Mirosław Sułkowski

Mirosław Sułkowski Absolwent, Akademii
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Stas...

Temat: Sprawdzanie wag na zakładzie

Witam,
Mamy na zakładzie kilkanaście wag o różnych zakresach pomiarowych od 5kg do kilku ton. Wszystkie wagi o których mówię służą tylko do wewnętrznych pomiarów wagi: produktów, półproduktów i surowców używanych w procesie produkcyjnym. Nie służą one do końcowego rozliczenia więc de facto nie powinny podlegać Prawu o miarach. Przynajmniej tak mi się wydaje. Dyskusyjny może pozostawać zapis o „ochronie praw konsumenta” ale jego pomińmy z tego rozważania. Sama specyfika procesu produkcyjnego nie wymaga od nas bardzo dużej precyzji w ważeniu.
Jednakże z racji systemów ISO które mamy wprowadzone na zakładzie wynika iż należy takie urządzenia sprawdzać. Niestety sprawdzenie wykonywane przez firmę zewnętrzną jest dość kosztowne. Można oczywiście zakupić legalne wzorce wagi, ale kosztują one bardzo dużo. Zwłaszcza te kilku tonowe.
Pomyślałem więc czy by nie podejść troszkę inaczej do tematu. Zrobić legalizację i ewentualną kalibrację jednej wagi w akredytowanym laboratorium co mi da wagę która „dobrze” waży. Następnie na tej wadzie zważyć jakieś obiekt -/y które przyjmę jako wzorce wagi. Te wzorce wagi położyć na innych wagach i sprawdzić czy wyniki są zgodne. Pytanie do Państwa czy ktoś się spotkał z takim podejściem do tematu i czy to przechodziło u audytorów systemów ISO lub w innych urzędach które mogłyby to kontrolować?
Łukasz Dzierzon

Łukasz Dzierzon Quality Manager

Temat: Sprawdzanie wag na zakładzie

Witam,
wzorcowanie wag to dobry pomysł, jeżeli nie używacie ich do rozliczeń z klientem. Dodatkowo nie masz daty następnego wzorcowania, więc możesz sobie nadać dowolny okres na wzorcowania. (wiadomo żeby nie przesadzać ). Legalizacja wag jest co 2 lata. Nie wiem jak duże masz wagi w zakładzie, na przykład wagi do ważenia pojazdów zajmują dużo czasu podczas ich sprawdzania. odważniki są duże więc konieczny jest wózek widłowy do ich rozmieszczania., do tego miejsce do ich przechowywania. Do wzorcowań wewnętrznych musisz mieć opracowaną instrukcję wewnętrzną dla danych typów wag,
Do tego policzyć niepewność pomiarów podczas wzorcowań każdej z wag ( audytorzy pytają już o to podczas wzorcowań wewnętrznych ). Waga wzorcowa powinna być odpowiednio zabezpieczona przed osobami trzecimy i produkcją. Jeżeli będziesz posiadał wagę wzorcową, którą zważysz obciążniki również musisz obliczyć ( niepewność pomiaru ) w instrukcjach wewnętrznych musisz dodać dopuszczalne błędy dla wag. Jako wagę wzorcową powinieneś wybrać najdokładniejszą wagę, która ma pełny zakres wzorcowanych wag.
Żeby się audytor nie czepił do zrób MSA na wagi używane naprodukcji metodą Gage R&R i wyjdzie tobie czy waga nadaje się do procesu produkcyjnego.
Osobiście kupiłbym wywzorcowane odważniki i na nich wzorcował wagi. Tutaj musisz zadać sobie pytanie czy masz na to czas i doświadczenie żeby to zrobić ? Jak legalizowałeś wcześniej wagi dostawałeś świadectwo umieszczałeś bazie i miałeś spokój, jeżeli waga była sprawna. Audytor podchodził widział cechę legalizacji i nie drążył tematu.
Jeżeli zaczniesz sam wzorcować Audytor może zapytać o procedurę wzorcowania i będziesz musiał mu tłumaczyć jak postępujesz a oni szczególnie nie związani z metrologią różnie interpretują instrukcje wzorcowań.
Miałem kiedyś audyt ISO 9001 akurat wtedy zmieniłem sposób sprawdzania wag z legalizacji
na wzorcowanie ponieważ było tańsze. Pierwszy raz widziałem kłótnie dwóch audytorów pomiędzy sobą podczas gdy byłem audytywny. Po prostu jeden z audytorów nie miał pojęcia, że wagi można wzorcować.Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.09.18 o godzinie 21:53



Wyślij zaproszenie do