Ewa
Zawalska
KUGLARZE -
artystyczna oprawa
wydarzeń
Temat: Koniec Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało dofinansowania na tegoroczną, 13. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Tym samym z kulturalnej mapy Polski i Europy znika najważniejszy (a w Polsce jedyny) festiwal prezentujący sztukę pantomimy - list otwarty dyrektora artystycznego festiwalu Bartłomieja Ostapczuka do ministra Bogdana Zdrojewskiego.Warszawskie Centrum Pantomimy, ul. Kasprzaka 22
Artyści sztuki mimu i teatru pantomimy
Warszawa 15.02.2013
Sz. P. Bogdan Zdrojewski
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
List otwarty
Szanowny Panie Ministrze,
pozwalamy sobie napisać do Pana list otwarty w związku z sytuacją Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.
Jako organizatorzy oraz artyści jednego z najbardziej prestiżowych festiwali sztuki pantomimy w świecie, a także aktualnie jedynego festiwalu ukazującego tę piękną sztukę w jej najbardziej tradycyjnych formach, pragnę wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie brakiem możliwości kontynuowania naszych działań.
Do roku 2012 odbyło się nieprzerwanie 12 edycji Festiwalu Sztuki Mimu. Dzięki wyjątkowemu programowi, Festiwal już dawno przekroczył granice naszego kraju. O MFSM piszą media w Europie i Stanach Zjednoczonych, a w trakcie każdej edycji dużą część widowni wypełnia publiczność międzynarodowa, która przyjeżdża do Polski specjalnie na Festiwal.
To na naszym festiwalu swoje słynne warsztaty prowadził sam mistrz tej sztuki Marcel Marceau. To tutaj co roku legendarny Wrocławski Teatr Pantomimy ma możliwość prezentowania swoich spektakli.
To właśnie na naszym festiwalu pojawia się wiele zespołów wcześniej w Polsce nie znanych.
10. edycja Festiwalu została objęta honorowym patronatem MKiDN.
W ramach działań towarzyszących Festiwalowi prowadzona jest jedyna w Europie - Międzynarodowa Szkoła Współczesnej Pantomimy, czyli miesięczne działania edukacyjno-artystyczne: otwarte warsztaty, wykłady oraz spotkania z artystami sztuki mimu.
Przede wszystkim jednak nasz Festiwal jest kontynuacją tradycji pantomimy, sztuki posiadającej w Polsce niezwykle silne korzenie.
Konfrontacja często odmiennych sposobów myślenia, reżyserowania czy definiowania sztuki mimu bardzo dobrze oddaje charakter oraz linię artystyczną Festiwalu. Jednak to właśnie wierność tradycji pantomimy jako sztuki chcącej i potrafiącej wyrażać poza słowami treść spektakli sprawiła, że Festiwal stał się jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie.
Aby sprostać oczekiwaniom odbiorców, stworzyliśmy Warszawskie Centrum Pantomimy, które prowadzi działania edukacyjne w ciągu całego roku.
Jednak to Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu jest właściwym świętem tego teatru w Polsce i Europie.
Oprócz tego Festiwal, który wpisał się na stałe w kalendarz teatralnych wydarzeń w Europie, jest jednocześnie wspaniałą promocją naszego kraju.
Brak wsparcia ze strony MKiDN uniemożliwi realizację kolejnej edycji naszego Festiwalu i w naszej ocenie przyczyni się do zanikania tej wyjątkowej i pięknej sztuki, jaką jest sztuka mimu. Znikania z mapy kulturalnej Polski, Europy i całego świata. Stąd zwracamy się do Pana Ministra o ponowne pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie organizacji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.
Pozostaję z poważaniem,
Bartłomiej Ostapczuk
Dyrektor Artystyczny Festiwalu
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/156311.html