konto usunięte

Temat: Organiczne i holistyczne rolnictwo w Polsce

Na początek wprowadzająca informacja - odpowiedź na pytanie postawione przez Dorotę w innym wątku. Proszę o wszelkie uwagi, opinie, jak widzicie Państwo znaczenie i przyszłość rolnictwa traktowanego nie jak fabryka, a jako sposób na życie w bardzo ścisłym związku z przyrodą, dający przy okazji też wymierne efekty.
============================================

Podstawy działania i filozofia mogą być bardzo zróżnicowane, od akademickiej biogeochemii poprzez integrację funkcjonowania przyrody i człowieka lub systemy holistycznych nauk Wschodu aż do różnego rodzaju koncepcji duchowych bytów i energii sterujących działaniem świata materialnego.

W praktyce wszystkie kierunki sprowadzają się do eliminacji syntetycznych, chemicznych nawozów i środków ochrony roślin, możliwie pełnego wykorzystania naturalnych, organicznych nawozów (kompost!) i substancji wspomagających oraz mechanizmów funkcjonowania ekosystemów. Organiczny rolnik myśli i działa pozytywnie - współpracuje z przyrodą, a nie wymusza (wysokich plonów) i nie zwalcza ("szkodników") - w zrównoważonym systemie nie ma takiej potrzeby.

W efekcie wyniki badań wykazują lepszą jakość (choć niekoniecznie ilość i wygląd według popularnych kryteriów estetycznych) uzyskanych plonów pod względem walorów smakowych, zawartości i zbilansowania substancji czynnych. Rolnictwo takie przestaje być źródłem obszarowego zanieczyszczenia wód i gleby, wzrasta różnorodność biologiczna, staje się bardziej odporne na wszelkie klęski ekologiczne - od suszy do masowego pojawu szkodników.

Gospodarowanie takie jest uważane za trudniejsze, bo wymaga dobrej znajomości praw rządzących przyrodą i dostosowania się do nich, a nie wypełniania "instrukcji obsługi" pola. Mimo to również w Polsce mamy takie gospodarstwa rolne, a także wielu właścicieli małych działek i ogrodów działa zgodnie z tymi zasadami.

Podstawowy poziom reprezentują gospodarstwa zrzeszone w sieci Ekoland
http://www.biobid.pl/ekoland/
W praktyce wystarcza tu ograniczenie metod uciążliwych dla środowiska zgodnie z zasadami tzw. dobrej praktyki rolniczej, zastąpienie większości typowych związków chemicznych przez organiczne nawozy i środki ochrony i niestosowanie metod przemysłowego tuczu zwierząt. Niektórzy gospodarze stosują też bardziej zaawansowane metody rolnictwa holistycznego.

Pod Lublinem działa gospodarstwo
http://www.permakultura.prv.pl/
wprowadzające pochodzące z Australii idee permakultury. Charakterystyczne dla tego kierunku jest m.in. dążenie do pełnego obiegu pierwiastków przez kompostowanie odpadów i nastawienie na współdziałanie sąsiadujących ze sobą gatunków roślin.

Dobrą inspiracją do poszukiwania zasad współdziałania człowieka z przyrodą może być seria książek Wł. Megre o Anastazji, z serii "Dzwoniące cedry Rosji". W Polsce istnieje nieformalna grupa wielbicieli Anastazji
http://www.anastazja.com.pl/
której być może uda się stworzyć kilka ekowiosek o zasadach działania opartych na tych książkach. Należy tylko umieć oddzielić zawarte w nich zalecenia specyficzne dla Syberii od tych o globalnym znaczeniu.

Idea rolnictwa biodynamicznego została wprowadzona przez Rudolfa Steinera w cyklu wykładów, które wygłosił w podwrocławskich Kobierzycach w 1924 roku. Cechą charakterystyczną jest zgodność prac polowych z cyklami Księżyca i stosowanie specjalnie wytworzonych preparatów, o działaniu podobnym do leków homeopatycznych. Przykładami mogą być gospodarstwa Fundacji im. S. Karłowskiego w Juchowie
http://www.juchowo.com/
i bydgoskiej Wyższej Szkoły Środowiska w Prądocinie.
http://www.wss.edu.pl/

Fundacja Terapia Homa
http://terapiahoma.pasjestudio.dt.pl/
w swym gospodarstwie w Beskidach (k. Jordanowa) stosuje wedyjskie metody - palenie agnihotry, niesłusznie kojarzonej niekiedy z religijnym rytuałem. W rzeczywistości uzyskujemy tu kwantowy rezonans energii punktu zerowego, zadziwiająco sprawnie regulujący procesy życiowe organizmów żywych, w tym również zdrowie ludzi. Trochę więcej informacji na popularnym poziomie można znaleźć w moim artykule z Feniksa 7/2006,
http://www.magazynfeniks.kobieta.pl/fenix/index.jsp?pl...

Są to bardzo skrótowe informacje, nie ma też miejsca na wyliczenie wszystkich znanych mi przykładów. Sam byłbym zainteresowany informacjami o innych gospodarstwach realizujących w praktyce różne zasady holistycznego rolnictwa i ogrodnictwa, i generalnie - zrównoważonego współdziałania człowieka z przyrodą.
Dorota Urbanowska

Dorota Urbanowska Centrum Edukacyjne
Bezpieczna Żywność

Temat: Organiczne i holistyczne rolnictwo w Polsce

Witam serdecznie,

Dokladnie jest tak jak napisał Pan Wojciech. Rozmawiając osatnio z redaktorem czasopisma o rolnictwie ekologicznym "Eko Arka" (na Warsztatach orkiszowych w Pokrzydowie k/Torunia) usłyszałam piękne słowa: rolnik ekologiczny kocha to co robi, sieje i sadzi z miłością, i oni chcą aby tak o nich mówiono. Rozmawiając z producentem bio-makaronu usłyszałam jak on dba o kulturę pracowników. Starają się nie używać brzydkich słów bo plon się nie uda, bo mąka nie wyjdzie. Oni w to wierzą. Rolnictwo ekologiczne to filozofia.
Przysłuchując się rozmowom rolników ekologicznych jestem zafascynowana ich inwencją. Wymieniają się doświadczeniami np jaka posiać roślinę na polu przed posianiem np pszenicy orkiszowej. Jaki nowy gatunek zboża właśnie testują lub jaki nowy (zapomniany) gatunek bydła próbują hodować. Bo rolnictwo ekologiczne to powrót do zapomnianych, starych ras zwierząt i gatunków roślin (np pszenica płaskórka). Chetnie ci rolnicy współpracuja np z uczelniami wyższymi.
I faktycznie gospodarstwa ekologiczne (wytwórcy) i przetwórcy zrzeszeni są w Stowarzyszeniu Ekoland ale tylko Ci którzy spełniają KRYTERIA Ekolandu. Te KRYTERIA sa dużo ostrzejsze niż wymaga od nas tego Unia Europejska aby produkt mogł nazywać się ekologiczny. Dlatego produkty ze znakiem, logo Ekolandu spełniają najostrzejsze normy produktu ekologicznego.

Pozdrawiam bardzo serdecznie,
Dorota Urbanowska
Wojciech Majda

Wojciech Majda Projektant
Permakulturowy,
Doradztwo Rolnicze

Temat: Organiczne i holistyczne rolnictwo w Polsce

Jeżeli przy temacie ekologicznego rolnictwa jesteśmy. Zapewne zainteresuje wszystkich blog Polskiego Instytutu Permakultury.

http://permakulturnik.blogspot.com/



Wyślij zaproszenie do