Grażyna C.

Grażyna C. mgr turystyki,

Temat: Naukowe i światopoglądowe uzasadnienie

Poza licznymi nawiązaniami metody do szeroko stosowanych technik w religiach Wschodu, w medytacji, jodze, a także w hipnozie, należy także wspomnieć, że techniki samoleczenia czy komunikacji z innymi na poziomie podświadomym nie są do końca odrzucane przez współczesnych psychologów. Szeroko znane jest twierdzenie, że pacjent z dolegliwościami psychicznymi powinien sam sobie przede wszystkim pomóc i że nastawienie do własnego zdrowia jest kluczowe dla procesu leczenia. Lekarze nie mają zazwyczaj nic przeciwko stosowaniu takich dodatkowych technik, o ile oczywiście nie zastępują one przepisanego przez nich leczenia a tylko je uzupełniają.

Nie można też nie wspomnieć o współistnieniu Metody Silvy z szeroko pojmowaną religijnością. Związek z religiami Wschodu jest oczywisty (osiąganie nirwany, brak kosmicznej siły wyższej i bazowanie na własnym rozwoju) ale wielu prowadzących kurs nawiązuje podczas wykładów do religii chrześcijańskiej, stwierdzając że praca nad sobą to wypełnianie planu Bożego i że głęboka wiara wspomaga techniki Silvy a nie konkuruje z nimi. Oddziaływanie na podświadomość omawiał też szeroko Joseph Murphy w "Potędze Podświadomości", książce głęboko osadzonej w kulturze chrześcijańskiej, której pewne tezy (teoria iż poza naszą świadomością i bez jej udziału, toczą się procesy będące ważną częścią naszej osobowości, które mogą być wykorzystane w sposób celowy, po nasze myśli) są całkowicie zgodne z twierdzeniami Jose Silvy. Wiążąc te dwie teorie można powiedzieć, że podświadomość (Id) to 'zła' część naszej duszy, na którą powinniśmy uzyskać wpływ i realizować dalej Boski plan, natomiast (nadświadomość ) to 'dobra' część duszy, będąca w rzeczywistości cząstką Boga.


Kontrowersje

Zastrzeżenia przeciwników metody sprowadzają się kilku zagadnień:

1. twierdzenie zwolenników Silvy (a może i jego samego?), iż tą metodą każdy może nauczyć się w ciągu dwóch / trzech dni postrzegania pozazmysłowego. Choćby z tego powodu metoda ta nie jest na ogół uznawana przez środowisko psychologów za sensowne narzędzie terapeutyczne. Zwolennicy metody odpowiadają z kolei, że metoda polega na regularnym stosowaniu technik, i że osoba, która raz tylko wzięła udział w kursie i potem nie pracuje nad sobą zatraca uwarunkowanie na stan alfa i ponownie zamyka otwarte w umyśle kanały komunikacji z pod- i nadświadomością. Metoda Silvy nie oferuje zatem sprawdzonego panaceum na nasze problemy, jest tylko jedną ze ścieżek prowadzących do celu.
2. techniki oddziaływania na siebie samego nie są sprawdzoną teorią naukową. Nie sposób odmówić racji takim twierdzeniom - tak jak Ekonomia nie jest nauką sensu stricto, opisuje bowiem zmieniające się sytuacje gospodarcze, które inaczej przebiegają w różnych okresach (porównaj teorie Adama Smitha z współczesną gospodarką - większość z nich nie przystaje do XXI w. rzeczywistości, chociaż były jak najbardziej prawdziwe w XVI i XVIIw.), tak samo metody oparte na postrzeganiu ESP i analizie psychologicznej zmieniają się razem z ewoluującym społeczeństwem i zachodzącym w nim zmianami.
3. pogląd części osób wierzących, które zaprzeczają możliwości pracy nad samym sobą innej niż modlitwa i wiara w Boga: fragment książki Arnauda de Lassusa "New Age -- nowa religia?": Należy przeto wystrzegać się jakiegokolwiek udziału w akcjach New Age, w szczególności unikać psychotechnik w tym ruchu praktykowanych, które na pierwszym etapie uzależniają zmysły, a na następnym zarażają okultyzmem. Nie dopuszczajmy się w tej dziedzinie grzechu ciekawości: nie bierzmy udziału ani w seansach, ani w "uświadamiających" kursach. Inaczej ryzykowalibyśmy, iż padniemy ofiarą zwiedzenia lub że co najmniej zostanie w naszej duszy ślad po praktykowanych tam niegodziwościach."
Iwona Broda

Iwona Broda specjalista ds.
konsultacji z
klientami

Temat: Naukowe i światopoglądowe uzasadnienie

Tak, takie opinie krążą, ale moim zdaniem sa opiniami ludzi o zawężonych umysłach. Ludzi, ktorzy oddzielają świat ducha od świata materii, a tego nie da sie oddzielić. Stad takie opinie. Ta powyższa jest chyba katolicka, bo oni odrzucają takie tematy, jak medytacja, samolecznie itp.

konto usunięte

Temat: Naukowe i światopoglądowe uzasadnienie

Im więcej czytam takich opinii, tym bardziej czekam na kurs....
Iwona Broda

Iwona Broda specjalista ds.
konsultacji z
klientami

Temat: Naukowe i światopoglądowe uzasadnienie

ale to wszystko musi wypływać z serca. Jesli nie ma w nim milości, to nie mozna nia nikogo obdarzyć. Dlatego szuka sie ciał, coraz więcej i więcej, bo mysli się, że to jest milosć. Nie ma jej w sercu, jest w ciele.

Zbudowałam swoją przestrzeń milości i inni ludzie zaczeli wchodzić w moje zycie. Nie potrzebuje juz ciał, nawet najpiekniejszych, bo mam swoje i męża i nam to wystarcza. Życzę tego wszystkim, bo wtedy usmiech na twarzy towarzyszy w każdej chwili i nie jest wymuszony...
Andrzej Janusz Balicki

Andrzej Janusz Balicki architekt,
właściciel firmy
projektowej

Temat: Naukowe i światopoglądowe uzasadnienie

Iwono, witaj w grupie. Moje zdanie jest do Twojego bardzo podobne :)

konto usunięte

Temat: Naukowe i światopoglądowe uzasadnienie

Muszę Wam powiedziec ,ze odkąd codziennie stosuje Silvę -spełniam sie duzo bardziej jako katoliczka. Z Wielką radośćią chodzę do kościoła. Modlę sie obrazami , pomagam ludziom i to w ten mądry sposób - nie po to by poczuć sie dobrze.
Spotykam madrych ludzi ,wród kleru również , a może przede wszystkim.
Wystarczy afirmacja ;
-Jestem miłościa i przyciągam do siebie ludzi pełnych miłości.:)
Oczywiście nalezy odróznić naiwność od ufności i ziarna od plew, ale praca z intuicją znacznie to ułatwia.
Marta  Pyrchała-Zarzyck a

Marta
Pyrchała-Zarzyck
a
Właściciel Astro
Salus Education Ltd.
Doradca ds
rozwoju,...

Temat: Naukowe i światopoglądowe uzasadnienie

Oto naukowe, ale prosto opisane wyjaśnienie działania metody Silvy.
Psychoneuroimmunologia (nowoczesna nauka medyczna badająca wpływ umysłu na organizm ludzki) mówi wyraźnie, że techniki mentalne, wizualizacje, relaksacje mają odpowiedni wpływ na układ nerwowy, a przez to i na endokrynologiczny oraz immunologiczny człowieka. Metoda Silvy to wizualizacja w stanie relaksu. Badania wykazały, że dzięki pozytywnej wizualizacji w stanie relaksu można wzmacniać swój system immunologiczny. Np już po 6 treningu wyobrażania sobie mnożenia się ciałek odpornościowych, ich liczna znacznie się zwiększyła. Wykazano też, że tego typu techniki przedłużają życie osób chorych na raka, przynajmniej ponad dwukrotnie zwiększają szansę na wyzdrowienie, poprawiają jakość życia i umierania, zmniejszają wyraźnie ból. Tak mówią badania naukowców psychoneuroimmunologów. Pisze to jako osoba, która obroniła na 5pracę dyplomową z psychoneuroimmunologii u dr n med L. Tucholskiego. Nie wyssałam tego więc z palca. Badania mówią jedno, zatwardziała pani, która tu się hipernegatywnie wypowiada na temat takich metod, jak Silvy będzie miała odmienne zdanie, pomimo badań naukowych. po prostu nie potrafi być obiektywna w obliczu tego, w co wierzy. I trudno, widać,tacy ludzie też muszą być na świecie :-) Szkoda tylko, że takie osoby mają na tyle mało serca, że nie chcą nawet pomyśleć o tym, że komuś takie rzeczy pomagają i są na to dowody medyczne. Ona widać woli, by ludzie cierpieli. Nie chce zrozumieć, że ludzie wolą być zdrowi, szczęśliwi np dzięki metodzie Silvy. Pewnie gdyby taką metodę wymyślił ksiądz, hołdowała by jej. Ale nie, ją wymyślił zaledwie katolik, ale jednak nie ksiądz.Trzeba więc potępić, chociaż to pomaga. Cóż, też tak można. Każdy niech się wypowiada wg swojego sumienia lub jego braku.

Medycyna naturalna w teorii i w praktyce
Marta  Pyrchała-Zarzyck a

Marta
Pyrchała-Zarzyck
a
Właściciel Astro
Salus Education Ltd.
Doradca ds
rozwoju,...

Temat: Naukowe i światopoglądowe uzasadnienie

To fakt, wolą widać, by ludzie byli nieszczęśliwi, chorzy i cierpiący :-/
Kiedy pewna znajoma kobieta poszła do księdza po poradę - chciała się rozwieźć, bo mąż alkoholik tłukł ją, gwałcił, nawet w ciąży, przez co miała kilkoro upośledzonych dzieci, to ksiądz jej powiedział "nieś swój krzyż, córko". On by tak nie chciał cierpieć.
Na szczęście i tu są wyjątki - np mój wujek, który od wielu lat trwa w Watykanie :-) On jest normalny. Woli, by ludzie byli zdrowi i szczęśliwi. I nie manic przeciwko stosowaniu takich metod
Iwona Broda:
Tak, takie opinie krążą, ale moim zdaniem sa opiniami ludzi o zawężonych umysłach. Ludzi, ktorzy oddzielają świat ducha od świata materii, a tego nie da sie oddzielić. Stad takie opinie. Ta powyższa jest chyba katolicka, bo oni odrzucają takie tematy, jak medytacja, samolecznie itp.
Marta  Pyrchała-Zarzyck a

Marta
Pyrchała-Zarzyck
a
Właściciel Astro
Salus Education Ltd.
Doradca ds
rozwoju,...

Temat: Naukowe i światopoglądowe uzasadnienie

Zauważyliście, że ta pani, której kawałek postu jest poniżej mojego ciągle robi kopiuj-wklej i wkleja to wszystko w różnych tematach np dotyczących Silvy? Ciekawe, czy w innych też ;-) Nie ma własnego zdania, czy jak ;-) Mogłaby też zmierzyć się z naszymi argumentami, a nie tylko kopiuj-wklej, kopiuj-wklej i wciąż to samo. I bez nienawiści, bez wmawiania innym, że lepiej by było, aby cierpieli. Za dużo widziałam osób cierpiących, bym była tak okrutna, by potępiać bezmyślnie metody, które oni stosują, aby sobie pomóc

Grażyna C.:
Poza licznymi nawiązaniami metody do szeroko stosowanych technik w religiach Wschodu, w medytacji, jodze, a także w hipnozie, należy także wspomnieć, że techniki samoleczenia czy komunikacji z innymi na poziomie podświadomym nie są do końca odrzucane przez współczesnych psychologów. Szeroko znane jest twierdzenie, że pacjent z dolegliwościami psychicznymi powinien sam sobie przede wszystkim pomóc i że nastawienie do własnego zdrowia jest kluczowe dla procesu leczenia. Lekarze nie mają zazwyczaj nic przeciwko stosowaniu takich dodatkowych technik, o ile oczywiście nie zastępują one przepisanego przez nich leczenia a tylko je uzupełniają.
>ble ble bla bla

Następna dyskusja:

Badania naukowe dot. Metody...




Wyślij zaproszenie do