Karol Krzyżanowski

Karol Krzyżanowski Specjalista ds.
obsługi klienta

Temat: DAP a CIP

Witam,
Standardowo wysyłam towar do odbiorców na warunkach CIP. Zgłosił się klient, który chcę DAP a nie CIP. Towar (tekstylia) będzie przewożony transportem samochodowym do Słowenii.
Czy są jakieś znaczące różnice między tymi warunkami?
Pozdrawiam,
Karol

Temat: DAP a CIP

Formuła DAP:
- sprzedający ma obowiązek dostarczyć ładunek do kupującego i pozostawić towar do jego dyspozycji na środku transportu w wyznaczonym porcie lub miejscu przeznaczenia (gestia transportowa). Wyładunek oraz odprawa celna należą do obowiązków kupującego.

O ile w CIP ponoszą Państwo tylko koszty organizacji transportu, o tyle w DAP ponoszą Państwo dodatkowo ryzyko uszkodzenia lub utraty towaru aż do momentu jego dostawy.
Karol Krzyżanowski

Karol Krzyżanowski Specjalista ds.
obsługi klienta

Temat: DAP a CIP

Dziękuję za odpowiedź...
A jeśli wynajmujemy zewnętrzną firmę transportową to ryzyko zostaje przeniesione na nich, prawda?
Łukasz Ważny

Łukasz Ważny Logistyka jest moją
pasją

Temat: DAP a CIP

W zależności od umowy transportowej. Jeżeli jest klauzula, to odpowiada firma transportowa. Warto się wczytać w umowę.

Temat: DAP a CIP

Niestety nie - zlecenie dla profesjonalnego przewoźnika / spedytora w żaden sposób nie transferuje ryzyka. Zgodnie z formułą DAP płatność za towar jest dokonywana w chwili jego dostawy. Braki, uszkodzenia i utraty przesyłki przed jej wydaniem kupującemu będą więc obciążać Państwa. Jest oczywiście możliwość późniejszego dochodzenia odszkodowania od przewoźnika, ale przy towarach o małej wadze i wysokiej wartości odzyskana kwota może być tylko ułamkiem ich ceny.

Przy akceptacji tego rodzaju formuły najlepiej, aby zaaranżowali Państwo ubezpieczenie cargo dla tej przesyłki, bo to Państwo będą stratni, gdy coś w trakcie przewozu "pójdzie nie tak".

Podobne tematy


Następna dyskusja:

Incoterms 2020 CIP




Wyślij zaproszenie do