Temat: niepelnosprawnosc - ujawniać w LM czy nie?
Piotr Nikiel:
Witam,
a co w przypadku osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności (oczywiście z orzeczeniem)? Czy jeżeli po takiej osobie w pracy nie widać niepełnosprawności (ruchowej) to czy ma obowiązek/powinna zgłaszać to pracodawcy? Z poprzednich wypowiedzi wnioskuje, że osoba niepełnosprawna (w jakimkolwiek stopniu) nie powiadamiając o tym pracodawcy może mieć problemy w razie wypadku etc. Ale co w przypadku gdy taka osoba nie chce ujawniać tej informacji a niepełnosprawność sprowadza się np do wszczepionych implantów w lewej ręce u osoby praworęcznej mającej pracować w biurze przy komputerze z powodzeniem radzącej sobie manualnie a np nie mogącej narażać ręki na uderzenia, czego w tej pracy na pewno robić nie będzie?
Witaj Piotrze.
Jestem w podobnej sytuacji co Ty. U mnie także nie wydać niepełnosprawności. Szczerze powiedziawszy nie zgłaszałem tego pracodawcy, poza jednym wyjątkiem. Gdy w ogłoszeniu sam pracodawca informował, że "mile są widziane osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawność". Podobnie jak Ty (po przeczytaniu powyższych wypowiedzi), także zacząłem zastanawiać się, czy informować o tym pracodawcę. Ogólny wniosek, który jak na razie nasunął się mi to, to że jednak warto spróbować to uczynić, ale dopiero po pomyślnym zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej w taki sposób jak wspomniał Michał: "jeżeli zdecydujemy się w rozmowie przekazać informacje o posiadanym stopniu, zróbmy to poprzez wskazanie - czego nauczyła nas niepełnosprawność - jakie pozytywy wywarła na naszym życiu i dlaczego uczyniła nas lepszymi ludźmi". Dodałbym jeszcze do tego od siebie, że moje schorzenie nie będzie wpływało na jakość wykonywanej pracy, a także jakie korzyści finansowe może mieć ów pracodawca z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności (ale z tym ostatnim, to może być trudniej, bo dofinansowanie jest uzależenie od wielu czynników, np. czy to jest duża, mała firma, czy ZPCh, od ilości zatrudnionych w nich niepełnosprawnych w wymiarze pełnego etatu, itd. - w przypadku osób z lekkim stopniem, to nie są zbyt wielkie pieniądze :) ). Podjąłbym się zgłoszenia głównie z:
-powodu konsekwencji nie zgłoszenia tego pracodawcy (ale nie wiem, jak jest tak naprawdę z tym, bo na taką informację natknąłem się dopiero tutaj i w zasadzie do dnia dzisiejszego żyłem w nieświadomości tego faktu :) ).
Jakie przywileje będziesz miał ewentualnie po zgłoszeniu tego pracodawcy:
- dodatkowe 15 min przerwy (w sumie 30 min.), który jest wliczony do czasu pracy (wg. Kodeksu Pracy)
- wg. Kodeksu Pracy czas pracy będzie wynosił: 8 godzin na dobę (40 godzin tygodniowo); nie będziesz mógł pracować w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, oprócz dwóch przypadków:
a)przy pilnowaniu
b)w przypadku gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne lub z powodu jego nie obecności lekarz sprawujący opiekę nad daną osobą wyrazi na to zgodę (koszt tych badań ponosi pracodawca)
- w przypadku szkolenia pracodawca może dostać zwrot kosztów do 90% (aczkolwiek do tego, to nie jestem do końca pewny)
- niestety w przypadku osób z lekkim stopniem niepełnosprawności dodatkowy wymiar urlopu nie przysługuje (przyznawany jest on tylko osobom z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności).
Pozdrawiam.