Eddie Saunders

Eddie Saunders Audytor,
edmund.saunders@wp.p
l

Temat: Za wysokie kwalifikacje mogą utrudniać znalezienie pracy....

Za wysokie kwalifikacje mogą utrudniać znalezienie pracy. Powodów jest kilka. Motywacją do aplikowania na stanowisko poniżej kwalifikacji może być atrakcyjne wynagrodzenie lub dostępność elastycznych form pracy.

Pracodawcy narzekają nie tylko na brak rąk do pracy, ale także na luki kompetencyjne na rynku pracy. Walka o wyspecjalizowanych pracowników trwa. Dlaczego więc firmy rezygnują z nawiązania współpracy z osobami (zbyt) wysoko wykwalifikowanymi?

- Dla pracodawców problematyczna bywa jednak sytuacja, w której na ofertę pracy aplikuje osoba posiadająca kwalifikacje wyższe niż wymagane na danym stanowisku.
- Pracodawcy najczęściej obawiają się, że zatrudnienie takiej osoby niesie za sobą ryzyko niezadowolenia, frustracji i szybkiego odejścia.
- Strach jest w stanie budzić również wysoki poziom wiedzy merytorycznej kandydatów, który może znacząco przewyższać poziom kompetencji potencjalnego przełożonego.

Dla większości firm kandydat idealny posiada odpowiednie kompetencje, doświadczenie zawodowe oraz pasuje charakterologicznie do zespołu. Jak jednak zaznacza Agnieszka Kolenda, executive director w Hays Poland, dla pracodawców problematyczna bywa jednak sytuacja, w której na ofertę pracy aplikuje osoba posiadająca kwalifikacje wyższe niż wymagane na danym stanowisku.

- W kontekście trendu niedopasowania dostępnych na rynku kompetencji do potrzeb rekrutacyjnych pracodawców, coraz więcej kandydatów ambitnie podchodzi do rozwoju i nauki na każdym etapie kariery. Czasem jednak poszukujący pracy specjaliści z różnorodnym i bogatym doświadczeniem otrzymują informację, że ich kompetencje są zbyt wysokie na dane stanowisko - mówi Agnieszka Kolenda.

Dlaczego tak się dzieje? Pracodawcy mają wątpliwości związane z motywacją takiego kandydata, jego planami zawodowymi i oczekiwaniami względem pracy.
...
https://www.pulshr.pl/rekrutacja/za-wysokie-kwalifikacj...