Małgorzata G.

Małgorzata G. Psycholog, trener

Temat: Pytanie o dezyfekcję / sterylizację / odkażanie pieluszek...

Witam,
nurtuje mnie pewne pytanie i postanowiłam poszukać odpowiedzi. Podejrzewam, że pytanie dziwne jak na tą grupę - wybaczcie proszę :) Wydaje mi się, że jest to m-ce, gdzie znajdę osoby znające odpowiedź.

Dla mojego dziecka używam pieluszek wielorazowych. Gdy zainteresowałam się tematem, ze zdziwieniem odkryłam, że wielu rodziców kupuje / sprzedaje używane pieluchy. Przyznam jednak, że od kiedy sama mam pieluszki, z których dziecko wyrosło, a które są wyprane, niezniszczone... inaczej patrzę na sprawę. Tym bardziej, że pieluchy sporo kosztują.

Zastanawiam się jednak cały czas, czy to bezpieczne? Czy jeśli kupię dziecku taką używaną pieluszkę, to mogę narazić go na zakażenie bakterią lub wirusem. Czy da się je odpowiednio zdezynfekować?

Ze względu na materiał, te pieluchy można prać w max 60 stopniach.
Znalazłam kilka różnych płynów, które mają dezynfekować ubranka dziecięce, np.:
http://e-vivien.pl/497-denkmit-plyn-do-dezynfekcji-ubr...
Napisane jest, że likwiduje do 99,99% specyficznych bakterii, wirusów i grzybów. To chwyt reklamowy, czy jest ok? Jak rozumiem, mogą zostać formy przetrwalnikowe. Ale jeśli np. wyprałabym takie pieluszki 3 razy, zachowując powiedzmy 24 godzinne przerwy między praniami - to czy będzie już ok.
Czy jednak może cały czas czaić się nieproszony gość z cudzego domu.

A może to paranoja? Może używanie tak wypranych pieluch nie jest bardziej ryzykowne niż np. kąpiel w basenie, czy jeziorze?

M.
Małgorzata G.

Małgorzata G. Psycholog, trener

Temat: Pytanie o dezyfekcję / sterylizację / odkażanie pieluszek...

Znalazłam jeszcze taki płyn:
http://www.clovin.com.pl/group/clovin-ii-septon-uzycie...

Temat: Pytanie o dezyfekcję / sterylizację / odkażanie pieluszek...

Nie mam aż tak wielkiej wiedzy, ale np. bakteria E-coli ginie po 20 minutach ogrzewania w 60 stopniach i jest dośc wrażliwa na dezynfektanty. W szpitalach bielizna pościelowa jest używana wielokrotnie, ale jest sterylizowana w autoklawach ( 121 stopni 15minut, lub 134 stopnie 3,5 minuty) albo tak zwaną metodą niskotemperaturową czyli plazmą w 55 stopniach i czasie około 45 minut. Myślę, że takie pieluszki nie są bardzo niebezpieczne, ale byłabym dość sceptyczna w temacie, ponieważ w domu nie uzyska się takich temperatur, a po wypraniu w 60 stopniach moze już nic w rękach nie zostać ;) Płyn Clovin warto spróbować, bo daje on efekty. Tyle z mojej strony :) Polecam poradzić się jeszcze innych i wyciągnąć wniosek z kilku odpowiedzi. Pozdrawiam Ten post został edytowany przez Autora dnia 10.07.15 o godzinie 19:11
Dr Renata Szczygłowska

Dr Renata Szczygłowska specjalista
mikrobiologii
technicznej i badań
biobójczych

Temat: Pytanie o dezyfekcję / sterylizację / odkażanie pieluszek...

Likwidacja 99,99% specyficznych bakterii, wirusów i grzybów oznacza,że preparat do dezynfekcji ma zdolność do usuwania sporej liczby bo 10 000 jtk/ml każdego z drobnoustrojów, jednak mogły pozostać pojedyncze drobnoustroje, bo to nie 100%. Najlepszą skuteczność daje sterylizacja w wyższych temperaturach tj. autoklawach ( 121 stopni /15minut lub 134/3,5 minuty).

Proponowany preparat Clovin II septon w 60 st C /25 min deklaruje duże spektrum działania -bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze i prątkobójcze (przy niskim pH, którego nie lubią drobnoustroje) 3 krotne powtórzenie i i 24 godzinna przerwa to znaczne zwiększenie pewności działania.Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.07.18 o godzinie 21:12

Następna dyskusja:

Pytanie dot. Rozporządzenia




Wyślij zaproszenie do