Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Dziękowanie jako motywowanie współpracującego zespołu

W dzisiejszych czasach większość z nas biegnie do przodu. Mija dzień za dniem. Rzadko udaje nam się świadomie zatrzymać na chwilę i zrobić sobie rachunek sumienia własnych zachowań.

Warto się na chwilę zatrzymać i przypomnieć sobie chwilę, kiedy nam ostatnio dziękowano. Przypomnieć sobie jak się wtedy czuliśmy. Przypomnieć sobie jak później kojarzyliśmy daną osobę.

Ważne – we wszystkim należy zachować umiar by słowa podziękowania nie stały się szumem informacyjnym, słownym fastfoodem rzucanym od niechcenia pod nosem.

Warto dziękować ponieważ zgodnie z naszymi psychologicznymi potrzebami każdy z nas lubi gdy ktoś mu za coś podziękuje, zobaczy naszą inicjatywę, przysługę itp. Zachęca to do kolejnych zachowań by ponownie zostać pozytywnie wzmocnionym. Dzięki temu też pokazujemy szacunek do drugiej osoby.

Każdy człowiek bez znaczenia na jakim szczeblu kariery zawodowej obecnie się znajduje potrzebuje względnego poczucia bezpieczeństwa i poczucia obecności w danym zespole/firmie.

Dziękowanie komuś za dobrze wykonaną pracę, inicjatywę, pomysł, przysługę buduje również pozytywnie wizerunek osoby dziękującej oraz jest świadectwem dobrego wychowania dziękującego.

Adekwatne dziękowanie podnosi poziom sprawstwa obdarowanego oraz odpowiedzialności za to za co zostało przekazane.

Dziękowanie jest względnie bezpłatną nagrodą za dobrze wykonaną pracę. Jest równie ważnym środkiem motywacji jak awans, pieniądze, materialne wzmocnienia.

Dziękowanie pobudza pozytywne emocje i podnosi poziom serotoniny u osoby, której za coś dziękujemy jak i u nadawcy pozytywnego słowa. Buduje przyjazną atmosferę w pracy/domu/firmie – chętniej się przychodzi do miejsca, które się nam dobrze mile kojarzy.

Dziękowanie w danym zespole uczy dobrych zachowań m.in. poprzez zasadę wzajemności, pobudza lojalność, przeciwdziała frustracji.

Dziękowanie może przełożyć się na korzyści finansowe ponieważ:

- pobudza lojalność zespołu,

- pobudza pozytywne zachowania,

- pobudza chęć starania się o jeszcze,

dba o atmosferę w pracy (nie raz wybieramy miejsce pracy głównie z uwagi na panującą w nim atmosferę i panujące relacje),

bo wyższa pensja czy też awans wcale nie przekłada się na poczucie satysfakcji wewnętrznej,

bo każdy z nas lubi być mile traktowany i zawsze raczej wybierzemy tego sprzedawcę, który będzie dla nasz milszy, serdeczniejszy i podziękuje nam za uczynione w stosunku do niego zobowiązania,

bo dziękowanie dba o morale firmy, jej wartości oraz wizerunek marki (jako pracodawcy oraz jako usługodawcy),

bo w ten sposób można pozytywne wykorzystać siłę tzw. marektingu szeptanego.

Kobiety z racji biologii i psychologii mają większe predyspozycje do dziękowania. Socjalizacja i wychowanie powoduje, że kobiety już od czasów dzieciństwa są uczone aby dziękowały za pozytywne zachowania. Bywa, żę są bardziej emocjonalne, nakierunkowane na budowanie relacji - typu zachowania stają się dla nich naturalne.

Jak skutecznie dziękować:

gdy dziękujemy używajmy imienia osoby, której dziękujemy,
gdy tylko możemy dziękujmy w bezpośredniej rozmowie, a gdy nie możemy to pisemnie,
patrzmy się w oczy osoby do której mówimy,
skierujmy klatkę piersiową do osoby do której mówimy,
używajmy zrozumiałego słownictwa dla naszego rozmówcy – to my odpowiadamy za to jak nas inni rozumieją,
powiedzmy konkretnie za co dziękujemy przez co być może uda nam się wzmocnić tego rodzaju zachowania,
dziękujmy tak szybko jak jest to możliwe ponieważ inaczej możemy zmniejszyć motywację do podobnych pozytywnych zachowań u osoby, której za coś chcielibyśmy podziękować,
gdy słowa podziękowania należą się za coś ważnego, doniosłego to szczególnie dbajmy o oprawę tej chwili i jej świadków.

Czasami słowa dziękuję za forum zbudują nam silniejszą relację z daną osobą niż sucha gratyfikacja finansowa. Niekiedy z braku czasu, zaganiania zapominamy, że proste słowo dziękuję czy też w innej formie pokazanie wdzięczności bywa wyczekiwanym dla kogoś zachowaniem.

Dziękujmy każdej osobie, która celowo czy nieświadomie na to zapracowała.

Dzięki temu też może naszym zachowaniem będziemy mogli innym ludziom przypomnieć, że dobrym słowem można zadziałać więcej niż krytyką.

Negatywne słowa, komentarze wypalają, odrzucają i kruszą relacje. Dbajmy o nie zarówno w pracy jak i w domu.

Dziękujmy sobie nawzajem.

Tekst: Iwona Firmanty
iwonafirmanty@humanskills.pl
tel.505227793

Psycholog, socjolog, trener, coach

Właściciel firmy szkoleniowej HUMAN SKILLS, projektu szkoleń dla osób prywatnych Akademia Rozwoju HUMAN SKILLS, szkoleń dla kobiet Sensualna Kobieta Biznesu, KOBIETAalfa