Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Czy pracownik ochrony, który będzie posiadał broń musi...

Nie ma obowiązku przeprowadzenia ponownego badania w momencie, gdy pracownik zaczyna używać broni służbowej.

Uzasadnienie:

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 23 marca 1999 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej (Dz. U. Nr 30, poz. 299 z późn. zm.) - dalej r.l.p., badaniom lekarskim i psychologicznym, przeprowadzanym w celu oceny zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej podlegają:

- osoby ubiegające się o wydanie licencji pracownika ochrony fizycznej pierwszego i drugiego stopnia oraz

- osoby posiadające licencję pracownika ochrony fizycznej.

Uwagi:

Kwestie, kto ma obowiązek ponieść koszty badań normuje § 13 r.l.p. Pracodawca ma obowiązek ponieść koszty badań jedynie w przypadku, gdy sam wnioskuje o ich przeprowadzenie w związku z uzasadnionym podejrzeniem utraty zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań.

Zgodnie z § 10 r.l.p. - badania, osób posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej, przeprowadza się, co 3 lata, Jednakże badania przeprowadzić należy w okresach krótszych niż 3 lata w następujących wypadkach:

1) jeżeli w orzeczeniu lekarskim wydanym na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych i lekarskich wskazano krótszy termin następnego badania niż 3 lata,

2) po okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 6 miesięcy,

3) na wniosek pracodawcy - w razie uzasadnionego podejrzenia utraty zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań.

Rozporządzenie nie nakłada natomiast obowiązku przeprowadzenia ponownego badania w momencie, gdy pracownik zaczyna używać broni służbowej

Opłata za badania lekarskie i psychologiczne wynosi 350 zł. Opłatę za badania lekarskie i psychologiczne ponosi osoba badana, jedynie w przypadku, gdy badanie przeprowadza się na wniosek pracodawcy - w razie uzasadnionego podejrzenia utraty zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań, koszt badania pokrywa pracodawca. Tak stanowi § 13 r.l.p.

Kwestią zgodności § 13 r.l.p. z Konstytucją RP oraz ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), zajął się Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 16 września 2008 r. (U 5/08, Dz. U. Nr 170, poz. 1054). Otóż Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "§ 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 23 marca 1999 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej (Dz. U. Nr 30, poz. 299 oraz z 2000 r. Nr 81, poz. 917) jest zgodny z art. 34 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708) w związku z art. 92 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie jest niezgodny z art. 229 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, ze zm.) i art. 66 ust. 1 Konstytucji."

Kamil Szymański

Odpowiedzi udzielono 27 października 2008 r.


Co wy na to?
Dawid Maćkowiak

Dawid Maćkowiak Menadżer Fizycznej
Ochrony Mienia,
Impel Seciurity
Polska

Temat: Czy pracownik ochrony, który będzie posiadał broń musi...

No cóż zgadzam się z tą argumentacją jako człowiek z branży ochrony. Cóż badania te można tylko przeprowadzic w specjalnych ośrodkach i dlatego są tak drogi.
Przed złożeniem podania o egzamin na licencje I lub II stopnia trzeba zrobic badanie i oddac orginał na policji.
Legitymacja osoby dopuszczonej do posiadania broni (czerwona książeczka)wydawana jest w dowolnym czasie pod warunkiem posiadania ważnych badań i licencji nie oznacza to również, że pełni się służbę z bronią. Ja np w większości przypadków potrzebuje tej legitymacji w trakcie kontroli magazynu broni lub jak pobieram broń bo zabieram chłopaków na strzelnicę bo nie wolno im strzelac w godzinach pracy nawet na strzelnicy z broni służbowej.



Wyślij zaproszenie do