konto usunięte

Temat: Rozwiązania mobilne w pakiecie TETA Constellation


Obrazek


Rozwiązania mobilne

Czym są rozwiązania mobilne?

Rozwiązania mobilne polegają na wykorzystaniu przenośnych urządzeń zwanych terminalami lub kolektorami do wykonywania pewnych czynności w pakiecie TETA Constellation bez konieczności korzystania z komputera. Są one popularnie wykorzystywane w magazynach, zwłaszcza magazynach wysokiego składu. Pracownik może rejestrować wykonanie czynności takich jak: przyjęcie, wydanie, przesunięcie znajdując się bezpośrednio przy lokalizacji magazynowej na którą odkłada lub z której pobiera towar. Prawie zawsze wiąże się to z odczytywaniem kodów kreskowych z opakowań, załączonych dokumentów i etykiet określających lokalizację. Dzięki temu praca magazyniera jest dużo prostsza, a on sam jest o wiele bardziej wydajny niż w tradycyjnym magazynie przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka popełnienia błędu. Urządzenia mobilne opierając się na mechanizmach bazodanowych TETA Constellation, w ramach przyznanych użytkownikowi uprawnień gwarantują pełne bezpieczeństwo danych.

Terminale mogą być także wykorzystywane na produkcji do rejestracji wykonanych wyrobów, zużytych materiałów, czasu pracy maszyn i ludzi, wykonanych operacji technologicznych lub transportowych, użytych opakowań itp. w powiązaniu ze zleceniem lub przewodnikiem. Wykorzystuje się je popularnie przy inwentaryzacji magazynu, środków trwałych i produkcji w toku.

Urządzenia te są często narzędziem pracy mobilnych handlowców, terenowych reprezentantów, a nawet kierownictwa firmy. Zwykle stosują oni takie urządzenia jak netbooki, palmtopy, telefony komórkowe itp. W urządzeniu takim można np. zweryfikować limit kredytowy kontrahenta i jego rozrachunki, sprawdzić stany magazynowe, wprowadzić zamówienie, przyjąć dostawę, wydać towar, zarejestrować dokument kasowy, tworzyć plany pracy i obsługiwać trasy dostawy. Można w nich także przygotować odpowiedni wydruk który następnie np. poprzez interfejs bluetooth zostanie przesłany do drukarki. Do obsługi tego typu funkcjonalności na ogół wykorzystuje się gotowy moduł TETA Sprzedaż Mobilna.
Istnieje duża różnorodność dostępnych na rynku urządzeń. Różnią się:

Rodzajem zastosowanego skanera kodów. Aktualnie stosowane skanery zwykle potrafią odczytywać różne rodzaje kodów paskowych, ale niektóre z nich mogą być ponadto przystosowane do odczytywania kodów 2D, odczytywania kodów dużej kompresji (jak np. w telefonach komórkowych), odczytywania kodów z dużej odległości (umożliwia to np. odczyt kodu z palety umieszczonej na najwyższej półce w magazynie wysokiego składu, gdzie odległość operatora od palety może wynosić nawet kilka metrów). Ostatnio funkcję skanera przejmuje czasami także aparat fotograficzny. Możliwe jest także wykorzystanie terminali wyposażonych w czytnik RFID.

Odpornością urządzenia na wstrząsy, upadki, kompresję pary wodnej, pracę w szczególnie wysokich lub niskich temperaturach (np. w chłodniach)

Sposobem łączenia z serwerem. Może być to łączność on-line lub off-line. W pierwszym przypadku popularnie wykorzystuje się sieć radiową i punkty dostępu. Zastosowanie tego typu terminali łączy się więc z koniecznością dodatkowych inwestycji w infrastrukturę, ale daje też dużo większe możliwości. Użytkownik ma dostęp do aktualnych danych i wszystkie jego działania automatycznie skutkują odpowiednimi zmianami w systemie i mogą być np. na bieżąco śledzone przez kierownictwo. Łączność on-line można także uzyskać poprzez sieci komórkowe (np. GPRS). W przypadku terminali off-line zwykle konieczne jest wykorzystanie stacji dokujących przy pomocy których dane są przesyłane między urządzeniem a serwerem. Terminale off-line są popularnie wykorzystywane do inwentaryzacji środków trwałych.

Rodzajem systemu operacyjnego. Obecnie najbardziej popularne są terminale z zainstalowanym Windows Mobile lub Windows CE, ale stosowane są także terminale pracujące w innych środowiskach.

Wielkością i rodzajem ekranu. Może on być kolorowy lub monochromatyczny, dotykowy, posiadać różną rozdzielczość itp.

Rodzajem zastosowanej klawiatury: numeryczna lub alfanumeryczna. W przypadku gdy pracownik nie ma potrzeby wprowadzania tekstu przy pomocy klawiatury, a jedynie liczb wygodniejsza będzie klawiatura numeryczna.

Możliwością zastosowania technologii głosowej

Innymi cechami takimi jak: wielkość, waga, wymiary, wytrzymałość baterii.

Integracja z pakietem TETA Constellation

TETA dostarcza urządzenia mobilne wraz z oprogramowaniem lub oprogramowuje terminale klienta. Możliwe jest wykorzystanie standardowych komponentów lub stworzenie indywidualnego rozwiązania specjalnie dostosowanego pod potrzeby konkretnego klienta.

TETA preferuje terminale wykorzystujące system operacyjny Windows Mobile w wersji 6.1 lub CE 5.0. Oprogramowanie terminali jest wykonywane w środowisku Java (producent terminala powinien dostarczać odpowiednie sterowniki) lub ewentualnie na życzenie w Microsoft Framework .NET 3.5. Terminal powinien posiadać minimum 64 MB pamięci. Preferowane są czytniki Symbol lub Intermec.

Terminale mogą być wyposażone w dowolne czytniki kodów jedno- i dwuwymiarowych lub RFID. Mogą pracować w trybie on-line lub off-line i w różny sposób komunikować się z bazą danych.

Specjaliści firmy TETA pomagają wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia dopasowany do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Opracowują projekty wdrożenia rozwiązań radiowych opisujące przebieg procesów z wyszczególnieniem elementów realizowanych przy pomocy pakietu TETA Constellation i poprzez przenośne terminale.

Urządzenia mobilne mogą być wykorzystywane do wspomagania następujących obszarów biznesowych:

- Obsługa przyjęć i wydań z magazynu
- Zarządzanie magazynem wysokiego składu
- Inwentaryzacja magazynu
- Inwentaryzacja środków trwałych
- Weryfikacja zgodności dostawy
- Rejestrowanie danych produkcyjnych
- Wspomaganie mobilnych handlowców
- Kompletacja.


Zakup oprogramowania na urządzenia mobilne u producenta pakietu ERP zapewnia dobrą ich integrację z pakietem TETA Constellation, zastosowanie rozwiązań bardziej wydajnych i stabilne połączenie. Istotne jest także to, że za efekt końcowy odpowiada jedna firma.

Etykiety kodów kreskowych i wydruki dokumentów (np. przewodników) zawierających kody kreskowe są przygotowywane przy pomocy pakietu TETA Constellation. Wykorzystywane mogą być zwykłe drukarki obsługiwane przez Windows lub specjalne drukarki przemysłowe typu np. Zebra. Kody te mogą następnie być odczytywane przez urządzenia mobilne lub czytniki kodów podłączone bezpośrednio do komputera.

Przykłady zastosowań urządzeń mobilnych


Kontrola stanów magazynowych


Jednym z najczęstszych procesów wykonywanych na urządzeniach mobilnych jest kontrola stanów magazynowych. Użytkownik przy pomocy przenośnego terminala odczytuje kod kresowy indeksu, etykiety z numerem serii/numerem kolejnym lub całej lokalizacji, a następnie zostaje mu wyświetlone co i w jakiej ilości znajduje się w danym opakowaniu lub lokalizacji. Nie ma więc konieczności sprawdzania tego w komputerze, ponieważ już na ekranie urządzenia mobilnego zostają wskazane wszystkie niezbędne informacje.

Weryfikacja dostaw

Przy pomocy terminala można skontrolować poprawność dostawy już na rampie lub jeszcze przed rozładunkiem samochodu. Oczywiście najlepiej, gdyby dostawca etykietował wyrób np. w sposób zgodny ze standardem ODETTE, lecz istnieje także możliwość przygotowania wydruków dedykowanych dla klientów.

Dzięki temu z etykiety umieszczonej na pojemniku lub palecie można w łatwy sposób odczytać z kodów kreskowych takie informacje, jak indeks pozycji kartotekowej, ilość czy symbol dostawcy. W przeciwnym wypadku brakujące dane należy wprowadzić ręcznie na klawiaturze terminala. Informacja przy użyciu sieci radiowej trafia do systemu, gdzie sprawdzana jest zgodność dostawy z zamówieniem. Jeśli nie ma różnic, to pracownik od razu na ekranie terminala otrzymuje potwierdzenie, towar zostaje przyjęty, a w systemie automatycznie generowany jest dokument przyjęcia (PZ).

Jeśli zaistnieją rozbieżności w dostawie w stosunku do zamówienia, to może zostać podjęta decyzja o jej cofnięciu lub przyjęciu tymczasowym na magazyn depozytowy do wyjaśnienia.

Zarządzanie magazynem wysokiego składowania

Podstawą zarządzania magazynem wysokiego składowania są lokalizacje, ich rozmieszczenie i pojemność.
Dla każdego towaru przyjmowanego na magazyn (np. po pomyślnie przeprowadzonej weryfikacji do staw) system powinien zaproponować optymalną lokalizację. Wybór lokalizacji dokonuje się w systemie ERP z uwzględnieniem takich czynników jak wymiary i masa towaru oraz dostępność miejsca na poszczególnych lokalizacjach, jak również – co być może najważniejsze – optymalne położenie dla danego towaru z punktu widzenia np. jego dostępności lub położenia innych dostaw od danego kontrahenta lub na daną pozycję kartotekową.

Na życzenie magazyniera system podpowiada optymalną lokalizację dla wybranego towaru, jednocześnie zostaje ona tymczasowo zarezerwowana pod kątem danej dostawy. Informacja, którą otrzymuje pracownik zawiera szczegółowe dane dotyczące regału, półki, przegrody itp., a czasami także sposobu umieszczenia danego towaru w danej lokalizacji.
Pracownik zawozi towar na miejsce i potwierdza to w terminalu. Potwierdzenie może przybrać formę odczytania kodu kreskowego umieszczonego przy lokalizacji. W szczególnych przypadkach możliwa jest zmiana zaproponowanego położenia. Nową lokalizację podpowiada system lub wybiera pracownik wprowadzając odpowiedni kod do terminala.
Reguły dotyczące układania towarów na lokalizacjach dotyczą zarówno magazynu materiałowego, jak i wyrobów gotowych. Mogą one być także stosowane do magazynów półproduktów, odpadów i narzędzi.

Weryfikacja numerów serii

W niektórych branżach bardzo ważna jest szczegółowa identyfikacja numerów serii (lub numerów kolejnych) zarówno w zakresie operacji magazynowych, jak również rejestracji zużytych składników do poszczególnych partii wyrobów gotowych. Aby sprostać temu wyzwaniu wszystkie dostawy powinny posiadać etykietę z numerem serii w kodzie kreskowym. Jeśli kontrahent nie dołącza kodu z numerem serii towaru, to osoba przyjmująca dostawę umieszcza na każdym opakowaniu wydrukowaną z systemu etykietę. Równolegle numer serii zostaje przypisany do poszczególnych pozycji dokumentu przyjęcia (PZ).

Następnie przy wszystkich operacjach magazynowych realizowanych przy użyciu terminala pracownicy posługują się numerem serii odczytując go z kodu kreskowego. Dotyczy to także wydawania na produkcję; wewnętrzna dokumentacja produkcyjna (raporty produkcyjne) wiąże konkretne partie wyrobów gotowych ze zużytymi numerami serii składników.

Inwentaryzacje

W zależności od wybranej wersji aplikacji proces inwentaryzacji może odbywać się on-line lub off-line.


Inwentaryzacja on-line


W pakiecie TETA Constellation generowany jest arkusz inwentaryzacji oraz – na podstawie pól spisowych – arkusze spisu. Dana lokalizacja w czasie trwania inwentaryzacji obsługiwana jest przez jednego użytkownika. Użytkownik po wyszukaniu pola spisowego, które będzie przez niego weryfikowane zaczytuje poszczególne kody: indeksów, lokalizacji, numerów serii. Na ekranie urządzenia mobilnego zostaje wyświetla aktualna ilość stanów magazynowych, która jest zarejestrowana w systemie. Użytkownik sprawdza i wprowadza, jaka jest faktyczna ilość na danej lokalizacji. Po obsłużeniu całego pola spisowego następuje zatwierdzenie arkusza i wygenerowanie przez system automatycznie dokumentów różnic inwentaryzacyjnych (PI +/-).

Rozwiązanie to stosowane jest szczególnie w magazynach, na których obsługiwane są procesy magazynowe za pomocą urządzeń mobilnych, ponieważ zainstalowana i skonfigurowana jest już cała infrastruktura sieci bezprzewodowej.


Inwentaryzacja off-line


Tak jak w przypadku obsługi on-linowej, arkusz inwentaryzacji powstaje w pakiecie TETA Constellation. Przez połączenie z serwerem następuje synchronizacja danych w ramach dostępnych magazynów, podczas której importowane są dane z arkusza spisowego z pakietu TETA Constellation do urządzenia mobilnego. Użytkownik po fizycznym przeprowadzeniu inwentaryzacji ponownie synchronizuje dane – eksportując wprowadzone dane z urządzenia do bazy danych. Po poprawnym eksporcie na urządzeniu mobilnym następuje wyzerowanie wszystkich wprowadzonych ilości, tak aby w razie pominięcia jakiegoś indeksu, można było, po raz kolejny, bezpiecznie zsynchronizować dane, bez obawy zdublowania ilości. Następnie w TETA Constellation następuje zatwierdzenie arkusza i wygenerowanie automatycznie dokumentu różnic inwentaryzacyjnych (PI +/-).

Inwentaryzacja off-line stosowana jest najczęściej w miejscach sprzedaży (sklepy, hurtownie, itd.), gdzie procesy na co dzień obsługiwane są w TETA Constellation i nie ma stworzonej infrastruktury sieci bezprzewodowej, za pomocą której czytnik mógłby łączyć się do bazy danych.

Rejestracja produkcji

Możliwość rejestracji terminalem: czasu pracy człowieka i maszyny, zużyć, wykonanych wyrobów, odpadów, itd. pozwala zaoszczędzić czas w stosunku do tworzenia dokumentacji w tradycyjny sposób (kiedy to dokumenty są tworzone w systemie, następuje ich wydrukowanie i przekazanie pracownikom, wypełnienie przez pracownika danych i wpisanie do systemu), minimalizuje ryzyko popełniania pomyłek, gdyż weryfikacja może następować w krótszym czasie, ponieważ dane aktualizowane są znacznie szybciej niż w wyżej opisanej, tradycyjnej metodzie.

W zależności od specyfiki produkcji, na stanowiska produkcyjne mogą trafiać przewodniki w postaci kodów kreskowych, odszukiwanie zleceń może odbywać się w samej aplikacji bez konieczności wykonywania wydruków, pracownik wpisuje co i w jakiej ilości wyprodukował, natomiast system na podstawie marszruty generuje zużycia oraz zakładane czasy, które następnie weryfikuje użytkownik, itd. Po zatwierdzeniu dokumentu możliwe jest automatycznie generowanie i zatwierdzanie dokumentów rozchodowych zużyć, przyjęć produktów, odpadów.


Wydanie na zewnątrz towarów


Na podstawie wynegocjowanych umów klienta z handlowcem, generowany jest dokument WZ, na podstawie którego następuje wydanie. Użytkownik wyszukuje konkretny dokument, sprawdza co ma zostać wydane i potwierdza oraz wpisuje ilość wydawanego towaru. Po czym zatwierdza dokument i w tym momencie zwalniana jest lokalizacja, a dokument WZ jest podstawą do wystawienia faktury.


Autorami artykułu są Zbigniew Lisowski – Menedżer Domeny Biznesowej modułu Produkcja.NET oraz Marcin Łaba – Konsultant modułu Produkcja.NET w Dziale Realizacji Kontraktów.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wszystkich zainteresowanych ofertą firmy TETA w zakresie rozwiązań mobilnych, zapraszam do kontaktu z nami klikając tutaj
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Obrazek