Joanna D.

Joanna D. Ceń słowa! Każde
może być twoim
ostatnim.

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Chce rzucic takie zapytanie - jak sadzicie, czy ma prawo byc coachem osoba, która przez wiele lat przeszła przez wiele firm doradczych -przechodząc przez rózne szczeble stanowisk i tak naprawde na zadnej z tej funnkcji nie odniosła chocby małego zwyciestwa?
Jak mam miec zaufanie do coacha, który bedzie próbował mnie "ustawic", a sam z soba poradzic sobie nie potrafił przez lata. A skoro moda na osoby zajmujace sie coachingiem, to mozna nim zostac zawsze i wszedzie?
W końcu ktos dla kogo coach X jest zupełnie osoba nieznaną, jeśli przeczyta w jego życiorysie co on nie robił, gdzie nie pracował i ze jest trenerem i coachem z głebi serca i duszy, to nigdy tych słów życiorysu nie odczyta jako jednej olbrzymiej kleski zawodowej i checi łapania się ostatniej deski rachunku nazywajac się coachem.
Właśnie takie cos wyłapalam tu na stronach goldenline.
Kto tak naprawdę może nazywać się coachem i jak mozna takiego delikwenta zweryfikować (zanim wyda się na niego kasę).
Czy wsród coachów jest jakaś etyka, czy tak jak w wielu innych profesjach - kusi łatwość zarabianego pieniadza i moda na zawód?joanna domostowicz edytował(a) ten post dnia 18.04.08 o godzinie 07:50

konto usunięte

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Przede wszystkim jeżeli coach próbuje "ustawiać" to nie jest to coaching. Proponuje Ci znaleźć kogoś kto pracuje zgodnie z jakimiś standardami. Na świecie istnieje wiele szkół coachingu, te dobre są zrzeszone w organizacjach (np. ICF, ICC). Prawdziwy coach oprócz tego, że wyjaśni swojemu klientowi czym jest coaching (a nie jest to na pewno doradzanie) powinien z pewnością przestrzegać zasad etyki zawodowej. Coach to taki sam zawód jak każdy inny. Czy poszłabyś do lekarza, adwokata czy nauczyciela, który nie skończył specjalistycznej szkoły, nie należy do żadnej organizacji i po prostu w pewnym momencie sam sie okrzyknął specjalistą bo mu sie wydaje, że ma talent? Żeby znaleźć profesjonalistę w tej dziedzinie proponuje Ci dowiedzieć sie czy ta osoba ukończyła specjalny program akredytowany przez ICF albo ICC. Niestety czasem osoby z dużą praktyką, a bez wykształcenia w tym kierunku nie zawsze spełniają wymagania, które Ty stawiasz (oraz, które stawiają inne organizacje na całym świecie).

Pozdrawiam :D
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Warto pamietac, ze przedstawianie klientowi/spolecznosci zbyt szczegolowego przebiegu kariery edukacyjnej i zawodowej moze swiadczyc o pewnego rodzaju braku pewnosci siebie i wiary w swoja wartosc. Dyplomy i zaswiadczenia oniesmielaja odbiorce i imponuja mu w ten sam sposob, w jaki rozlozony ogon pawia dziala na jego naturalne otoczenie.
Uwaga ta dotyczy nie tylko zawodu coacha, ale takze kazdego innego. Oczywiscie dobrze jest wiedziec, w jakiej dziedzinie coach wczesniej pracowal, poniewaz moze to korzystnie wplynac na nic porozumienia (np. coach wywodzacy sie ze srodowisk biznesowych zna lepiej niz socjolog problemy, z ktorymi spotyka sie na co dzien dyrektor banku)
Marta Anna F.

Marta Anna F. Aplikant adwokacki

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

O ile dobrze zrozumiałam to pytanie Pani Joanny dotyczy czegoś zupełnie innego , ponadto bardzo ciekawego.Też jestem ciekawa odpowiedzi na Pytanie postawione przez Panią Joanne.Mnie też dziwi wykonywanie zawodu coach'a przez niektóre osoby biorąc pod uwagę ich droge kariery Jak może być coach'em ktoś kto sam w sobie nie umie odkryć potencjału i znaleźć właciwej drogi zawodowej miotając sie pomiedzy róznymi stanowiskami(a może sie myle????)
Joanna D.

Joanna D. Ceń słowa! Każde
może być twoim
ostatnim.

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Pani Marto! Trafiła Pani w dziesiatkę. Właśnie o dyskusje na tak postawione zagadnienie mi chodzi.
I bynajmniej mnie nie interesują zajmowane wcześniej stanowiska, jako stanowiska same w sobie. Interesuje mnie to,czy taka osoba, która zapragnęła być coachem i nim została "z serca i duszy" ma prawo pomagać innym, skoro sama sobie pomóc nigdy nie umiała. Czy faktycznie jest w stanie pomóc, czy to jest tylko jej pobożne życzenie i kolejna metoda na przetrwanie kilku nastepnych miesiecy, aż w głowie nie powstanie nowy pomysł na życie.
Najgorsze, ze nie zawsze wiemy co w duszy coacha gra tak naprawdę, gdy do niego trafiamy pierwszy raz.
Podobna sprawa dotyczy trenerów - na wielu szkoleniach mam wrażenie, ze trenerami zostali sprzedawcy, którym się nie udało. Głoszą jakieś wyuczone formułki, ale gdyby ponownie postawić ich na miejsce tych, których szkolą - nie osiagneliby wiele.
Takie są moje odczucia.....

konto usunięte

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

A ja odpowiem przewrotnie - dlaczego w sporcie najlepszymi trenerami są ludzie którzy będąc zawodnikami niewiele osiągnęli i odwrotnie: dlaczego najlepsi mistrzowie są z reguły miernymi trenerami ?

konto usunięte

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Coś w tym jest :D. Myślę jednak, że najlepszy jest złoty środek. Coach na pewno nie musi byś ekspertem w danej dziedzinie bo nie na tym to polega. Ale z drugiej strony łatwiej i szybciej pracuje się jeśli się chociaż trochę na danej dziedzinie zna. Jeśli przyjąć, że coach jest ekspertem od osiągania sukcesu (szeroko pojętego) to na pewno jest bardziej wiarygodny jeśli sukcesy osiąga. Nie musi być mistrzem świata we wszystkim ale chyba też nie totalnym przegranym.
Bo przecież chodzi o pewien mechanizm działania i myślenia - to jest zadanie coacha. A to jaki jest tego efekt, czy sukces czy porażka, to wynika z wypracowanego sposobu myślenia.
Przykład
Czy trzecie miejsce jest porażką? Jeśli zrobiłeś wszystko co potrafisz i zdobyłeś 3 miejsce- sukces
Jeśli upiłeś się przed zawodami i zapomniałeś programu :/- porażka

Co myślicie??

konto usunięte

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Marcin Miliński:
A ja odpowiem przewrotnie - dlaczego w sporcie najlepszymi trenerami są ludzie którzy będąc zawodnikami niewiele osiągnęli i odwrotnie: dlaczego najlepsi mistrzowie są z reguły miernymi trenerami ?

Pan Zbigniew Religa, zanim został niestety politykiem, był - jak powszechnie wiadomo - światowej sławy kardiochirurgiem. A przy tym niewolnikiem nałogu tytoniowego i palił absolutnie patologiczne ilości papierosów, co zresztą doprowadziło go do choroby nowotworowej (paradoksalnie - nie sercowej)

Nie oczekujmy od fryzjera, że nie będzie łysy ;-)

Moim zdaniem, nie ma istotnej korelacji pomiędzy tzw. "sukcesem zawodowym w poprzednim/równoległym wcieleniu" a kompetencjami coacha. No i bardzo mocno podpisuję się pod tym, co napisała Olga - coaching nie polega na tym, że na podstawie własnych sukcesów (lub porażek) podpowiada się klientowi, jak ma ustawić swoje życie. To nieporozumienie.

Jednym z moich klientów był dyrektor departamentu dużego banku, osoba o mocno merytokratycznym nastawieniu do życia. Podczas spotkania "kontraktowego" zapytał, czy pracowałem kiedyś w bankowości. Kiedy potwierdziłem - ucieszył się. Poczułem się w obowiązku uprzytomnić mu, że to wcale nie będzie pomocne w procesie, a jeśli nie utrzymamy dyscypliny - to może wręcz przeszkadzać. Na szczęście udało nam się tę dyscyplinę utrzymać :-)
Joanna D.

Joanna D. Ceń słowa! Każde
może być twoim
ostatnim.

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

[author]Piotr Szkutnicki:[/author
coaching nie polega na tym, że na podstawie własnych
sukcesów (lub porażek) podpowiada się klientowi, jak ma ustawić swoje życie. To nieporozumienie.
A ja się z tym nie zgadzam. Bo jesli coach widzi szklankę wypełniona wodą do połowy jako "do połowy pustą" i przez całe życie tylko tak ja widział, a mnie każe na nia patrzeć jak na "pełną do połowy" (bo wyczytał lub usłyszał, ze to jest właśnie pozytywne myślenie), to gdzie tu jest wiarygodność przekazu.

A swoja drogą .... szanowni coachowie...... uczmy sie słuchac/czytać ze zrozumieniem , aby również na temat odpowiadać. Albo ja czegoś nie rozumiem.......................joanna domostowicz edytował(a) ten post dnia 19.04.08 o godzinie 16:10
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Cala trudnosc coachingu (jako procesu i jako wykonywanego zawodu) polega na tym, ze trzeba byc autentycznym. Nie da sie "wkladac do glowy" klientowi tego, o czym sami nie jestesmy przekonani. Ta prawda dziala rowniez w odwrotnym kierunku : jesli klient jest nie do konca szczery, to jego coaching bedzie co najwyzej operacyjny, ale nigdy rozwojowy...
Pytanie, ktore zadala Joanna, mozna potraktowac o wiele szerzej, bo dotyczy wszystkich dziedzin. I tu w pelni sie z nia zgodze: latwiej bedzie nam zaufac kosmetyczce o zadbanej cerze, styliscie elegancko ubranemu etc. Z trenerami sprawa jest o wiele trudniejsza; Jak bowiem ocenic stopien sukcesu zyciowego i zawodowego? Na podstawie jakich kryteriow? CV nie jest przeciez miarodajnym zrodlem osobowosci, poniewaz na jego ksztalt wplywaja warunki zewnetrzne (pracodawcy, zleceniodawcy)

konto usunięte

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Ja się już chyba zgubiłam. Trener i coach to co innego. Coach nie każe niczego widzieć, nie wkłada do głowy ani nawet nie sugeruje, że coś powinno być tak a nie inaczej. To czy szklanka jest do połowy pusta czy pełna zależy tylko od Ciebie. Jak masz ochotę uważać, że świat jest zły i niedobry to coach powinien w tym wspierać. Generalnie chodzi o to,że coach nie ma uczyć pozytywnego myślenia czy tego jak osiągać sukces i być zadowolonym. Coach ma uczyć jedynie i tylko tego jak być sobą, jak postępować zgodnie z tym co ma się głęboko w sercu.
Jak w takim razie ma się znać na tym lepiej od Ciebie? Ty sama wiesz co jest dla Ciebie najlepsze.
Na tym polega coaching. Od tego co jest najlepszym rozwiązaniem jesteś Ty, a coach ma się znać na metodzie szukania tego rozwiązania.
Podkreślam: coach jest odpowiedzialny za metodę szukania, za to co się znalazło- klient.
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Generalna zasada jest rzeczywiscie taka, ze klient odpowiada za wynik, a coach - za proces. Nie znam jednak klienta, ktory nie chcialby, aby coach pozytywnie (i neutralnie) wierzyl w jego sukces (vide: championning). Oczywiscie nie chodzi o wplywanie na decyzje i dzialania klienta, lecz raczej o stworzenie mu warunkow do wlasnego pozytywnego myslenia.

P.S. w poprzednim poscie uzylam wymiennie slow "coach" i "trener" ze wzgledow stylistycznych. Caly watek dotyczy coachow i tak to nalezy rozumiec.

konto usunięte

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Joanna - jaki masz problem ? Znajdź sobie coacha, który będzie dla Ciebie wiarygodny. Nic na siłę.

A propos - nie jestem zawodowym coachem :)
Joanna D.

Joanna D. Ceń słowa! Każde
może być twoim
ostatnim.

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Nie szukam coacha póki co. Próbuję zorientować się jak w tym gąszczu coachów, których namnozyło sie ostatnio jak grzybów po deszczu, rozróznic prawdziwego coacha od tego, któremu się wydaje, ze nim jest zanim umoczy sie pieniadze i straci czas.
Tyle razy juz słyszałam to słowo w tak róznych sytuacjach, ze jestem w 100% pewna, ze nie wszystkie osoby, które to słowo wypowiadaja wiedzą o czym mówią. Przeżyłam wiele spotkań roboczych, które szumnie nazywano coachingiem, a które nic z tym wspólnego nie miały. Ot, nowe słowo. Warto je wrzucic do swojego codziennego słownika, bo wtedy brzmi tak to madrze. A takie nadużywanie niczemu dobremu nie służy, bo jeśli pod coaching podpina sie wszystko, to znaczy ono tyle co nic. To samo dotyczy coacha. Jeśli kazdy nim może sie nazwać, to jest on niepotrzebny.
Więc może prościej - tu do tych coachów z prawdziwego zdarzenia - przeprowadzić krótka edukacje na tych stronach kim jest coach, co to jest coaching i czemu służy, aby uświadomić niektórym, ze nie kazdy Kowalski ma prawo nazywać sie coachem , choć tak chce jego dusza i serce.

konto usunięte

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Czym jest coaching według Intrnational Coach Federation:
(sorry, że po angielsku dla chętnych mogę przetłumaczyć)
Więcej informacji na stronie http://coachfederation.org m.in. jak wybrać profesjonalnego coacha oraz zasady etyki itp.

Coaching is partnering with clients in a thought-provoking and creative process that inspires them to maximize their personal and professional potential.

Professional coaches provide an ongoing partnership designed to help clients produce fulfilling results in their personal and professional lives. Coaches help people improve their performances and enhance the quality of their lives.

Coaches are trained to listen, to observe and to customize their approach to individual client needs. They seek to elicit solutions and strategies from the client; they believe the client is naturally creative and resourceful. The coach's job is to provide support to enhance the skills, resources, and creativity that the client already has.
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Informacje nt. etyki i standardow ICC mozna znalezc na stronie http://internationalcoachingcommunity.com (po angielsku). Tlumaczenie tych tekstow na jezyk polski i francuski mozna znalzec na mojej strone http://coachonline.net
Katarzyna Latek-Olaszek

Katarzyna Latek-Olaszek COACH ICC,
KONSULTANT HR,TRENER
ZARZĄDZANIA, ROZWOJU
I UC...

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Witam

Moim zdaniem w dyskusji wkradły się ze trzy wątki.

1. sam coach i próba określenia kto może nim być
2. sam proces coachingu
3. potencjalne osoby do coachingu

Ad.1 - coach to osoba przede wszystkim wiarygodna, skuteczna w
działaniu, uczciwa wobec Klienta, bezwzględnie -expert,
umiejętności i doświadczenie biznesowe oraz
życiowe-wymagane

Ad. 2- proces, koszty, liczba sesji itp - bardzo różnie i
zależenie od tego z jakim coachem rozmawiamy, czy działa
sam czy w firmie, z jakiej szkoły i skąd w ogóle.
Rozpiętość jest tu ogromna.

Ad.3 - nie każda osoba i to niezależnie od wieku ani od stanowiska
może rozpocząć coaching, NIE KAżDY JEST NA TO GOTOWY, dobry
coach potrafi to ocenić i otwarcie powiedzieć Klientowi, że
na coaching to jeszcze nie czas, ale na .....to tak

Jeśli Klient nie jest szczery w coachingu a coach nadal prowadzi
proces i nie potrafi wyłożyć kart na stół w kwestii braku
szczerości coachowanego, to moim zdaniem taki coach nie jest
dobrym coachem. Oczywiście to duże uproszczenie, chciałam jednak
zwrócić na to uwagę. Dla zainteresowanych mogę napisać więcej.

pozdrawiam
Katarzyna Latek

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

Joanna,
joanna domostowicz:
Nie szukam coacha póki co. Próbuję zorientować się jak w tym gąszczu coachów, których namnozyło sie ostatnio jak grzybów po deszczu, rozróznic prawdziwego coacha od tego, któremu się wydaje, ze nim jest zanim umoczy sie pieniadze i straci czas.

Zdefiniuj co to dla Ciebie Prawdziwy Coach, pozniej zdefiniuj kryteria, wg których poznasz że to jest Prawdziwy Coach a pozniej takiego poszukaj.
Nawet jesli "nie szukasz coacha" to jak juz zaczniesz szukac to jak bedziesz miala zdefiniowane czego szukasz - pojdzie Ci sprawniej
Tyle razy juz słyszałam to słowo w tak róznych sytuacjach, ze jestem w 100% pewna, ze nie wszystkie osoby, które to słowo wypowiadaja wiedzą o czym mówią.

Najwazniejsze ze Ty bedziesz wiedziala co to jest coaching. Zadna definicja nie moze sie rownac Twoim odczuciom - Ty sama wiesz jakiego coacha potrzebujesz

Przeżyłam wiele spotkań
roboczych, które szumnie nazywano coachingiem, a które nic z tym wspólnego nie miały. Ot, nowe słowo.

Byc moze osoby organizujace te spotkania nie maja tozsamych z Twoimi kryteriow nazwania kogos coachem lub czegos - coachingiem. Coaching to cos wiecej niz spotkania robocze. Na podstawie tego co napisalas trudno sie odniesc do tej czesci wypowiedzi. Zbyt duzo uogolnien.

Warto je wrzucic do
swojego codziennego słownika, bo wtedy brzmi tak to madrze. A takie nadużywanie niczemu dobremu nie służy, bo jeśli pod coaching podpina sie wszystko, to znaczy ono tyle co nic.

Kto podpina co pod coaching? I co to jest "wszystko"?

To samo
dotyczy coacha. Jeśli kazdy nim może sie nazwać, to jest on niepotrzebny.

Kazdy sie nie nazywa coachem tak jak nie kazdy jest lekarzem, prawnikiem czy kierowca ciezarowki chociaz kazdy z tych zawodow jest dosc szeroko reprezentowany w naszej populacji. To, ze cos jest nowe i duzo sie o tym mowi wcale nie musi oznaczac, ze coachow przybywa jak grzybow po deszczu. A nawet jesli... pracujesz w biznesie i wiesz, że to tylko lepiej dla Klienta - konkurencja w kazdym zawodzie jest zdrowa ;)
Więc może prościej - tu do tych coachów z prawdziwego zdarzenia - przeprowadzić krótka edukacje na tych stronach kim jest coach, co to jest coaching i czemu służy, aby uświadomić niektórym, ze nie kazdy Kowalski ma prawo nazywać sie coachem , choć tak chce jego dusza i serce.

Po to wlasnie powstalo Polskie Stowarzyszenie Coachingu ;)

pozdrawiam, Patrycja
Joanna D.

Joanna D. Ceń słowa! Każde
może być twoim
ostatnim.

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

zapomniałam juz o tym watku i widzę, ze znowu na tapecie.
A ja od swoich znajomych znowu usłyszałam - jutro mamy coaching.
Jaki coaching - zapytałam?
No jak to - szkolenie ze struktur - usłyszałam.
Ależ to nie jest coaching - odpowiedziałam? Padła odpowiedź - jak to nie. To przeciez z angielskiego - szkolić.

Takie ludzie na dzień dzisiejszy maja pojęcie o coachingu. Dla mnie oznacza to co innego, ale właśnie większośc idzie tymi kategoriami.
Leszek Zawlocki

Leszek Zawlocki coaching, szkolenia,
zarządzanie,
mentoring,
superwizja

Temat: Zawód coacha a jego niepowodzenia zawodowe.

No właśnie, wszędzie ten coaching...
Człowiek już człowieka nie może zobaczyć :)

Następna dyskusja:

o co pytać prywatnego coacha?




Wyślij zaproszenie do