Maciej
Marc
manager, duża firma
z branży TSL
Temat: odnawianie zapasów i liczenie łącznego kosztu
Dziwi mnie dlaczego we wszystkich książkowych przykładach obliczania łącznego kosztu uzupełniania dostaw jest zawsze wpisywany taki sam koszt odnawiania zapasu niezależnie od wolumenu.Jeśli ktoś ustalił koszt zamawiania i wynosi on 100 pln za jedną paletę to dla 30 palet automatycznie przyjmuje koszt koszt 3000 pln. Nawet laik wie ze koszt jednostkowy za FTL dużo niższy niż za 1 pll i że fracht za przewóz 30 palet nie jest równy frachtowi za przewóz jednej palety * 30 palet tylko jest zdecydowanie niższy. Ta krzywa kosztów nie jest prostą.
Jak sobie radzicie w codziennych obliczeniach ? czy może ktoś znalazł jakąś zależność / funkcję która w oparciu o koszt pełnego auta (FTL) potrafi zasymulować koszty przewozu 1, 2, 5 10 palet ?
2. z tego co wiem to większość programów do odnawiania zapasów nie przewiduje zmiennego kosztu jednostkowego w zależności od tonażu tylko zakłada jakąś stałą. (Wczoraj rozmawiałem z jednym z czołowych dostawców softu do odnawiania zapasów i jego program też tak ma)
Jeśli tak to pokazywana przez te programy optymalna wielkość zamówienia pod kątem łącznych kosztów jest błędna. Optymalna wielkość w rozumieniu sumy kosztów całkowitych. Różnice w kosztach transportu na 1 paletę dla 30 palet i 1 palety mogą być kilkukrotne !!!