Temat: Filmy z matematyką w roli głównej lub w tle...
Serial "Wzór"
Matematyka tłumaczy wszystko - to główne motto bohatera serialu "Wzór", który powoli podbija nasze serca. Pierwszy odcinek obejrzało 3 miliony Polaków, w USA każdy epizod przyciąga średnio 6,5 miliona widzów.
Produkcja zdała egzamin na polskim gruncie – pierwszy odcinek przyciągnął przed ekrany 3 miliony widzów. Po serii „CSI: Kryminalnych Zagadek” oraz "Bones: Kości", "Wzór" to kolejny kryminalny hit, który ma szansę zdobyć w Polsce ogromną rzeszę fanów.
Osią serii są sprawy, które prowadzi agent specjalny FBI Don Epps. Don – w tej roli pamiętny dr Joel Fleischman z "Przystanku Alaska" Rob Morrow – zajmuje się najtrudniejszymi sprawami – od seryjnych morderców po zapobieganie atakom terrorystycznym na skalę masową. Swojej pracy poświęca cały czas, jednak nie jest w stanie poradzić sobie z kryminalnymi zagadkami bez pomocy młodszego brata – Charliego (David Krumholtz). Charlie jest geniuszem matematycznym, wraz ze współpracownikami z serialowego Kalifornijskiego Instytutu Nauki opracowuje schematy matematyczne, które mają wyjaśnić m.in. tajemnice czarnej dziury. Swoje umiejętności chętnie wykorzystuje przy okazji spraw, którymi zajmuje się Don.
Sprawy prowadzone przez Dona stanowią dla Charliego odskocznię od pracy naukowej. Na podstawie dostarczanych przez brata dowodów, młody geniusz tworzy schematy matematyczne, które przyczyniają się do rozwikłania sprawy. Dzięki talentowi Charliego udaje się ustalić miejsce pobytu mordercy czy cele ataków terrorystycznych.
Historia geniuszu
Jak twierdzi ojciec Charliego, już w wieku 3 lat potrafił on wykonywać skomplikowane działania na liczbach 4-cyfrowych. Studia na Princeton rozpoczął w wieku 13 lat, a jego ulubionym przedmiotem była fizyka kwantowa. Rok po rozpoczęciu studiów opublikował swój pierwszy naukowy artykuł. Studia zakończył dwa lata po ich rozpoczęciu z najlepszymi wynikami w historii uczelni.
Aby nie wpaść w rutynę naukowca-badacza, Charlie chętnie angażuje się w sprawy, którymi zajmuje się jego starszy brat, dzięki temu udaje mu się nie zdziwaczeć, tak jak reszcie znajomych matematycznych geniuszy (jedyne śmieszne sceny serialu dotyczą właśnie dziwactw najlepszego przyjaciela Charliego, profesora Lawrence’a Fleinhardt’a – w tej roli Peter MacNicol).
Matematyczny fenomen
We wrześniu stacja CBS rozpocznie emisję piątego już sezonu Wzoru. Od dnia premiery w 2005 roku serial cieszy się ogromną popularnością, chociaż nie do końca wiadomo, co przyciąga widzów przed ekrany. Inaczej niż w CSI Kryminalnych zagadkach tutaj jesteśmy jedynie obserwatorami geniuszu (kto z nas nie szukał dowodów zbrodni wraz z Horacio i jego zespołem z Miami i nawet czasem sam nie rozwiązał zagadki?). Akcja serii jest wartka, ale brak tu stałych punktów. W pierwszym sezonie praktycznie nie dzieje się nic w życiu prywatnym głównych bohaterów, wszystko skupia się na liczbach i wzorach, które tworzy Charlie. A jednak serial ma to COŚ! Przyciąga, fascynuje, ciekawi. Inne spojrzenie na matematykę zaprezentowane przez znakomitego reżysera Ridleya Scotta i jego młodszego brata Tony’ego wciąga nawet humanistów, którzy obgryzając z emocji paznokcie śledzą losy braci Epps.
Anna Marczewska edytował(a) ten post dnia 17.02.09 o godzinie 18:45