Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Kiedy specjaliści i menedżerowie poszukują pracy?

Większość specjalistów i menedżerów w sposób bierny lub aktywny poszukuje innej pracy. Świadczy to nie tylko o dużej dynamice polskiego rynku pracy, ale także o jego dojrzałości i konkurencyjności. Kto poszukuje pracy aktywnie, a kto nie? Jak wygląda satysfakcja z obecnej pracy? Jakie czynniki są najważniejsze podczas podejmowania decyzji o zmianie pracy? I w końcu – jakie benefity skuszą specjalistę i menedżera do zmiany miejsca zatrudnienia?
Antal International publikuje wyniki badania Specjaliści i menedżerowie – poszukiwanie i zmiana pracy. Szczegółowa analiza wyników badania przeprowadzonego na próbie 1986 specjalistów i menedżerów pozwoliła ustalić najważniejsze fakty związane z ich aktywnością, motywacjami, najistotniejszymi czynnikami, które przeważają na korzyść konkretnego pracodawcy.
Czy specjaliści i menedżerowie są aktywni na rynku pracy?
31% specjalistów i menedżerów aktywnie szuka pracy, mimo że są aktualnie zatrudnieni. Ponad połowa (56%) osób aktywnych zawodowo poszukuje pracy biernie – poprzez zamieszczanie swojego cv na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych oraz przekazywanie ich firmom rekrutacyjnym.
Są to osoby otwarte na nowe propozycje zawodowe. 97% wszystkich badanych specjalistów i menedżerów zdecydowałoby się rozważyć ofertę pracy otrzymaną od rekrutera. „Specjaliści i menedżerowie wiedzą, że rekruterzy przedstawiają oferty wcześniej zweryfikowane, pasujące świetnie do profilu zawodowego danej osoby, co czyni je często bardziej atrakcyjnymi od przeciętnych ofert pojawiających się na rynku. Nie wymaga to od kandydata także prowadzenia żmudnych poszukiwań wśród tysięcy ofert pracy dostępnych w prasie i internecie.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
W podziale na branże, szczególnie stabilne – nieposzukujące pracy osoby są zatrudnione w Kancelariach Prawnych (44%) oraz Turystyce (27%). Z kolei branżą, w której zatrudnieni najczęściej aktywnie poszukują pracy jest Transport, Spedycja i Logistyka (45%), Wyposażenie i sprzęt AGD (44%), Przemysł i Sieci Handlowe (po 40%).
Co w pracy satysfakcjonuje i skłania do nieposzukiwania innej pracy?
Satysfakcję z pracy odczuwają w identycznym stopniu kobiety i mężczyźni (po 70%). Także z podobną częstotliwością wyrażają zadowolenie specjaliści i menedżerowie (odpowiednio 72% i 69%). Najczęściej ustatysfakcjonowani z pracy są przedstawiciele branż: Motoryzacja (80%), Energetyka (78%), Transport, Spedycja i Logistyka (76%). „W branżach związanych z przemysłem, produkcją czy logistyką pracują osoby o specjalizacjach głównie technicznych. Jak wskazują wyniki Badania Wynagrodzeń Antal International inżynierowie są jedną z lepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Na rynku jest także stosunkowo niewielka liczba osób z takimi kwalifikacjami – to powoduje, że pracodawcy muszą szczególnie dbać o zadowolenie tych specjalistów, aby móc utrzymać w firmie najlepszych.” – zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.
Najbardziej zadowolone z pracy są osoby w wieku 26-30 lat – wśród specjalistów i menedżerów, którzy ukończyli 30 lat, zauważalna jest tendencja, że odsetek osób usatysfakcjonowanych pracą maleje wraz z wiekiem.
Osoby, które nie myślą o zmianie pracy, jako najbardziej satysfakcjonujące czynniki wskazują:
wysokość wynagrodzenia (72%),
styl zarządzania i kulturę organizacyjną (72%),
czas codziennego dojazdu do pracy (65%),
opinię o pracodawcy na rynku (61%).

Z kolei osoby aktywnie poszukujące pracy przede wszystkim za niesatysfakcjonujące uważają: możliwości awansu (54%), możliwości szkolenia oraz styl zarządzania oraz kulturę organizacyjnej (po 45%). „O ile szkolenia i możliwości awansu nie należą do najważniejszych czynników budujących lojalność w stosunku do pracodawcy, o tyle ich niezadowalający poziom staje się ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o poszukiwaniu nowej pracy. Pracodawcy powinni zdawać sobie z tego sprawę.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.
59% osób niezadowolonych ze swojej obecnej pracy poszukuje aktywnie innej, co robi jedynie 26% tych, którzy odczuwają satysfakcję z obecnej pracy. Tak duża różnica pokazuje, jakie znaczenie ma satysfakcja z pracy w kontekście lojalności wobec pracodawcy. Niezadowolenie z pracy determinuje dużą aktywność w poszukiwaniu pracy i gotowość do zmiany pracy obecnej. Dlatego – aby ograniczyć fluktuację w organizacji – warto znać potrzeby i opinie pracowników.
Co ma znaczenie podczas podejmowania decyzji o zmianie pracy?
Prawie wszyscy respondenci (99%) wskazują wysokość wynagrodzenia jako istotne kryterium podczas rozważania oferty nowej pracy. Duże znaczenie (95%) ma również stopień odpowiedzialności na proponowanym stanowisku. „Specjaliści i menedżerowie rozważają ofertę pracy biorąc pod uwagę wszystkie oferowane warunki zatrudnienia. Większość tych warunków jest kluczowa i przeważa na korzyść obecnej lub potencjalnej pracy. Świadczy to o dużej dojrzałości zawodowej i świadomości tej grupy, ponieważ badani oceniają ofertę pracy wielowymiarowo – nie podejmując decyzji na przykład tylko w oparciu o wynagrodzenie.” – zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.
Do najważniejszych benefitów dla specjalistów i menedżerów należy opieka medyczna (ważna dla 83% respondentów). Istotny jest również służbowy samochód z możliwością wykorzystywania
do celów prywatnych oraz ubezpieczenie na życie (oba kryteria ważne dla 64% respondentów). Kobiety są nieco bardziej wymagające przy rozpatrywaniu oferty nowej pracy niż mężczyźni i przywiązują większą wagę do proponowanych warunków zatrudnienia. Choć większość czynników jest tak samo istotna dla obu grup, dla kobiet ważniejsze są te związane z edukacją, prestiżem miejsca pracy, work-life balance.
O badaniu
Badanie Specjaliści i menedżerowie – poszukiwanie i zmiana pracy przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 04-12.10.2011. W badaniu udział wzięło 1986 respondentów z Polski, w tym 30% kobiet i 70% mężczyzn. 45% respondentów to specjaliści, a 65% - menedżerowie. Badanie było anonimowe.
autor: Antal International Sp. z o.o.

konto usunięte

Temat: Kiedy specjaliści i menedżerowie poszukują pracy?

gdyby nie to ,że musze wyłaczyć komputer przeczytalabym wszystko- już się zaczytałam-> naprawde ciekawe rzeczy



Wyślij zaproszenie do