Grzegorz Kondek

Grzegorz Kondek Właściciel
www.MovieMedia.pl
oraz Dyrektor ds.
Marketingu...

Temat: "Program Ochrony Wspólnot Mieszkaniowych"

Witam,
poniżej informacja prasowa z portalu Centrum Informacji Gospodarczej - http://cigi.pl - która może Państwa zainteresować:

W odpowiedzi na coraz częściej zauważane problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań przez lokatorów i najemców lokali użytkowych (co powoduje ogromne trudności w prawidłowym funkcjonowaniu wspólnot mieszkaniowych związanymi chociażby z płynnością finansową) ruszył ogólnopolski „Program Ochrony Wspólnot Mieszkaniowych” mający na celu m.in. ułatwienie egzekwowania niespłaconych należności.

Zachęcamy do wykorzystania możliwości, jakie już w 2003 roku wprowadziła ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych. Ustawa stworzyła niezwykle skuteczne narzędzia windykacyjne i prewencyjne, które od lat doskonale sprawdzają się w sektorze bankowym, u przedsiębiorców oraz właśnie w realiach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 7 w/w ustawy m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i wynajmujący lokale mogą przekazywać informacje gospodarcze, o zobowiązaniach konsumentów i przedsiębiorców, do Biur Informacji Gospodarczej (BIG).

BIG-i pośredniczą w udostępnianiu informacji gospodarczych. Zbierają je, przechowują i przekazują dalej. Dane jednego Klienta BIG są dostępne dla innych. Dzięki takiemu systemowi wiedza o nierzetelnych Przedsiębiorcach i Konsumentach trafia do powszechnej wiadomości. Z jednej strony motywuje to dłużników do spłaty zobowiązań, z drugiej ostrzega innych przed podjęciem współpracy z kimś niewiarygodnym. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor prowadzi Centralną Ewidencję Dłużników.

Współpraca z BIG to bardzo prosty, skuteczny i niedrogi mechanizm, wykorzystujący siłę informacji i obawę przed utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu i utratą dobrego imienia.

Co ciekawe nawet "przedawnione należności" mogą zostać stosunkowo łatwo i szybko odzyskane. Powszechnie uważa się, że zobowiązania po 3 latach przedawniają się. Tak nie jest! Przedawnia się możliwość dochodzenia wierzytelności przed sądem – dług pozostaje i można go zgłosić do InfoMonitora – niezależnie od tego, czy to dług przedsiębiorcy czy osoby fizycznej. Dane zgłoszone do Centralnej Ewidencji Dłużników widać w systemie aż do momentu spłaty zobowiązania. Dłużnik traci wiarygodność nie tylko przez problemy z bieżącymi płatnościami, ale również za bycie „zatwardziałym dłużnikiem”, na którego nie wpływają nawet sądy.

Odzyskanie nawet jednego takiego zobowiązania (wraz z kilkuletnimi odsetkami) może oznaczać wpływ znaczących kwot na konto Wspólnoty Mieszkaniowej (podobne mechanizmy sprawdzają się także w działalności komercyjnej przedsiębiorców). To w zasadzie jedyny sposób na odzyskanie pieniędzy, które do tej pory zwykło się uważać za bezpowrotnie stracone.

Najważniejszymi cechami dobrego Biura Informacji Gospodarczej jest skuteczne rozpowszechnianie zgromadzonych informacji, tak aby dłużnik rzeczywiście odczuł niedogodności wpisu na listę dłużników. Informacja musi trafiać w te miejsca, z którymi na co dzień współpracuje praktycznie każdy Polak. W tym zakresie zdecydowanie najważniejsze są banki – ciężko wyobrazić sobie dziś życie bez konta, kredytów i innych produktów finansowych. Powszechną wymianę danych z Bankami (95% sektora) oferuje jedynie InfoMonitor, udostępniając je poprzez Biuro Informacji Kredytowej SA. Ma to bezpośredni wpływ na liczbę wydawanych raportów. Uzyskuje się pewność, że przekazywane informacje są dystrybuowane, a nie trafiają do bazy, z której później nikt nie korzysta. Tylko wtedy perspektywa znalezienia się na liście dłużników, zmotywuje do spłaty zobowiązań. InfoMonitor pod tym względem jest niekwestionowanym liderem, ponieważ wydał w 2008 roku ponad 4,5 miliona raportów (łącznie z ubiegłymi latami daje to liczbę 6,6 miliona raportów udostępnionych do końca stycznia 2009 roku).

Organizatorem „Programu Ochrony Wspólnot Mieszkaniowych” (podobnie jak uruchomionego przed kilkoma miesiącami „Programu Ochrony Przedsiębiorców”) jest Centrum Informacji Gospodarczej (CIG), które powstało w wyniku porozumienia trzech podmiotów o długich tradycjach i najwyższej wiarygodności: Związku Banków Polskich; Biura Informacji Kredytowej SA oraz InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej SA.

Doradcy sieci CIG są obecni na terenie wszystkich województw (kontakt na: http://cigi.pl). Zajmują się ułatwianiem dostępu do szeregu najważniejszych usług związanych z dostarczaniem, przetwarzaniem i wykorzystaniem informacji gospodarczych.

W ramach „Programu Ochrony Wspólnot Mieszkaniowych”, oprócz wyjątkowo atrakcyjnej, promocyjnej oferty współpracy z InfoMonitorem, rusza cykl szkoleń dla Zarządów i Zarządców Wspólnot Mieszkaniowych. Organizatorami są Szkoła Administracji Samorządowej i Centrum Informacji Gospodarczej. Program szkoleń obejmuje m.in. zagadnienia związane z zarządzaniem finansami Wspólnot Mieszkaniowych.

Szkolenia wpisane są do rejestru Ministerstwa Infrastruktury odnośnie „Doskonalenia zawodowego rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości”. Każdemu zarządcy, który weźmie udział w szkoleniu zostanie zaliczone 5 godzin edukacyjnych.

Więcej informacji:
Centrum Informacji Gospodarczej
http://cigi.pl