Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: 6 składników poczucia sukcesu

Myśląc o sukcesie często mamy na myśli pieniądze, czy też bardziej ogólnie status materialny. Człowiek sukcesu w potocznym mniemaniu to taki, który osiągnął bogactwo, jeździ drogim samochodem, dużo zarabia i kilka tygodni w roku spędza za granicą. Tymczasem już filozofowie greccy – Sokrates, Platon i Arystoteles badali tę kwestię. Ostatni z nich – Arystoteles wysunął tezę, że dążeniem człowieka jest poczucie szczęścia, tak więc okazuje się, że i Ty i ja chcemy być w życiu po prostu szczęśliwi.

Kontynuatorzy dzieła Arystotelesa po dwóch tysiącach lat badań nad poczuciem szczęścia doszli do wniosku, że składniki sukcesu są dla wszystkich ludzi takie same. Pierwszym składnikiem sukcesu jest spokój ducha, w końcu każdy z nas chce się czuć w życiu dobrze, a ostatecznym celem wszystkich religii, filozofii, psychologii czy ostatnio modnego coachingu jest dostarczenie ludziom narzędzi potrzebnych do tego, żeby mogli osiągać większy spokój ducha. Drugim składnikiem jest zdrowie, cytując wieszcza ”szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Każdy z nas chce się czuć zdrowy i witalny oraz chce pozbyć się chorób, bólu i innych dolegliwości. Chcemy żyć długo i zdrowo oraz budzić się rano pełni energii. Kolejnym, trzecim elementem są dobre stosunki z ludźmi, które są dla nas potwierdzeniem, że mamy wokół siebie ludzi, którzy nas kochają i dla których jesteśmy ważni. Każdy z nas otoczony ludźmi, których kocha, lubi i szanuje czuje się w ich towarzystwie bezpiecznie i dobrze. Inni ludzie wpływają też na nasz rozwój, motywują nas do zmian, do przekraczania własnych ograniczeń. Czwartym składnikiem sukcesu jest sensowna praca, bo do szczęścia potrzebujemy mieć też poczucie, że nasza praca ma znaczenie dla świata, że jest sensowna i celowa. Dobrze jest też mieć poczucie, że nasza praca wpływa pozytywnie na innych ludzi i że ma swój skutek w świecie. Czujemy się szczęśliwi, kiedy mamy poczucie, że nasza praca jest wartościowa, gdy jest dobrze wykonana i nagradzana pozytywnymi reakcjami oraz wnosi coś wartościowego w życie i pracę innych ludzi. Piąty składnik sukcesu to niezależność finansowa – większość z nas odczuwa potrzebę posiadania takiej ilości pieniędzy, żeby nie musieć się nimi martwić. Chcemy być niezależni finansowo i stać na własnych nogach. Panuje powszechne przekonanie, że pieniądze są celem sukcesu, ale nie jest to prawda. Pieniądze są potrzebą. Podobną jak inne potrzeby, które odczuwamy, np. głód. Dopóki jesteś głodny, nie jesteś w stanie myśleć o niczym innym, niż o jedzeniu, ale jak tylko najesz się do syta, możesz swobodnie skoncentrować się na innych rzeczach. Droga do niezależności finansowej prowadzi przez dostarczanie czegoś wartościowego coraz większej liczbie ludzi w coraz większej liczbie miejsc. I ostatni, szósty element dopełniający całą układankę, to samorealizacja, składnik sukcesu wywodzący się z pragnienia zrealizowania całego swojego potencjału. Każdy z nas chce mieć poczucie, że osiąga wszystko, na co go stać. Za potrzebą samorealizacji kryje się też przekonanie, że przeżywamy swoje życie dokładanie tak, jak chcemy.

Wiemy już, co składa się na poczucie sukcesu w życiu. Warto jeszcze wiedzieć, czym taki sukces skutkuje. Po pierwsze poczucie sukcesu w życiu powoduje, że mamy wysokie poczucie własnej wartości, cenimy się za to, kim jesteśmy. Za tym idzie szacunek do samego siebie i duma. Szacunek dla samego siebie wywołuje poczucie: „jestem naprawdę dobrym człowiekiem i wiodę prawdziwie dobre życie”. Szanując siebie, uzyskujesz też szacunek innych ważnych dla Ciebie osób. Duma wypływa ze świadomości, że doskonale radzisz sobie ze swoim życiem, że w pełni wykorzystujesz swoje możliwości. Realizując się w swojej pracy, coraz bardziej lubisz samego siebie i coraz bardziej wzrasta Twoje poczucie własnej wartości i jesteś coraz bardziej dumny z siebie. Wszystkie te elementy ściśle się ze sobą wiążą.

Nasuwa Ci się pewnie teraz pytanie: „jak mieć w życiu więcej szacunku dla samego siebie, poczucia własnej wartości i poczucia dumy?” Stawiaj sobie cele. Cele są bardzo ważne dla poczucia szczęścia w życiu. To właśnie umiejętne postawione i zrealizowane przez Ciebie cele są podstawą Twojego poczucia własnej wartości, szacunku do siebie i dumy. Kiedy realizujesz swoje cele, bardziej siebie lubisz i cenisz. Pamiętaj o tym, że zawsze prędzej czy później osiągniesz cele, które sobie wyznaczysz. Wyznaczając swoje cele, spisuj je! Ludzie nie stawiają sobie celów i nie zapisują ich głównie z czterech powodów. Po pierwsze nie zauważają ich znaczenia – być może wyrastali w rodzinach, w których wyznaczanie sobie celów nie było praktykowane. Z tego powodu nie wiedzą, jak bardzo wyznaczanie i realizacja celów wpływa na ich poczucie spełnienia. Po drugie nie wiedzą, jak wyznaczać cele, a skoro nie wiedzą, to tego nie robą. Po trzecie boją się odrzucenia, głównie z tego powodu, że dzieląc się, jako dzieci z innymi swoimi planami, byli wyśmiewani, krytykowani albo w najlepszym razie słyszeli, że to głupie. I wreszcie po czwarte boją się porażki i z tego powodu rezygnują ze swoich celów. Lęk przed porażką paraliżuje i powoduje, że nie podejmujemy żadnych wysiłków zmierzających do realizacji naszych zamierzeń. Warto przy tym pamiętać, że porażka Cię nie zabije, a jedynie wzmocni i że z każdą porażką jesteś coraz bliżej realizacji Twojego celu. Jak myślisz, ile razy przeciętna osoba próbuje zanim zrezygnuje z realizacji swojego celu? Otóż fakty są takie, że liczba ta jest mniejsza od jednego, bo większość osób rezygnuje jeszcze przed podjęciem pierwszej próby.

Zapamiętaj: porażka jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu, dlatego koncentruj się na sukcesie a nie porażce! Porażka jest jedynie szansą na mądrzejsze rozpoczęcie od nowa. Pewnie wiele razu w ciągu swojego życia odniosłeś porażkę, ale też z całą pewnością wnioski wyciągnięte z każdej z nich posłużyły Ci później.

I na koniec jeszcze jedna ważna dla Ciebie informacja: 80% przyczyn tego, że nie udaje Ci się zrealizować Twoich celów, znajduje się w Tobie! Mogą nimi być: brak wystarczającej wiedzy, brak odpowiednich kompetencji, ale też mogą to być konflikty wewnętrzne lub ograniczające przekonania. Mając taką świadomość możesz znacząco wpłynąć na zwiększenie swojej szansy na sukces. Możesz więc skorzystać z odpowiedniego szkolenia, zasięgnąć rady kogoś bardziej od Ciebie doświadczonego, lub też przeanalizować własne ograniczające przekonania samodzielnie, przy pomocy kogoś bliskiego albo korzystając z profesjonalnego wsparcia coacha.
źródło:nf.pl