Piotr Sadowski ...
Temat: Umowy PP podpisane przed listopadem 2014 są nieważne!...
"Dodatkowe Korzyści z Uczestnictwa" dla tych, którzy mają w ramach "Systemu Lyoness" aktywny status "Członków Premium", z powodu oszałamiającej gamy przyrzeczonych świadczeń zostały uznane przez sąd (HG w Wiedniu) za nieprzejrzyste oraz stanowiące rażące naruszenie prawa.W zeszłym roku VKI wygrała proces w pierwszej instancji. Teraz Sąd Apelacyjny w Wiedniu w procesie odwoławczym potwierdził ten wyrok. Lyoness może teraz zwrócić się do Sądu Najwyższego o zbadanie procesów, ale musi wykonać postanowienia sądu.
Pozew zbiorowy VKI skierowany jest przeciwko stosowaniu klauzul abuzywnych w części dotyczącej "Dodatkowych Korzyści" w OWU i DOWU z 2012 roku. Różne "rodzaje wynagrodzeń" i "korzyści" mają pewien związek z wpłatami dokonywanymi przez Członków. "Dodatkowe Korzyści z Uczestnictwa" oraz "cashback" i " Bonus Przyjacielski" zależą też od wolumenu dokonanych zakupów, ale gdy się chce z nich z nich korzystać, w grę wchodzą dodatkowe czynniki na przykład czas lub wysokości prowizji.
VKI oskarżyło Lyoness o to, że poprzez oferowanie "Dodatkowych Korzyści" wiele osób zostało doprowadzonych do wpłacenia 2000-25000 EUR do Lyoness, aby korzystać z tych świadczeń. Duża część tych osób chciała później zakończyć swoje umowy z Lyoness i odzyskać swoje pieniądze, ale dowiadywały się wtedy że jest to niemożliwe a Lyoness czerpania korzyści w oczekiwanym wymiarze nie obiecywał. Obecnie w takich sprawach toczy się szereg procesów w różnych sądach.
Sąd w pierwszej instancji orzekł, iż OWU i DOWU stanowią zbiór zasad odwołujących się często do innych klauzul i niezdefiniowanych terminów. Model biznesowy Lyoness (w każdym wydaniu) jest na tyle złożony, że regulaminy (OWU, DOWU itp.) nie opisują w całości w jaki sposób działa. W konsekwencji system pozwanego nie jest zrozumiały i ostatecznie sąd zakwalifikował go jako nieprzejrzysty w rozumieniu przepisów § 6 Abs 3 KSchG.
Lyoness odwołał się od tego wyroku a Wiedeński Sąd Apelacyjny odwołanie odrzucił."
Dr Peter Kolba, pełnomocnik VKI bezpośrednio po ogłoszeniu werdyktu powiedział: "To pozornie zwykły wyrok w procesie zbiorowym, ale tak naprawdę jest on wyjątkowy: kiedy wejdzie w życie będzie miał wpływ na wszystkich rozczarowanych klientów Lyoness. Spółka nie może się już powoływać na unieważnione klauzule, odmawiając zwrotu środków finansowych ich właścicielom. Ważne jest również, że wyrok jest prawomocny - bez względu na to, czy Lyoness odwoła się do Sądu Najwyższego czy nie, musi respektować wyrok a to umożliwi wielu poszkodowanym w całej Europie odzyskanie z powrotem pieniędzy wpłaconych do Lyoness."
http://antylyoness.blox.pl/2016/03/Umowy-z-Lyoness-zaw...Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.03.16 o godzinie 07:49