Artur Poltorak

Artur Poltorak Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: System odnawiania zapasów

Witam
Mam problem w pracy inż.
Praca dotyczy sterowania zapasami. Mam produkty od dwóch dostawców chce dla nich zapalnowac
system odnawiania zapasów. Wydaje mi się ze ze najlepszy byłby poziom informacyjny. Zrobiłem dla nich prognozy na 3 następne miesiące, przeprowadzilem analize abc/xyz w celu wyznaczenia poziomu obsługi klienta , teraz chce wyznaczyć dla nich poziom bezpieczeństwa, optymalną partie zakupu ( produkty z grupy A B X Y zgrupowane dostawcami). Problem polega na tym ze niektóre produkty wykazują sezonowość i trend. Nie wiem jak obliczyć dla nich te wartości czy mogę je łączyć w grupy z towarami wykazujacymi wyłącznie zmienność losowa. Jakaś mała wskazówka.
Robert Sławek

Robert Sławek Kierownik Logistyki,
TBM Snacks

Temat: System odnawiania zapasów

Witam
Bardzo jestem zainteresowany jak rozwiązałes ten problem. Czy jest mozliwośc uzyskania od Ciebie plików z całego zadania. Oczywiście jeżeli nie możesz może podaj szczegółową metodologie rozwiązania problemu
Szczególnie interesuje mnie obliczanie poziomu obsługi klient na podstawie ABC/XYZ, oczywiście innymi danymi też nie pogardzęRobert Sławek edytował(a) ten post dnia 17.08.12 o godzinie 13:23
Artur Poltorak

Artur Poltorak Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: System odnawiania zapasów

Witam
Do końca jeszcze problem nie został rozwiązany, wygląda to tak:
16 produktów, dla których wyznaczam prognozy z 36 ostatnich miesięcy (3lata), na natepny
kwartał.
W 7 produktach występują trendy i sezonowość (większe lub mniejsze trendy, w jednym produkcie trend razem z sezonowością).
Co do analizy abc/xyz, to mnie Pan nie zrozumiał. Ja sobie przyjąłem, że dla produktów z grupy AX,AY będę chciał mięć Poziom obsługi 97%,co do AZ nie mam w tej grupie żadnego produktu ( może i dobrze), dla BX, BY, 93% , CX, CY- 90% ( BZ, CZ mniejsza waga), czyli nie wyliczam PO z analizy abc/xyz tylko zakładam ile ma wynosić.
Następnie obliczam poziom zapasu bezpieczeństwa (na przyszły kwartał) ,czas oczekiwania na dostawę 1 tydzień dlatego do obliczenia biorę popyt tygodniowy z ostatnich 26 tyg. Zauważyłem ze popyt tygodniowy (z ost. 26tyg) dla prawie wszystkich produktów jest mniej więcej stały, mimo wykazywanych trendów w odstępach miesięcznych przez 3 lata. Obliczam zb. w zależności od rozkładu przyjmując prosty warunek:
odchylenie standardowe/ średnia popytu < 1 - rozkład normalny
odch st =(w przybliżeniu) sr pop do kwadratu - rozkład Poissona
odch st = sr pop - rozklad wykładniczy. W zależności od założonego PO i rozkładu odczytuje ile wynosi współczynnik bezpieczeństwa i mnożę go przez odch st.
Poziom zamawiania wynosi srednia popytu + zb.
Wyliczam ekonomiczna partie zamówienia EOQ.
koszt uzupełniania 900zl ( koszt transportu ograniczenie do 132 palet, więcej koszt większy)
-współczynnik rocznego utrzymania zapasu 0,1 ceny towaru ( czyli na kwartał 0,025)
cena itd.
Następnie grupuje asortyment ( dwóch dostawców pierwszy 6 drugi 10 produktów) z przerobionego wzoru EOQ (wszystko się liczy z wartości towarów). Warunek żeby nie przekraczal tych 132 palet ( 4 ciągniki siodłowe, jest w umowie z dostawcą, jeśli dostawa 132 palety cena const).

Problem tkwi w tym czy założenie o stacjonarności w okresach tygodniowych dla popytu z trendem w okresach miesięcznych jest dobry. Jeszcze nie byłem u promotorki bo będzie dopiero w połowie września.

Następna dyskusja:

Inventory control / Kontrol...




Wyślij zaproszenie do