanowisko to zostało potwierdzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Natomiast w przypadku osób zatrudnionych jako niepełnosprawne przed dniem 1 stycznia 2009 r. efektu zachęty nie należy ustalać jedynie wtedy, gdy zachodzą przesłanki wyłączające z obowiązku ustalenia efektu zachęty przewidziane w rozporządzeniu KE lub art. 2 ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji... (Dz. U. z 2008 r. nr 237, poz. 1652). Pomoc udzielana na zatrudnienie wspomnianych osób niepełnosprawnych niebędących osobami nowo zatrudnionymi uznawana jest przez Komisję Europejską za pomoc trwającą. W związku z czym nie jest wymagane wykazywanie efektu zachęty.
Zaprezentowana interpretacja wprowadza wiele niejasności. Przede wszystkim nie wiadomo od kiedy przedmiotowa interpretacja „obowiązuje”, czyli od kiedy powinna być przez beneficjentów tej pomocy stosowana. Ponadto nie wiadomo czy ci, którzy do tej pory otrzymywali pomoc na tzw. starych pracowników, zostaną zobowiązani do jej zwrotu oraz korekty dokumentów złożonych w tym okresie.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.).
Tyle jeśliu chodzi o efekt zachęty - tak po prawdzie jest to czoś czego do końca ja sam nie rozumiem, zresztą nie tylko ja i zaręczam że nie jest pani jedyną osobą, która nie rozumie o co chodzi. A jak głosi stare porzekadło, jeśli nie wiadomo o co chodzi to hodzi o kasę. w tym przypadku o zwrot dofinansowania do pracowników ON + odsetki.