Maciej Marc

Maciej Marc manager, duża firma
z branży TSL

Temat: Zapas bezpieczeństwa


Rozumiem, że podejrzewa Pan piszących na tym forum o mijanie się z prawdą (delikatnie mówiąc).
pisałem o nieświadomości w używaniu excela

Pierwszy przykład pokazuje prosty, wręcz prymitywny sposób liczenia zapasu bezpieczeństwa, gdzie jedyną formułą będzie coś w rodzaju A2 = A1. Mam nadzieję, że nie muszę tego umieszczać na e-dysku, aby wyjaśnić o co chodzi?

tego nie trzeba ale proszę umieścić inny, bardziej zaawansowowany przykład excella - będzie przydatny do dyskusji


Dalej pokazałem, jak można "komplikować" obliczenia, w zależności od potrzeb klienta. Niestety nie odniósł się Pan do ostatniego akapitu, czyli nie określił Pan co i jak ma być liczone - mógłbym wtedy specjalnie dla Pana napisać krótki programik, aby udowodnić, że się da. Podkreślam - metod liczenia zapasu jest wiele, każda z nich ma swoje plusy i minusy i powinna być dobrana do konkretnego przypadku, uzględniając podstawowe założenia (np. rozkład statystyczny sprzedaży) i kryteria (np. KPI jakości, koszt).
>

Tutaj Pan odchodzi od tematu naszej rozmowy:

Pan mówi że: na podstawie pewnych danych PAN przeanalizuje je, zastanowi się, i krok po kroku przygotuje stosowny NOWY arkusz Excela który będzie liczył to i tamto, i że to PAN udowodni mi że PANA Excel będzie dobrze liczył dla tych konkretnych danych.

Natomiast to że PAN to MOŻE ZROBIĆ nie przesądza tego co napisałem, że Excel używany w poszczególnych firmach może nie liczyć poprawnych danych.

konto usunięte

Temat: Zapas bezpieczeństwa

Panie Macieju,

Przypominam, że wątek założył Pan Rafał, pytając o bezpłatne programy do obliczania zapasu bezpieczeństwa. Odpowiedzią wielu forumowiczów był Excel, natomiast Pańska odpowiedź została przeze mnie zrozumiana, jako poddanie tego faktu w wątpliwość. Jeśli nie - to temat został wyczerpany.

Co do pracy na błędnych danych, to zasada GIGO obowiązuje niezależnie od stosowanego narzędzia i ma miejsce przy obliczeniach na liczydłach, jak i w wysoce wyrafinowanych systemach. Być może ktoś z forumowiczów popełnia błąd przy jakichś kalkulacjach. Tylko co z tego wynika? Czy w związku z tym odpowiedź na postawione pytanie brzmi - Excel nie nadaje się do obliczania zapasu bezpieczeństwa, bo w firmie X pani Y pomyliła się przy wprowadzaniu wzoru Z?!

I jeszcze jedno - jest Pan jedyną osobą uczestniczącą w dyskusji, która nie wypełniła podstawowych założeń uczestnika GL i dyskutuje praktycznie anonimowo. Nie wiem, kto chciałby udostępniać swoje pliki i obliczenia komuś, kto pretenduje do roli konsultanta/krytyka, ale nie chce się przedstawić. Jak na razie chętnych nie widać.
Maciej Marc

Maciej Marc manager, duża firma
z branży TSL

Temat: Zapas bezpieczeństwa

Swoimi postami usiłuję zachęcić do głębszej i ciekawszej dyskusji przez wszystkich użytkowników. I też po aby dojść do prawdy. Jeśli w jej wyniku okazałoby się że jacyś użytkownicy zobaczą że w obecnej pracy robią błędy (tzn ich Excel podaje błędne dane) to w moim rozumieniu jest to lepsze i zdrowsze, aniżeli zamiatanie pod dywan i udawanie że problemu nie ma.
Moim celem jest uczciwe prześwietlenie tematu razem z innymi forumowiczami, wyciągnięcie wniosków i porozmawianie o nich na forum. Czy zobaczenie plików Excela przez wszystkich dyskutantów z tego wątku jest koniecznie ? Nie jest konieczne ale przydałoby się do głębszej dyskusji.

Podam przykład:
Prezes pewnej firmy handlującej 6000 sku towarów FMCG i mającej ok. 2000 palet na Stocku, obsługiwanych manualnie, bez skanerów i WMS - który mówi, że wszystkie stany ma zgodne, nie ma nadwyżek i nie ma niedoborów. Czy to może być prawda ? Nie.
Wystarczyłby wejść na magazyn, sprawdzić kilka elementów i obalić ten mit.

Podobnie jest z plikami Excell. Ich obejrzenie dałoby szansę na uczciwą ocenę i merytoryczną rozmowę. A tak to tylko jest przerzucanie się argumentami: „da się” „nie da się”.
Jacek Nowak

Jacek Nowak Potrzebujesz
zreorganizować
magazyn, logistykę
:layout, p...

Temat: Zapas bezpieczeństwa

Podam przykład:
Prezes pewnej firmy handlującej 6000 sku towarów FMCG i mającej ok. 2000 palet na Stocku, obsługiwanych manualnie, bez skanerów i WMS - który mówi, że wszystkie stany ma zgodne, nie ma nadwyżek i nie ma niedoborów. Czy to może być prawda ? Nie.
Wystarczyłby wejść na magazyn, sprawdzić kilka elementów i obalić ten mit.
Najlepszy WMS poparty super skanerami również nie zapewni zgodności stanów magazynowych. Elementem najważniejszym jest człowiek. Jak ma się stalą i doświadczoną kadrę, to może być prawdą, że stany są zgodne mimo braku WMS. :)

I jeszcze jedno: to na co zwracam uwagę z uporem maniaka: po co włazić NA magazyn? Z dachu lepiej widać? :))
Maciej Marc

Maciej Marc manager, duża firma
z branży TSL

Temat: Zapas bezpieczeństwa

Najlepszy WMS poparty super skanerami również nie zapewni zgodności stanów magazynowych.


Tak, ja też o tym wiem. Ale jeśli cytowany prezes twierdzi, że ma zgodne stany ale nie chce pokazać magazynu, to cały czas dyskusja sprowadza się do płytkiej i pozbawionej argumentów rozmowy.

Każdy wie swoje.

Skądinąd znam takiego prezesa który do dziś jest przekonany o zgodnych stanach.

I jak tu dalej rozmawiać ?
Karol S.

Karol S. Doświadczony
międzynarodowy
specjalista w branży
IT i ba...

Temat: Zapas bezpieczeństwa

Witam,
Widzę, że temat zapasu bezpieczeństwa troszkę został zapomniany...ostatni post w 2012 roku, ale postaram się go odświeżyć.

Mam problem z obliczeniem, a raczej dobraniem odpowiednich parametrów do obliczenia zapasu bezpieczeństwa dla bankomatu. Jak każdy wie, bankomat to urządzenie wydające gotówkę na żądanie klienta i podobnie jak inne towary również wymaga posiadania zapasu bezpieczeństwa.

Mianowicie korzystam z podstawowej funkcji ZB = Wsp Obsługi Klienta x Odch.Stand x PIERW(czas dostawy), ale niektórzy jako ostatni parametr używają PIERW(Czas dostawy/Okres czasu wykorzystywany przy obliczeniu Odch Standardowego).

I tu jest mój problem...czas dostawy jest jednakowy, więc nie ma potrzeby wprowadzania współczynnika odchylenia czasu dostawy. Zakładając że czas dostawy = 1 dzień, czy w tym modelu potrzeba w ogóle dzielić przez okres czasu do obliczenia odch. std?

Jeżeli do obliczenia OS wykorzystałem 90 dni, wtedy współczynnik wynosi:
Pierw(1/90) = 0.1054
A jeżeli użyłem tylko 7 dni, wtedy wynosi:
Pierw(1/7) = 0.3796

Różnica jest tak duża, że przy fakcie, że Odchylenie Standardowe wcale nie różni się bardzo dla 90 lub 7 dni różnica w zapasie bezpieczeństwa może wynosić nawet kilkanaście tysięcy.

Np. dla OS = 24,000 i wsp. obsługi klienta (98%) = 1.88 zapas bezpieczeństwa będzie wynosił:
1. ZB = 24,000 x 1.88 x Pierw(1/7) = 17,011
2. ZB = 24,000 x 1.88 x Pierw(1/90) = 4,744

Czy przy towarze szybkorotującym jakim jest gotówka, przy braku znacznych odchyleń popytu i czasu dostaw...ma sens stosowanie tego dodatkowego elementu jakim jest okres czasu wykorzystywany do obliczenia odch.standardowego? Czy po prostu pozostawić pierw(czas dostawy)?

Jeżeli dostawy mają charakter 'OnDemand' tzn. nie ma stałego cyklu, a dostawa jest realizowana jak poziom gotówki spadnie do poziomu zapasu...(w praktyce około 1-2 dostawy na tydzień), czy należy stosować jakiś jeszcze parametr np. współczynnik cyklu dostaw?
Dominik Szwab

Dominik Szwab Współwłaściciel
Firmy

Temat: Zapas bezpieczeństwa

Może się nie znam - ale czas dostawy przez 365 dni w roku zawsze wynosi 1 dzień ? Nie mają znaczenia soboty, niedziele, święta , w przypadku bankomatów wewnątrz budynku godziny/dni ich dostępności dla klientów ?

Temat: Zapas bezpieczeństwa

do Karola: czy zastanowiłeś się nad przejściem na jednostkę czasu godziny? Dzięki temu możesz dowiedzieć się jaki jest popyt na pieniądze z bankomatu i również możesz wprowadzić odchylenie standardowe w dostawach co miło skomplikuje rzeczywistość, albo ją uprości. Myślę, że to mogłoby Ci pokazać lepszą dokładność przy określeniu ZB. Dodatkowo uwzględnij popyt na każdy rodzaj banknotów. Im większa ilość rodzajów tym POK dla całego bankomatu będzie inny. Będzie równy iloczynowi POK dla poszczególnych banknotów. Bardzo fajny case.



Wyślij zaproszenie do