konto usunięte

Temat: Według stowarzyszenia EPAL palety EPAL i EUR pozostają...

Według stowarzyszenia EPAL palety EPAL i EUR pozostają nadal „w 100 %“ wymienialne
W praktyce nie możliwości realizacji postanowień projektu UIC dotyczącego „Kolejowego Poolu Paletowego“

Według informacji z różnych organów prasowych, pan Thomas Metlich, przewodniczący zespołu roboczego UIC pod nazwą „Kwestie paletyzacji“ oświadcza, że koleje zrzeszone w UIC nie chcą w przyszłości prowadzić wymiany nowych palet ze znakiem „EPAL w owalu“. W „Kolejowym Poolu Paletowym“ palety EPAL nie miałyby możliwości wymiany i traktowane byłyby jako „palety prywatne“. Natomiast palety UIC miałyby być traktowane jako „palety oryginalne “. W przyszłości stowarzyszenie EPAL nie mogłoby się powoływać na normę UIC.
Odnośnie powyższego EPAL pragnie sprostować:

1.
W poolu paletowym EPAL/EUR, którego nazwa pochodzi od oznaczenia na paletach, możliwość wymiany zachowają także w przyszłości wszystkie palety, które jako dowód posiadania jednolitej jakości i przeprowadzania niezależnej kontroli jakości, będą nosiły oznaczenia „EPAL w owalu lub „EUR w owalu“. Uczestnikami poolu paletowego EPAL/EUR są krajowe oraz międzynarodowe przedsiębiorstwa z zakresu handlu, przemysłu i logistyki.
Dlatego też, chęć utworzenia w przyszłości przez koleje UIC „Kolejowego poolu paletowego“, nie będzie miała negatywnego wpływu na pool paletowy EPAL/EUR i możliwość nieograniczonej wymiany palet ze znakiem „EPAL w owalu“ lub „EUR w owalu“. Wbrew postępowaniu zespołu roboczemu UIC „Kwestie paletyzacji“, stowarzyszenie EPAL nie ograniczy wymiany palet, ponieważ wiązałoby się to z niemożliwymi do zaakceptowania przez użytkowników utrudnieniami w zakresie wymiany palet.
EPAL jest zdania, że tworzenie samodzielnego, niezależnego „Kolejowego poolu paletowego“ z ograniczeniem wymienialności palet nie oznacza rozwoju, ponieważ dzisiaj w wymianie palet w większości nie uczestniczą koleje, lecz przedsiębiorstwa handlowe, przemysłowe i transportowe. „Kolejowy pool paletowy z ograniczoną możliwością wymiany palet stanowiłby zamknięty pool paletowy. Jest to koncepcja całkowicie sprzeczna z interesem użytkowników i nie jest możliwa do zrealizowania w praktyce” – mówi CEO stowarzyszenia EPAL, Martin Leibrandt.

2.
Niestety, niejasne jest, co należy rozumieć pod pojęciem „palety prywatne”, o których mówi pan Metlich mając na myśli licencjonowane palety EPAL.
Prawdą jest, że w otwartym poolu paletowym EPAL/EUR – inaczej, niż w poolach zamkniętych – palety wymienne stanowią prywatny majątek i własność przedsiębiorstw z zakresu handlu, przemysłu i logistyki. Dlatego też przedsiębiorstwa te mają wolny wybór, czy w przyszłości będą opowiadali się za aktualnie obowiązującymi zasadami wymiany w poolu paletowym EPAL/EUR – zapewniającymi możliwość wymiany palet ze znakiem „EPAL w owalu“ lub „EUR w owalu“ – czy też zdecydują się podporządkować zasadom ograniczonej wymiany palet obowiązującym w nowym „Kolejowym poolu paletowym“.

3.
Twierdzenie pana Metlicha, że jedynie palety ze znakami „UIC“ i „EUR w owalu“ są „paletami oryginalnymi“ jest nieprawdziwe.
W rzeczywistości do dziś nie pojawiły się palety z oznaczeniem „UIC“, chociaż zespół roboczy UIC zapowiedział wprowadzenie takiego oznaczania ze skutkiem od dnia 01.01.2013 roku. Najwyraźniej zespołowi roboczemu UIC nie udało się przekonać ani producentów palet, ani użytkowników, do korzyści takiego oznaczania palet, które według wypowiedzi pana Metlicha są jednak wymienialne tylko w ograniczonym zakresie.
Dlatego też, oryginalnymi, czyli wymienialnymi w zakresie poolu paletowego EPAL/EUR paletami EPAL/EUR są w dalszym ciągu wszystkie palety, które posiadają oznaczenia „EPAL w owalu“ lub „EUR w owalu“.

4.
Błędny jest również pogląd prawny pana Metlicha, jakoby stowarzyszenie EPAL w przyszłości nie mogło przy produkcji europalet powoływać się na normę UIC. Palety EPAL/EUR są produkowane zgodnie z normami jakościowymi kart UIC. Także w przyszłości w zakresie przestrzegania jednolitych norm jakościowych, jako wymogu dla możliwości nieograniczonej wymianu palet, nic się nie zmieni. Związek UIC sam wskazuje słusznie na swojej stronie internetowej, że „Karty UIC są specjalistycznymi dokumentami o wiążącym lub dobrowolnym charakterze zastosowania i mogą w dowolnej chwili być powszechnie stosowane przez szersze grono odbiorców“
[por. http://uic.org/etf/codex/informations.php?changeLang=de].
Inne twierdzenie, prezentowane aktualnie przez pana Metlicha, jest w opinii EPAL sprzeczne również z postanowieniami prawa antymonopolowego i prawa o konkurencji.

5.
W dniu 23.04.2013, w ramach sympozjum dotyczącego palet, zorganizowanego dla licznie obecnych przedstawicieli przemysłu, handlu i logistyki, stowarzyszenie EPAL wyjaśniło konsekwencje zakończenia współpracy EPAL i UIC. Prezes EPAL, Robert Holliger, zapewnił, że odrzuca jakiekolwiek formy ograniczenia możliwości wymiany palet. Dirk Hoferer, przewodniczący zarządu Gütegemeinschaft Paletten e.V., niemieckiego komitetu narodowego EPAL, uważa, że w poolu paletowym EPAL/EUR będzie również zagwarantowana w przyszłości niezmiennie możliwość „100 procentowej“, nieograniczonej wymiany wszystkich palet ze znakiem „EPAL w owalu“ i „EUR w owalu“.
Pan Metlich, który również otrzymał zaproszenie, jako referent, nie pojawił się na sympozjum paletowym, zamiast tego przesłał do odczytania na sympozjum oświadczenie o wyżej wymienionej treści.
Stowarzyszenie EPAL ucieszyłoby się, gdyby pan Metlich zechciał osobiście i w obecności uczestników biorących udział w wymianie palet przedyskutować kwestię przyszłych warunków wymiany. Zespół roboczy UIC i pan Metlich nie reagowali w minionych miesiącach na pisma i zapytania EPAL oraz odrzucili ofertę EPAL na wzięcie udziału w organizowanym co pół roku posiedzeniu zespołu roboczego UIC.
Z podanych przez zespół roboczy UIC dwóch nowych organizacji paletowych, na sympozjum paletowym pojawił się jedynie pan Petrikat (epm). Ponownie zdystansował się on od oświadczenia pana Metlicha i zadeklarował, że „nie zgadza się on” z żądanym przez pana Metlicha ograniczeniem wymiany palet.
Żadna z obydwóch nowych organizacji paletowych nie podjęła jak do tej pory działań w zakresie zapewnienia jakości lub zorganizowania poolu wymiany europalet.
Natomiast licencjobiorcy EPAL już w pierwszym kwartale 2013 roku wyprodukowali i wprowadzili do obrotu w ramach poolu palet EPAL/EUR ponad 15 milionów palet EPAL/EUR.

6.
EPAL odrzuca ograniczenie możliwości wymiany palet, czego domaga się pan Metlich, ponieważ doprowadziłoby to do ogromnego utrudnienia procesów logistycznych uczestników poolu paletowego.
Z tego powodu przedstawiciele przedsiębiorstw przemysłowych i logistycznych już podczas sympozjum paletowego po odczytaniu oświadczenia pana Metlicha spontanicznie zadeklarowali, że wbrew żądaniu zespołu roboczego UIC, także w przyszłości będą wymieniali bez ograniczeń palety EPAL i EUR. W praktyce nie ma możliwości sortowania palet, co byłoby efektem wymogu zespołu roboczego UIC, ponadto nie jest to również konieczne, z uwagi na jednolitą jakość.
Warunkiem pełnej wymienialności palet EPAL/EUR w przyszłości jest także spełnianie jednolitych norm jakościowych, poprzez regularne, niezależne i niezapowiedziane kontrole zakładów produkcyjnych i naprawczych.
Spełnienie wymogów potwierdzane jest wypalanymi znakami „EPAL w owalu“ lub „EUR w owalu“.
Dlatego też, znaki towarowe „EPAL w owalu‘“ i „EUR w owalu“ dają użytkownikom także w przyszłości gwarancję, że palety nie tylko mogą być wymieniane bez ograniczeń, ale również spełniają wszystkie wymagania transportowe i magazynowe w zakresie bezpieczeństwa i przydatności do zastosowania.

Düsseldorf, 24.04.2013

Wszelkie dodatkowe informacje udzielane są przez
Polski Komitet Narodowy EPAL – http://epal.org.pl