Alicja Oszuścik

Alicja Oszuścik specjalista ds. płac

Temat: Wypełnienie deklaracji...

Witam...
... bardzo proszę o pomoc w wypełnieniu deklaracji Wn-D... chodzi mi o poz.38
czy prawidłowym jest:
poz.34 + poz.35 > poz.36 + poz.37 = TAK
poz.34 + poz.35 < poz.36 + poz.37 = NIE

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi
pozdrawiam serdecznie...:)
AlicjaAlicja Oszuścik edytował(a) ten post dnia 24.11.10 o godzinie 15:03

Temat: Wypełnienie deklaracji...

Witam...
... bardzo proszę o pomoc w wypełnieniu deklaracji Wn-D... chodzi mi o poz.38
czy prawidłowym jest:
poz.34 + poz.35 > poz.36 + poz.37 = TAK
poz.34 + poz.35 < poz.36 + poz.37 = NIE

- dokładnie tak, jak to pani napisała.
Aczkolwiek proszę pamiętać, że liczbę osób podaje pani w przeliczeniu na pełny etat, jak również, iż poszczególnych pozycji się nie dodaje do siebie.
liczbę osób niepełnosprawych i zatrudnionych ogółem podaje się w przeliczniu na pełny etat (np poz 34 liczba osób zatrudnionych ogółem 50 z tego w poz 35 wpisuje pani liczbę Osób Niepełnosprawnych np 30).
w pozycji 36 i 37 wpisuje pani łączną liczbę osob na przestrzeni 12 miesięcy poprzedzających okres sprawozdaczy podzieloną przez 12. i tak np w poz 36 sumuje pani liczbę osób zatrudnionych ogółem z poszczególnych miesiący i dzieli przez 12, analogicznie w poz 37 liczbę osób niepełnosprawych, która winna wyjść mniejsza od poz. 36.

zresztą proszę zadzwonićdo pfron i poprosić o rozmowę z konsultantem (ale zgaduję że jest ciężko się dodzwonić. Tel na sekretariat:50-55-650 raczej nie mogą nie odebrać)
Alicja Oszuścik

Alicja Oszuścik specjalista ds. płac

Temat: Wypełnienie deklaracji...

Witam Panie Piotrze..

... dziękuję bardzo za zainteresowanie moim problemem... może jest on błahy ale dla mnie istotny... ciesze się, że znalazłam tu pomoc i to tak ekspresowym czasie !! bo dodzwonienie się do PFRON graniczy z cudem... !!! Dodzwonić się do centrali czasami udaje się... ale dalsze łączenie.... albo numer zajęty... albo wolny i nikt nie odbiera... :(
... ale... właśnie jest jeszcze jedno małe ale.... chodzi mi o "efekt zachęty" nie wiem czy do końca wszystko rozumiem... im więcej na temat czytam - tym chyba mniej rozumiem :( czy byłby Pan tak miły... i tak własnymi słowami spróbował mi go przekazać... :)??
... a wracając do poprzedniej Pana wypowiedzi... to liczbę osób podaję dokładnie tak jak Pan to przedstawił...:)

Pozdrawiam
Alicja

Temat: Wypełnienie deklaracji...

Pracodawcy prowadzący ZPChr lub zatrudniający mniej niż 25 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) albo osiągający ten poziom, jeżeli co najmniej 6% załogi stanowią osoby niepełnosprawne, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku wykazanie spełnienia tzw. efektu zachęty lub warunków wyłączających konieczność zaistnienia tego efektu.

Efekt zachęty

Aby mówić o wystąpieniu efektu zachęty, wymagane jest wykazanie wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Wystąpienie tego efektu ustala się w stosunku do przeciętnego zatrudnienia ogółem i przeciętnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie poprzedzających 12 miesięcy.

Dopuszczalne jest także uzyskanie dofinansowania w sytuacji, kiedy efekt ten nie występuje. Jest to możliwe pod warunkiem, że:

1) zatrudnienie nowego pracownika niepełnosprawnego nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem:

– z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, czyli w związku z ujawnieniem ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

– za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika,

– na mocy porozumienia stron,

– wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,

– z upływem czasu, na który została zawarta,

– z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta,

2) miejsce pracy nowo zatrudnionej osoby powstało w wyniku:

– wygaśnięcia umowy o pracę,

– zmniejszenia wymiaru czasu pracy zatrudnianego pracownika – na jego wniosek.

WAŻNE!
Jeżeli w odniesieniu do zatrudnionego pracownika nie można ustalić efektu zachęty oraz nie zachodzą przesłanki wyłączające obowiązek ustalenia efektu zachęty, dofinansowanie na takiego pracownika nie przysługuje.

Pracownikiem, na którego przysługuje dofinansowanie, jest osoba zatrudniona zgodnie z przepisami prawa pracy. Dofinansowanie nie przysługuje więc na osoby, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne (o dzieło, umowa zlecenia).

Osobą niepełnosprawną w rozumieniu przepisów jest osoba, której niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (lekki, umiarkowany i znaczny) lub orzeczeniem równoważnym.

Ponadto osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy o rehabilitacji (tj. przed 1 stycznia 1998 r.) zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu tej ustawy, jeżeli przed tą datą orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraciło mocy. Orzeczenie o zaliczeniu do:

– I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

– II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

– III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Interpretacja w sprawie „starych pracowników”

Na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pojawiło się wyjaśnienie w zakresie ustalania efektu w przypadku tzw. starego pracownika. Zgodnie z pismem Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych z dnia 2 lipca 2010 r. (nr BON-I-52311-240-2-LK/2010) pracodawca, który przed dniem 1 stycznia 2009 r. zatrudniał osobę będącą osobą w pełni sprawną i nadal zatrudniał ją, gdy po tej dacie stała się osobą niepełnosprawną, nie spełnia warunków, by uznać takiego pracownika za zatrudnionego w warunkach efektu zachęty. Nie zachodzi tutaj także możliwość wykazania zaistnienia warunków uprawniających do wyłączenia spod konieczności wykazania efektu zachęty.

W myśl tej interpretacji z analogiczną sytuacją będziemy mieli do czynienia w przypadku, gdy pracownik został zatrudniony po 1 stycznia 2009 r. jako osoba pełnosprawna i następnie stał się niepełnosprawny. Mając na uwadze, że okres, w którym ustala się efekt zachęty obejmuje miesiąc podjęcia zatrudnienia przez pracownika niepełnosprawnego – bez ponownego podjęcia zatrudnienia przez osobę niepełnosprawną – nie można w przypadku wspomnianych osób ustalić efektu zachęty. Rozporządzenie Komisji 800/2008/WE nie dopuszcza możliwości przyznania pomocy w sytuacji, kiedy pracownik stał się niepełnosprawny w trakcie zatrudnienia. Stanowisko to zostało potwierdzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Natomiast w przypadku osób zatrudnionych jako niepełnosprawne przed dniem 1 stycznia 2009 r. efektu zachęty nie należy ustalać jedynie wtedy, gdy zachodzą przesłanki wyłączające z obowiązku ustalenia efektu zachęty przewidziane w rozporządzeniu KE lub art. 2 ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji... (Dz. U. z 2008 r. nr 237, poz. 1652). Pomoc udzielana na zatrudnienie wspomnianych osób niepełnosprawnych niebędących osobami nowo zatrudnionymi uznawana jest przez Komisję Europejską za pomoc trwającą. W związku z czym nie jest wymagane wykazywanie efektu zachęty.

Zaprezentowana interpretacja wprowadza wiele niejasności. Przede wszystkim nie wiadomo od kiedy przedmiotowa interpretacja „obowiązuje”, czyli od kiedy powinna być przez beneficjentów tej pomocy stosowana. Ponadto nie wiadomo czy ci, którzy do tej pory otrzymywali pomoc na tzw. starych pracowników, zostaną zobowiązani do jej zwrotu oraz korekty dokumentów złożonych w tym okresie.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.).

Tyle jeśliu chodzi o efekt zachęty - tak po prawdzie jest to czoś czego do końca ja sam nie rozumiem, zresztą nie tylko ja i zaręczam że nie jest pani jedyną osobą, która nie rozumie o co chodzi. A jak głosi stare porzekadło, jeśli nie wiadomo o co chodzi to hodzi o kasę. w tym przypadku o zwrot dofinansowania do pracowników ON + odsetki.
Alicja Oszuścik

Alicja Oszuścik specjalista ds. płac

Temat: Wypełnienie deklaracji...

Właściwie to chyba powinnam zacząć od samego początku...
... czy ma to jakieś znaczenie, że nasza firma (rynek otwarty) powstała 17.09.2008. Od 15 listopada 2008 do końca roku zatrudniała jedną osobę(pełnosprawna) - umowa o pracę a od 01.01.2009 r. przejęła ok. 50 osób na mocy art.23 jeden KP (w tym 6% stanowiły osoby niepełnosprawne). Z systemu SODiR korzystamy od listopada 2009.

Temat: Wypełnienie deklaracji...

według mnie nie, dlatego, że przejeliście osoby z całym dobrodziejstwem inwentarza i w myśl zapisów, które opisałem ON były niepełnosprawne przed 01.01.09 r, ponadto nie wymieniliście załogi (pracowników pełnosprawnych na ON)ani też nikt z pracowników pełnosprawanych nie stał się nagle niepełnosprawny. Mówiąc inaczej wskaźnik wam nie spadł i liczba
pracowników jest stała. Ale, zawsze istnieje interpretacja wyższa czyli w tym przypadku PFRONowska.

Gwoli ścisłości dla świętego spokoju, zalecam wysłanie pisma z prośbą ŻĄDANIEM) o interpretacji. Oczywiśćie pismo polecone za potwierdzeniem odbioru. Ponadto proszę skorzystać z numeru telefonu który podałem z prośbą o wytłumaczenie tego zjawiska. Do czego list jest pani potrzebny, ot takie moje widzimisię a dla pani stara zasada rzymian - chroń własną d....). mając na papierze sprostowanie do sytacji zakłądku, który pani reprezentuje - śpi pani spokojnie. I jeszcze raz zaznaczam, że dla wielu organizacji problem efektu zachęty stanowi dość poważny problem.
Alicja Oszuścik

Alicja Oszuścik specjalista ds. płac

Temat: Wypełnienie deklaracji...

03.03.2010 zatrudniliśmy osobę, która stopień niepełnosprawności nabyła
05.03.2010 a orzeczenie dostarczyła w maju 2010 więc wykazałam ją w
deklaracji za maj 2010..., hmmm... i po ostatnim szkoleniu... wydaje mi
się, że zrobiłam błąd... i powinnam dokonać korekty deklaracji począwszy
od maja.... :(((
odp: właściwie najbezpieczniej było by zarejestrować osobę od początku kwietnia, ale miesiąc maj też jest miesiącem jak najbardziej wporządku, chociażby dlatego, że orzeczeniue zostało dostarczone dopiero w maju, po za tym, osobą ta ze stwierdzoną niepełnosprawnością przepracowała u państwa pełny miesiąc kalendzarzowy (kwiecień, ponadto niepełnosprawność liczy się od dnia wystawienia (nabycia praw ON)czyli od 05 marca, w deklaracji, którą państwo wysyłacie jest pozycja w którek jest wpisane data niepełnosrawności oraz ilość dni które u pańśtwa przepracowała. Tak więc bez obaw, korekty robić pani nie musi. Po prostu za ten okres PFRON nie da kasy za tę osobę. Druk, w którym pani podaje szczegółowe dane na temat ON jest druk INF-DP stanowiący załącznik do druku WN-D. Oba druki moze pani wysłać drogą elektroniczną lub papierową, po zarejstrowaniu PFRON zażądać może sprostowania i dosłania innych dokumentów potwierdzających istniejący stan rzeczy np. umowę o pracę i orzeczenie o niepełnosprawności.TO że wcześniej zatrudniona ON, nie przyniosła tegoż zaświadczenia o niczym nie świadczy, zatrudniając ją wiedzieliście o tym stanie rzeczy, i mogliście występować o dofinnansowanie do jej wynagrodzenia, nie we wszystkich firmach dokumentacja pracownicza jest uzupełniana na bierząco, dokumentację zawsze można dosłać w późniejszym terminie. Czasami wystarczy ośiwadczenie pracownika o posiadaniu stopnia niepełnosprawności ważne od dnia lub też kontunuacja.
===================================================================

Witam ponownie... :)
...czyli odnosząc się do powyższego.... rozumiem, że nie muszę tej osoby zwolnić i potem ewentualnie ponownie zatrudnić...aby uzyskać dofinansowanie ?? (osoba ta nie poinformowała nas wcześniej o tym fakcie ze strachu, ze jej nie zatrudnimy !!)
..rozumiem, ze musiałabym w ten sposób postąpić tylko w stosunku do pracownika pełnosprawnego zatrudnionego przed 01.01.2009... i który otrzymałby status ON po tej właśnie dacie ???
..reasumując... jeżeli po 01.01.2009 zatrudniamy jakąkolwiek osobę pełnosprawną.. i która uzyskałaby w czasie trwania stosunku pracy status ON...to z dniem następnym możemy wypełnić wniosek o dofinansowanie.. a od 01.01.2011 z dniem nabycia prawa..

Proszę o wyrozumiałość i pozdrawiam serdecznie...
Alicja..:)

Temat: Wypełnienie deklaracji...

tak, w istocie można zapis ten interpretować, efekt zachęty występuje przy zatrudnieniu nowych pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawnści - efekt zachęty tu jak najbardziej występuje (otrzymanie stopnia niepełnosrawności trwa okołó 1 miesiąca czyli dokuemty musiały być złożone wcześniej, w oświadczeniu o stopniu niepełnosprawoności istnieje pozycja - data ustalenia stopnia niepełnosprawności, które pozwalają stwierdzić jednoznacznie od kiedu osoba ta jest niepełnosprawna (nie mylić z datą powstania)np. niepelnosprawnosc istnieje od - nie da się ustalić, ale Ustalony stopien niepelnosprawnosci datuje się od dnia - 07.05.2008 r.
Alicja Oszuścik

Alicja Oszuścik specjalista ds. płac

Temat: Wypełnienie deklaracji...

Witam ponownie...:)
... dziękuję za wszelką pomoc z Pana strony... ale niestety zaczął się okres wypłat...wiec nie mam teraz zbytnio czasu myśleć o problemach z PFRON... ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś znajdzie Pan czas i chęci na dyskusje bo temat uważam nadal za otwarty:)
A dzisiaj spróbuje dodzwonić sie do PFRON bo od sierpnia nie otrzymałam jeszcze dofinansowania !!
Pozdrawiam..
Alicja:)Alicja Oszuścik edytował(a) ten post dnia 06.12.10 o godzinie 10:00

Następna dyskusja:

Korekta deklaracji




Wyślij zaproszenie do