Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Witam,
co sądzicie o projekcie "Gotowi do pracy"? Czy ktoś wie coś na ten temat? Sama jestem bardzo sceptyczna, choć forma wyjazdowa jest czymś nowym. Więcej http://gotowidopracy.info Ciekawa jestem waszych opinii. Pozdrawiam
Sylwia B.

Sylwia B. Poszukująca pracy

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Kojarzy mi się to z bardziej zaawansowaną formą warsztatów, a warsztaty kojarzą mi się z zabiegiem kosmetycznym. Umożliwiają dobry start w poszukiwaniu pracy...ale po "kilku kilometrach" zawodnik zostaje sam, cała dotychczasowa kadra nie jest w stanie zwalczyć barier architektonicznych, mentalności społecznej, nieprzychylności administracyjnej...itp.
Problem jest często w tym, że nie ma ofert pracy dla niepełnosprawnych (podobnie jak dla pełnosprawnych), a nie w tym, że są oni nie przygotowani psychicznie, czy praktycznie do wykonywania zawodu.

Ogólnym, głównym problemem jest fakt, że o niepełnosprawności się nie rozmawia na co dzień...tym tematem zajmuje się w Polsce głównie medycyna, psychologia i pedagogika specjalna. Zwykli ludzie znają ją głównie z telewizji i ulic, a to stosunkowo nie wiele.

Może więcej dobrego wyszłoby z uczenia niepełnosprawnych jak mówić o swojej chorobie, jak nie zamykać się na społeczeństwo..., które go spycha, bo go nie zna.
Wojciech Kostecki

Wojciech Kostecki CKK PROFESJA
Fotograf Freelancer
Technik Informatyk
Szkol...

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Jade na taki projekt 13 sierpnia, wiec po powrocie napisze.

konto usunięte

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Byłam na dwóch takich szkoleniach jako prowadząca warsztaty. Na początku jak zobaczyłam materiał, na którym mam pracować to się przeraziłam, że ludzie nic z tego nie skorzystają. Potem jednak moje wątpliwości się rozwiały:) Ludzie byli bardzo zmotywowani i chętni do wszelkiej współpracy. A już najbardziej zaskoczyła mnie ich postawa pod koniec warsztatów, kiedy każdy zaczał opowiadać mi jakie plany i pomysły przyszły im do głowy w trakcie tych zajęć i że jak wrócą to na pewno zabiorą się za realizacje.
Ostatni dzień był pełen łez i szlochań:) więc na pewno warto:) Polecam
Sylwia B.

Sylwia B. Poszukująca pracy

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Hmm...sama muszę się wybrać kiedyś na takie szkolenie, żeby zobaczyć jak to "w praniu" wygląda. Na pewno jest fajnie, bo można się zintegrować i porozmawiać o swojej sytuacji, pomysłach i planach - a przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Zobaczymy, co życie pokaże...czy będzie czas i pieniądze.
Dorota M.

Dorota M. Life i Career coach,
trener biznesu

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Może ja pomogę w rozwianiu ewentualnych wątpliwości dotyczących sensu i efektów tego typ projektu:)Uczestniczę w tym projekcie jako trener i pierwszy efekt jaki zauważyłam to: zmiana sposobu myślenia uczestników, nadzieja na inne życie, wiara w swoje siły.. Ten projekt zresztą ma za główne zadanie zmianę sposobu myślenia osób niepełnosprawnych o sobie i swoich możliwościach, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Nie mogę zgodzić się z Sylwią, że jest to zabieg kosmetyczny. Nic co zmienia pozytywnie w człowieku nastawienie do życia nie jest zabiegiem kosmetycznym.Oczywiście zenie zmienimy środowiska zewnętrznego i nie zniesiemy barier architektonicznych, ale czy to faktycznie jedyne przeszkody o jakich należy mówić? Oprócz efektów miękkich o których już wyżej napisałam i mogłabym pisać duuużo więcej, są także efekty twarde: staże zawodowe, szkolenia, dalsza edukacja. Mam kontakt ze wszystkimi uczestnikami szkoleń na których byłam i wiem, że sporo osób już podjęło zatrudnienie, inne rozpoczęły szkolenia lub dalszą edukację, a co najważniejsze wszystkie te osoby uwierzyły, że mogą w swoim życiu coś zmienić.Zmieniły przede wszystkim siebie. To są wspaniali ludzie i jeżeli ktoś nie miał z nimi kontaktu to często nie zdaje sobie sprawy jaki potencjał w nich drzemie:)Projekt ten nie jest więc spotkaniem jedynie na chwilę z uczestnikami. Jeżeli ktoś jest zainteresowany szczegółami to służę informacją:)
Podaję także adres:
http://www.gotowidopracy.com.pl/

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: nikt nikogo nie zmusza w tym projekcie do podjęcia pracy. Osoby zainteresowane często mają obawy, że uczestnicząc w tym projekcie będą musiały podjąć zatrudnienie i np. stracą renty.....nic podobnego. Poza tym kontakt z psychologiem, doradca zawodowym, prawnikiem, osobami z MOPS, lekarzami, rehabilitantem itp. daje olbrzymią ilość informacji na temat tego: jak załatwić, gdzie załatwić, co się należy, do czego mam prawo, do kogo sie udać itd. Jest to kolejny trudny do zmierzenia efekt tego projektu a bardzo ważny.

Pozdrawiam:)
Dorota
Wojciech Kostecki

Wojciech Kostecki CKK PROFESJA
Fotograf Freelancer
Technik Informatyk
Szkol...

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Jade do Włocławka 27 sierpnia i wracam w polowie wrzesnia.
Sylwia B.

Sylwia B. Poszukująca pracy

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Dorota Z.:
Nie mogę zgodzić się z Sylwią, że jest to zabieg kosmetyczny. Nic co zmienia pozytywnie w człowieku nastawienie do
życia nie jest zabiegiem kosmetycznym.Oczywiście zenie zmienimy środowiska zewnętrznego i nie zniesiemy barier architektonicznych, ale czy to faktycznie jedyne przeszkody o jakich należy mówić? Oprócz efektów miękkich o których już wyżej napisałam i mogłabym pisać duuużo więcej, są także efekty twarde: staże zawodowe, szkolenia, dalsza edukacja. Mam kontakt ze wszystkimi uczestnikami szkoleń na których byłam i wiem, że sporo osób już podjęło zatrudnienie, inne rozpoczęły szkolenia lub dalszą edukację, a co najważniejsze wszystkie te osoby uwierzyły, że mogą w swoim życiu coś zmienić.Zmieniły przede wszystkim siebie.

Wygląda na to, że wyszłam na ignoranta (może to i racja, bo nigdy nie byłam aktywnym uczestnikiem tego typu warsztatów - ale wiem jakie są założenia i jak w praktyce one wyglądają).
Pisząc o zabiegu kosmetycznym miałam na myśli raczej poruszanie tematu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wąskim gronie - gdzie uczestnikami są niepełnosprawni, a kadrą - specjaliści, którzy od dłuższego czasu mają styczność z niepełnosprawnością.

Niepełnosprawni uczą się od nowa jak być pewnym siebie, asertywnym; człowiekiem, który wie po co istnieje i do czego dąży. Bo życie wcześniej nauczyło ich, że są tym słabszym (wymagającym ciągłej pomocy, specjalnego traktowania, innego trybu życia) ogniwem społecznym. Może za bardzo to uprościłam (z góry przepraszam), ale chodzi mi głównie o to, że to niepełnosprawnego próbuje się dopasować do świata sprawnych, a nie odwrotnie. Dużo więcej robi się, żeby niepełnosprawny poznał realia życia (w każdym jego aspekcie) wśród pełnosprawnych - a niewiele, żeby możliwie jak najwięcej pełnosprawnych próbowało poznać życie niepełnosprawnych.
Chciałabym, żeby jedni i drudzy poznawali się nawzajem z podobnym nasileniem. Dlatego uważam, że warsztaty to zabieg kosmetyczny, bo nie współpracują z wyróżnionymi wcześniej grupami równolegle, tylko próbują dopasować jedną do drugiej. Mimo, że są one od siebie zależne w równym stopniu.

Dzięki warsztatom, jak powiedziała Dorota ludzie zmieniają siebie na lepsze pod różnymi względami. Ja chciałam to rozszerzyć na "większą populację".

(stwierdzenie "zabieg kosmetyczny" nie jest tu najlepszą metaforą, ale nic lepszego nie wpadło mi do głowy).
Joanna Jadwiga Konieczna

Joanna Jadwiga Konieczna pośrednik pracy I
stopnia , doradca
zawodowy, pedagog
pra...

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

jako pośrednik pracy ds osób niepełnosprawnych UP miałam okazję uczestniczyć w naborze na wspomniane warsztaty. Trzy grupu juz uczestniczyły, opinie no cóż jak to bywa w życiu różne, zarówno pozytywne jak i negatywne. Moja opinia jest że bardzo trudno czasem namówić osoby niepełnosprawne do uczestnictwa w nowych formach aktywizujących. Niestety bardzo często ( i tu przemawia za mną 15 lat praktyki) postawy osób niepełnosprawnych oscylują bardziej w stronę "co dostanę" a nie "co mogę dać od siebie". Ale udało mi sie i w sumie około 15 osób (o ile dobrze pamiętam) uczestniczyło w projekcie, kilka z nich zadeklarowało cheć udziału na początek w przygotowaniach zawodowych a to juz coś
Sylwia B.

Sylwia B. Poszukująca pracy

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Joanna Jadwiga K.:
Niestety bardzo często ( i tu przemawia za mną 15 lat praktyki)
postawy osób niepełnosprawnych oscylują bardziej w stronę "co
dostanę" a nie "co mogę dać od siebie".

Zgadzam się (chociaż, za mną przemawiają tylko moje obserwacje), że niepełnosprawni (lwia ich część) nauczyła się "postawy roszczeniowej" i nie widzi lepszego rozwiązania dla siebie.
Szczerze mówiąc, nie dziwię się, bo tak jest łatwiej. Sama się czasami muszę bronić (wiem, że dam radę sama, więc po co mi ułatwiać ponad normę) przed "pomogę Ci, bo na to zasługujesz ze względu na Twój 'przewlekły stan zdrowia'".
Na początku jest łatwiej..., ale gdy trzeba liczyć tylko na siebie i pojawia się kryzys, nie każdy ma siłę, żeby walczyć na raz ze sobą i z zaistniałą sytuacją.
Szkoda, że większość niepełnosprawnych nie uświadamia sobie w pełni faktu, że im więcej zdają się na pomoc innych, tym bardziej są niepełnosprawni nie tylko ruchowo, zmysłowo czy umysłowo, ale również społecznie.

Dlatego cieszę się, że jest tu (i pewnie nie tylko tutaj) wiele osób, które są świadome siebie i tego, z czym naprawdę nie dają sobie rady.

Pasowałoby jakoś szerzej rozpowszechnić ten wzorzec...
Joanna Jadwiga Konieczna

Joanna Jadwiga Konieczna pośrednik pracy I
stopnia , doradca
zawodowy, pedagog
pra...

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

A mozna , mozna rozpowszechnic ten wzorzec Fundacja Integracja prowadzi fają akcję "Człowiek bez barier" odsyłam do stron fundacji http://www.niepelnosprawni.pl tam śmiało można zapromować taka osobę.
Sylwia B.

Sylwia B. Poszukująca pracy

Temat: opinia dot. projektu "Gotowi do pracy"

Wiem już jak rozpowszechnić...teraz będę szukała "dobrego materiału".
W sumie nie znam żadnego niepełnosprawnego, który znacząco wpłynąłby na mój rozwój. Może z biegiem czasu się to zmieni.

Następna dyskusja:

Dot. Targi Pracy 25 i 26 li...




Wyślij zaproszenie do