Artur Brzyski

Artur Brzyski Consulting
Strategiczny |
Projektowanie usług
| Doradztwo...

Temat: Szanse i bariery w przyciąganiu talentów do NGO - artykuł


Obrazek


Chciałem polecić członkom grupy ciekawy artykuł Marcina Świejkowskiego, który przyjrzał się NGO jako rynkowi pracy.

http://youngpro.pl/artykuly/1/sposob-na-kariere/16/dla...Artur B. edytował(a) ten post dnia 29.03.11 o godzinie 09:53
Artur Brzyski

Artur Brzyski Consulting
Strategiczny |
Projektowanie usług
| Doradztwo...

Temat: Szanse i bariery w przyciąganiu talentów do NGO - artykuł

Dlaczego warto rozważyć karierę w NGO [streszczenie artykułu]

W NGO pracuje ok. 1% wszystkich zatrudnionych Polaków. W zachodnich krajach UE to ok. 5% pracujących. Tymczasem wg badania „Pracodawca Roku 2010” przeprowadzonego przez AIESEC ponad 8% studentów jest zainteresowanych pracą w NGO. Widać zatem niewykorzystany potencjał organizacji pozarządowych, tym bardziej, że 22% absolwentów nie może znaleźć pracy, a w NGO zwyczajnie jej nie szuka.

Artykuł analizuje szanse i bariery dla rozwoju zawodowego w NGO pod kątem studentów, absolwentów i młodych profesjonalistów. Do omawianych procesów i zjawisk dodane są wypowiedzi osób z III sektora: specjalistki ds. zasobów ludzkich w Polskiej Akcji Humanitarnej, założycielki Fundacji Rozwoju Talentów, rzecznika Amnesty International oraz specjalistki ds. promocji w WOES. Do tekstu dołączona jest także lista płac, prezentująca przykładowe płace w III sektorze.

W NGO płace są niższe niż w sektorze komercyjnym, a uzależnienie od grantów i projektów nie sprzyja stabilności zatrudnienia. Z drugiej strony III sektor oferuje ciekawe możliwości rozwoju zawodowego, satysfakcję z pracy z misją, oraz jak mówi jeden z rozmówców atmosferę tak dobrą, że można popaść w pułapkę lubienia własnej pracy. Obiegowe opinie o spokojnej i niewymagającej pracy w NGO to mit. Pozarządówki się profesjonalizują i coraz bardziej przypominają perfekcyjnie zarządzane firmy.



Wyślij zaproszenie do