Maciej
Marc
manager, duża firma
z branży TSL
Temat: analiza zapasów dla produktów na zamówienie
Czy jeśli firma sprzedaje 2 grupy produktów:ZAM – na zamówienie
MAG – na magazyn
i obie grupy przechodzą przez magazyn, to czy analiza ABC i XYZ powinna być robiona łącznie dla obu grup ZAM i MAG , czy też dla tej grupy MAG?
W wielu przedsiębiorstwach analizę ABC/ XYZ robi się dla WSZYSTKICH towarów, ale przecież te analizy służą dalej określaniu poziomu POK i określaniu zapasu bezpieczeństwa poszczególnych asortymentów. Jeśli dany produkt wyląduje w grupie AX to strategia zarządzania zapasami dla niego jest inna niż gdyby wylądował w grupie CZ.
Może zatem wystąpić sytuacja gdzie duże transakcje typu ZAM, zawyżają sprzedaż (ilościową i w PLN) i powodują że dany produkt jest klasyfikowany jako top A natomiast po odjęciu transakcji „pod zamówienie” mógłby wpaść do ostatniej kategorii czyli C !
Podobnie z klasyfikacją XYZ. Wzięcie pod uwagę kilku „strzałów sprzedażowych” może spowodować że produkt wpadnie do grupy Z, czyli grupy z najbardziej „rozchwianą” sprzedażą. Podczas gdy odjęcie tych transakcji „pod zamówienie” może spowodować że produkt sprzedaje się bardzo stabilnie i wpada do grupy X.
Wszystkie książki wskazują na to, że należy analizować popyt i sprzedaż mającą charakter LOSOWY. Zatem idąc tym tropem należałoby odłączyć do analiz grupę ZAM. Ale wtedy analiza ABC musiałaby pominąć cały wolumen ZAM wszystkich produktów i analizować tylko część MAG. Oznaczałoby to że tak zrobiona analiza ABC nie pokazuje „produktów będącymi liderami sprzedaży w ogóle” ale „produkty będące liderami w sprzedaży losowej”. Najwygodniej byłoby mieć 2 klasyfikacje ABC, ale w firmach które spotkałem nigdy nie trafiłem na dwie takie klasyfikacje obok siebie, a przecież szereg firm Z PEWNOŚCIĄ sprowadza i sprzedaje część produktów pod zamówienie.
Przykładowo, jeśli firma sprowadza towar w 80 % wolumenu na zamówienie zaś w 20 % na magazyn to wówczas należałoby zrobić analizę ABC/ XYZ dla tych 20 % a nie dla 100 %
Nigdzie w literaturze nie znalazłem wzmianki w tym temacie. Nie ma też dobitnej informacji, że „transakcje pod zamówienie” należy odrzucić.
Wszystkie analizy ABC które widziałem w firmach dotyczyły zawsze 100 % towaru. Ale to oznacza: -> złe zaklasyfikowanie produktów do kategorii ABC, zaś to oznacza że towar dla którego POK powinien być 99% jest ustalany np. na 90% lub niżej.
Jakie są wasze opinie?