Marius
Wysocky
Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /
Temat: Innowacyjny HR Manager na niepewne czasy
2013 to rok, który stoi pod dużym znakiem zapytania. Według badania Antal Global Snapshot 48% badanych pracodawców bedzie rekrutować w pierwszym kwartale. Jednocześnie duża część firm zaznacza, że ciężko jest im precyzyjnie określić plany rekrutacyjne na ten rok.Mimo tego, że trudno dziś przewiedzieć, jaka będzie koniunktura gospodarcza w 2013 roku, można być pewnym najważniejszych wyzwań dla środowiska osób zarządzających działami Human Resource na kolejne lata. Dyrektorzy HR, z którymi rozmawiam zgodnie twierdzą, że 2013 będzie dużym wyzwaniem, ale jednocześnie doskonałą lekcją. Gdy pytam o cele, najczęściej słyszę: rekrutacja najlepszych, najszybciej i najtaniej, utrzymanie pracownika, szkolenia, efektywniejsza komunikacja wewnątrz organizacji, zarządzanie międzypokoleniowe.
Prężni i kreatywni HR-owcy zaznaczają, że konieczna jest zmiana sposobu działania, myślenie niestandardowe, otwartość na nowe pomysły. Często powtarzane jest określenie „INNOWACJA” w działaniach. Stagnacja w gospodarce sprawia, że innowacyjne strategie są jeszcze bardziej potrzebne. Wielu dyrektorów HR akcentuje fakt, że teraz dla nich tak samo ważne, jak zarządzanie zmianą w okresie słabszej koniunktury jest przygotowanie organizacji na czas po kryzysie, „na lepsze czasy”. Tylko takie myślenie gwarantuje sukces. Stanie w miejscu w czasie spowolnienia gospodarczego, może oznaczać porażkę w momencie, gdy tylko koniunktura sie poprawi.
Działy HR jednak rzadko określane są jako ta innowacyjna część biznesu, choć firmy takie, jak Google, IBM, Apple z pewnością sie z tym nie zgodzą. Z drugiej strony innowacyjnośc w podejściu do rekrutacji, utrzymania pracownika czy też szkoleń nie musi byc zarezerwowana tylko dla miedzynarodowych, wielkich graczy. Wszystko zależy od szefów HR. To, co odróżnia polskie bądź też mniejsze firmy od organizacji z bardziej doświadczonych rynków, to wstrzemięźliwość w wykorzystaniu nowych technologii i rozwiązań w pracach działów HR. A przecież budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi takich, jak media społecznościowe, rekrutacyjne kampanie marketingowe czy strony kariery można zastosować w każdej firmie.
Nasze obserwacje pozwalają wysnuć wniosek że nie można myśleć o firmie odnoszącej sukcesy bez zatrudnienia innowacyjnego szefa działu personalnego. Jak więc wyglądają pensje HR-owców z pomysłami na nowoczesne zarządzanie?
Trudno szukać innego stanowiska, na którym pensje miałyby tak szerokie widełki. Doświadczenia Antal HR & Admin w prowadzeniu projektów rekrutacyjnych na szefów działów personalnych pokazują, że HR Manager zarabia w Polsce od 10 000 do 30 000 PLN brutto miesięcznie. Zarobki uzależnione są w głównej mierze od jego roli w organizacji, od lokalizacji firmy, w mniejszym stopniu od liczby zatrudnionych pracowników. Przykładowo dyrektor personalny w województwie kujawsko-pomorskim w dużej firmie produkcyjnej, zatrudniającej ponad 1000 pracowników zarabia 12 000 PLN, a HR Manager w firmie FMCG zatrudniajacej około 100 pracowników w Warszawie zarabia 20 000 PLN. Każda z tych osób raportuje bezpośrednio do zarządu. Trudno nie zauważyć również, że największe wynagrodzenia osiągają menedżerowie z najbardziej innowacyjnych gałezi gospodarki, ale to nie oznacza, że innowacyjny szef działu personalnego musi być drogi. Gdy rozmawiamy z kandydatami na temat ich motywacji do zmiany, pensja jest zawsze na drugim, trzecim miejscu. Ważniejsza jest praca w organizacji otwartej na nowe rozwiązania z zarządzania ludźmi, uczestniczenia w ciekawych projektach i większa odpowiedzialność za swoje działania.
źródło:nf.pl