Wojciech
Mol
Rzeczoznawca
Majątkowy
Temat: Najem okazjonalny
Witam!Bardzo Państwa proszę o podpowiedzi w kwestii dotyczącej najmu okazjonalnego. Stwierdziłem, iż mam odczynienia z najmem okazjonalnym ponieważ właściciele mieszkania przeprowadzają się do domu swoich rodziców, a swoje mieszkanko postanowili wynajmować i znaleźli już najemcę. Pozostają oni w nim nadal zameldowani, jedynie wymeldowali swoją córkę. Chcielibyśmy wspólnie prawidłowo to przeprowadzić, więc prosimy o kilka porad i
1. Czy w umowie należałoby ująć dlaczego właściciel uważa ten najem za najem okazjonalny (opisać to, iż przeprowadził się do rodziców), czy wystarczy napisać, że umowa ta realizuje zapis Art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, polegający na wynajmie lokalu, z którego właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych ?
2. Czy poprawne jest sformułowanie w umowie, że zostaje ona zawarta na czas określony, do momentu, w którym właściciel zdecyduje się na zamieszkanie w wynajmowanym lokalu?
Czy raczej powinno być, że umowa zawarta jest do dnia (i tutaj podana konkretna data np. na 1 rok), a w jej treści ujęte, że właścicielowi przysługuje możliwość jej wypowiedzenia w każdym momencie, gdy tylko zajdzie konieczność, aby on lub jego bliscy zamieszkali w wynajmowanym lokalu?
3. Jaki powinien być termin wypowiedzenia w powyższym przypadku (wynajmujący decyduje się ponownie zamieszkać w swym lokalu)?
4. Czy korzystnym rozwiązaniem jest przerzucenie opłat za media na najemcę, aby samodzielnie dokonywał ich u dystrybutorów, czy lepiej w umowie zapisać, że najemca będzie płacił wynajmującemu kwotę opłat za media tj.; energia elektryczna, gaz oraz zużycie wody wraz z odprowadzeniem ścieków ? Oczywiście płatne z dołu po zweryfikowaniu liczników. Następnie wynajmujący ędzie to wszystko opłacał osobiście ?
5. Czy korzystniejszym rozwiązaniem jest rozbicie w umowie czynszu płaconego przez najemcę na czynsz należny spółdzielni plus fundusz remontowy oraz na czynsz jaki otrzymuje wynajmujący, czy ująć to jako całość w kwocie czynszu należnego wynajmującemu ?
6. W przypadku najmu okazjonalnego wynajmujący może dowolnie podnosić czynsz. Nie jest on tutaj niczym ograniczany, gdyż w tym przypadku regulują to przepisy KC. Jaki jest okres wypowiedzenia obowiązującej stawki czynszu i jakie prawa ma najemca postawiony w takiej sytuacji ?
7. Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy przez wynajmującego, to czy prócz tych przyczyn wypowiedzenia umowy, które ujęte są w ustawie o ochronie praw lokatorów (używanie w sposób sprzeczny z umową, niezgodny z przeznaczeniem, wandalizm, zaleganie z płatnościami za 3 pełne okresy płatności, wynajęcie, podnajęcie oddanie do bezpłatnego użytkowania bez zgody właściciela) wynajmujący w przypadku najmu okazjonalnego ma możliwość wypowiedzenia umowy w każdym momencie, jeżeli tylko powstaną okoliczności, w których wynajmowanie lokalu z przyczyn leżących po stronie właściciela staje się nie możliwe ? Jaki jest termin takiego wypowiedzenia ?
8. Jaki jest okres wypowiedzenia umowy przez najemcę ? Czy w przypadku wypowiedzenia umowy przez najemcę kaucja nie jest mu zwracana?
9. Kto odpowiada za ubezpieczenie lokalu ?
10. Czy w umowie należy wymienić również osoby, które będą go zamieszkiwały go wraz z najemca ?
11. Jaką wybrać formę opodatkowania ?
Za pomoc z góry bardzo dziękuję.