Temat: prefabrykat, keramzyt, wdrożenie

Zastanawiam się, ile kosztuje wdrożenie w przedsiębiorstwie technologii budowania domów jednorodzinnych z tzw. prefabrykatów (keramzyt, inne ?). Chodzi mi o rząd wielkości, wielkość przedsiębiorstw które mogą się tym "parać", czy istnieje coś takiego jak ("półprodukty" - większe elementy kupowane od producenta czy jakkolwiek to określić ), czy raczej jest to technologia tylko dla dużych firm ? Nie wiem czy jest sens drążyć temat dalej.
Zaznaczam, że nie jestem z branży i zupełnie się nie orientuję.
Jeśli to nie jest tematyką tej grupy, to może ktoś podesłał by jakiegoś linka ? Znalazłem już jakieś informacje, ale tylko od strony zleceniodawców.

pozdrawiam
Szymon Bakowski
Katarzyna Chęcińska

Katarzyna Chęcińska Inżynier budowy,
dziennikarz

Temat: prefabrykat, keramzyt, wdrożenie

Witam,

Z ponad rocznym opóźnieniem, ale odpisuję na poruszany problem domów jednorodzinnych z prefabrykatów.

Zakłady prefabrykacji, wyposażone w formy i sprzęt do produkcji ścian prefabrykowanych żelbetowych zajmują się tego typu działaniem. Czy jest to popularne? Jestem w stanie stwierdzić, że zamówienia na tego typu inwestycje (tak to nazwijmy) zajmują do 1-3% procent zapytań ofertowych, jakie trafiają do firm prefabrykacji. Jak twierdzą fachowcy (kosztorysanci) nie opłaca się stawiać jednego budynku z prefabrykatów. Z produkcyjnego punktu widzenia jest to uzasadnione. Dlaczego? Większe zakłady prefabrykacji angażują swoje moce produkcyjne z przeznaczeniem na większe inwestycje (np. hale logistyczne), gdzie duża powtarzalność elementów, a tym samym krótszy czas na przygotowanie/przerobienie form (jedne z głównych kryterium prefabrykacji). Jeżeli chcielibyśmy zlecić ściany w ilości 8 szt, z czego każda miałaby inne wymiary, to nieopłacalne staje się takie rozwiązanie... już na wejściu. Inaczej rzecz przedstawia się, gdybyśmy budowali osiedle szeregowców z elementów prefabrykowanych. Koszty, koszty, brak zaufania do prefabrykacji mieszkaniowej - to główne hamulce inwestowania w tego typu technologię. A szkoda.

Jako pracownik zakładu prefabrykacji i ogólnie rzecz biorąc propagator prefabrykacji żelbetowej napisałam kiedyś tekst o stawianiu domków jednorodzinnych z prefabrykatów w obecnych czasach (ciekawostka: jeden taki stoi nawet na moim osiedlu). Więcej - jeżeli temat nadal w Twoim zainteresowaniu - dowiedzieć się można z firm:
1. Od poniedziałku do piątku, z Wrocławia (firma stawia takie domy)
2. Praefa, z Międzyrzecza

K. Chęcińska

Następna dyskusja:

szybkie budowanie, keramzyt




Wyślij zaproszenie do