Temat: Ceny - projektowanie wnętrz
Jak kształtują się ceny?
niestety bardzo różnie - student, architekt zaraz po studiach, biuro z dorobkiem - każdy ma własna cenę, ci z dorobkiem narzekają na studentów ze za tanio robią, świeżo-upieczeni mają problem z wybiciem się wśród studentów i tych z dorobkiem...
Jacy są "projektanci":
z wykształceniem architektonicznym, po krótkim kursie i ci z zamiłowania - zawsze sprawdzaj czy ktoś ma wykształcenie kierunkowe, nie znaczy to, że ktoś, kto robi to tylko z pasji jest gorszy, ale uważam iż pewniejsze są osoby z wykształceniem.
Mały przykład przekroju zawodowego:
Jedna z firm zajmujących się sprzedażą mebli kuchennych organizuje szkolenie dla architektów/wnętrzarzy Ok! Pokaz swoich mebli i ich możliwości - szkolenie to za duże słowo. Obecnych jest około 30 osób. Skład: 3 osoby z firmy organizującej pokaz (nie wiem czy choć jedna ma wykształcenie arch.), Pan od blatów (młody architekt po studiach)jego 2 znajomych też architekci, ja po studiach, Pan od sprzętu Agd - ten architektury kończyć nie musi... a dalej same ciekawostki: ekonomistka, pedagog, lingwistka, handlowiec. wszyscy projektują wnętrza. Podczas rozmowy wychodzi że około połowa z nich nawet kursu nie kończyła. O dziwo maja zlecenia - dobrze płatne.
Jaka jest zależność miejsca (Warszawa, Poznań, Gdańsk itd.)?
Nie wiem czy taka jest, pewnie tak ale patrząc na przekrój osób projektujących to pewnie ma to już mały wpływ na cenę.
Co dokładnie wchodzi w zakres takich widełek cenowych?
Każde biuro czy osoba ma własny zakres opracowania. Dlatego uważam, iż nie należy sugerować się ceną, tylko zawsze dokładnie dowiedzieć się co wchodzi w jej skład i porównać różne oferty.
Jak jest naliczana cena; czas pracy, m2, inaczej?
Zazwyczaj cena podawana jest z metra, jednak za projekt tylko pojedynczego pomieszczenia (kuchni czy łazienki), a nie całego domu czy mieszkania: może to być konkretna stawka, nie koniecznie z przeliczenia metrów.
W razie dalszych pytań zapraszam do siebie
Małgorzata Wilczyńska