konto usunięte

Temat: Lean w wojsku

Cześć, ciekawym odkryciem było dla mnie ostatnio jak ważny staję się Lean Management w siłach zbrojnych kilku krajów. Temat na tyle interesujący, że może warto o tym porozmawiać, i poświęcić „leanującemu się” wojsku oddzielny wątek na forum.

I znów najlepszym przykładem są Amerykanie.

Zatrudniający ponad 2 miliony ludzi (żołnierzy oraz cywilnych pracowników wojska) Departament Obrony Stanów Zjednoczonych jest jedną z największych organizacji na świecie wdrażających obecnie Lean Six Sigma. Wojska Lądowe (US Army) rozpoczęły swoją przygodę z LSS w 2005 roku, chociaż Lean zawitał w szeregi amerykańskiej armii już dobre kilka lat wcześniej. Głównym celem programu Lean Six Sigma jest, aby amerykańska armia działała tak sprawnie jak najlepiej zarządzana firma. I żeby zamiast wyciągać rękę do Kongresu o kolejne miliardy, otrzymać jak najlepszy zwrot z pieniędzy otrzymywanych już teraz od podatników. Amerykanie dysponują najnowocześniejszymi technologiami wojskowymi, a ich siły zbrojne są najskuteczniejszą organizacją bojową na świecie. A jednak duża ich część – a zwłaszcza wojskowa administracja i jednostki pomocnicze – postały w tyle z produktywnością za sektorem prywatnym.

Amerykańscy dowódcy podjęli decyzję, że nadszedł czas na wdrożenie w wojsku najlepszych światowych praktyk współczesnego zarządzania. A za takie uznali filozofię i narzędzia Lean Six Sigma, uzupełnione m.in. o elementy TOC.

Trzeba przyznać, że podeszli do tematu naprawdę z dużym rozmachem. Już w 2007 Wojska Lądowe wyszkoliły w sumie 1240 Six Sigma Green Beltów, 446 Black Beltów oraz 15 Master Black Beltów. Marynarka (US Navy) odpowiednio 4221 GG (tak !!!), 1001 BB i 30 MBB. Natomiast w Siły Powietrzne (US Air Force) - 400 GB, 110 BB oraz 13 BB. I te imponujące liczby dotyczą tylko pracowników Departamentu Obrony. Wielu specjalistów, których ściągnięto do armii z biznesu, przyszło tutaj już z certyfikatami LSS.

Pentagon podaje, że na cały program LSS (kosztowne szkolenia Six Sigma oraz m.in. wydatki specjalnego departamentu koordynującego Lean czyli US Army Office for Business Transformation wydano już setki milionów dolarów. Jednak widać wyniki. Dzięki LSS w 2009 roku osiągnięto oszczędności w imponującej wysokości 3,8 mld dolarów. Lean ma też odegrać dużą rolę w uzyskaniu oszczędności w ogłoszonym właśnie przez Sekretarza Obrony USA Roberta M. Gatesa programie redukcji kosztów wojska o 100 mld dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. Na przykład do 2015 roku Amerykanie planują obniżyć o 30% wojskowe rachunki za energię (faktury Departamentu Obrony za energię elektryczną w podległych mu obiektach cywilnych i wojskowych opiewają obecnie, bagatela, na 4 mld dolarów).

Liczba zrealizowanych projektów Six Sigma idzie już w tysiące. Mnie ujął co najmniej jeden z nich. Dotyczył certyfikacji GB piątki młodych kadetów Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, głównej uczelni amerykańskich wojsk lądowych. Otóż zgodnie z regulaminem West Point wszyscy kadeci (czyli ponad 4000 osób) spożywają śniadania i obiady wspólnie. Natomiast wieczorne posiłki w poniedziałki, wtorki, środy i piątki były dobrowolne. Czyli każdy kadet mógł pójść na kolację z kolegami, ale opcjonalnie mógł też oddać się np. pasji uprawiania sportu, zagłębić się w lekturze Clausewitza, odpocząć po morderczych ćwiczeniach w terenie czy też skorzystać z wielu innych opcji spędzenia wieczoru w ogromnym kampusie West Point. I pewna część żołnierzy tak właśnie robiła. Tymczasem, jak odkryli młodzi adepci Six Sigma, ilość przygotowywanych w West Point posiłków była wieczorem prawie taka sama, co tych obowiązkowych w ciągu dnia. Marnowało się mnóstwo jedzenia. Używając metodologii DMAIC nasza piątka określiła, ilu ich kolegów i w jakie dni nie stawi się na kolacji. W rezultacie uczelnia mogła zmniejszyć liczbę przygotowywanych posiłków, a tym samym – uzyskać istotne oszczędności. Ponoć działa do dzisiaj. A cała ta historia pokazuje przy okazji, że Lean Six Sigma jest już skutecznie wykładany w amerykańskich uczelniach wojskowych.

Kilka ciekawych artykułów o wdrażaniu LSS w amerykańskiej armii znajdziecie w popularnym portalu http://www.isixsigma.com/, w zakładce Government.

Jak się wdraża Lean w twardym, hierarchicznym i zdyscyplinowanym środowisku wojskowych? Otóż idzie całkiem nieźle. Za szczególnie przydatne narzędzie Amerykanie uznali na przykład mapowanie strumienia wartości (VSM). Kapitalnie to brzmi, kiedy wysocy rangą wojskowi opowiadają o tworzeniu ciągłego przepływu! Ale doszedł tutaj jeszcze jeden ważny aspekt: mówimy o wdrożeniu Lean w organizacji o bardzo silnej kulturze, w kraju będącym faktycznie w stanie wojny. Do wdrożenia Lean dołożył się więc silny amerykański patriotyzm („Ta wiedza, projekty i usprawnienia mogą pomóc naszym chłopcom walczącym w Iraku i Afganistanie”). Szybsza naprawa uszkodzonego w walce sprzętu, oszczędności energii, które można przeznaczyć na zakup dodatkowej broni, ograniczenie biurokracji i skrócenie dzięki temu czasu potrzebnego na rekrutację nowych ochotników. To wszystko może uratować życie amerykańskim żołnierzom (na Bliskim Wschodzie zginęło już ponad 5600 Amerykanów). Lean w Stanach Zjednoczonych wdrażają teraz nawet szpitale wojskowe. Musicie przyznać, że jako „cywile” w Polsce nie czujemy na sobie aż takiej presji i odpowiedzialności.

Oczywiście, amerykańscy wojskowi natknęli się na sytuacje, które muszą brzmieć bardzo znajomo. Na przykład w wielu projektach Six Sigma okazywało się, że co prawda problem istniał ewidentnie, ale nie było kompletnie żadnych danych do analizy. Stąd trzeba było najpierw żmudnie zbudować system gromadzenia danych, a dopiero potem ruszać z projektem. Nawet w tym krótkim filmie o Lean Six Sigma w armii amerykańskiej, do którego obejrzenia Was zachęcam, jeden z dowódców, parafrazując narodowe motto Stanów Zjednoczonych, żartuje, że po wdrożeniu LSS w jego jednostce mają tam teraz nowe powiedzenie: Na słowo wierzymy tylko Bogu, wszyscy pozostali muszą przedstawić dane ("In God We Trust… everyone else bring data"):)

http://www.youtube.com/watch?v=O1ag_T7oabA&feature=pla...

Jeżeli macie trochę więcej czasu, zerknijcie też na niektóre prezentacje z sympozjum o doskonałości operacyjnej zorganizowanej przez Departament Obrony w czerwcu tego roku (link i kody dostępu na dole pierwszej strony tego komunikatu

Co sądzicie o Lean w warunkach wojskowych?
Czy macie jakieś informacje, czy i jak przebiega wdrożenie Lean w polskim wojsku?Adrian Grycuk edytował(a) ten post dnia 22.08.10 o godzinie 22:43
Sławomir Ś.

Sławomir Ś. Plant Manager,
Certified Master
Black Belt in Six
Sigma a...

Temat: Lean w wojsku

Adrian,
dzieki za przygotowke materialu, z ktorego ucieszza sie zapewne wszyscy pasjonaci LSS.
Pamietam jakis czas temu interesowalem sie tym tematem. Sa i w NATO komorki odpowiadajace za Excellence.... Ni eznam szczegolow ale powinno to sie przenosic na nasza armie.
Zastosowan moze byc mnostwo - nie tylko w sluzbach adminstracyjnych i pomocniczych. Wezmy np. rozwiniecie 'wezla lacznosci' na poziomie zwiazku taktycznego - wystarczajaco skomplikowane ze az sie prosi zastosowanie pracy standardowej z podzialem odpowiedzialnosci, okreslonej sekwencji czynnosci i utrzymania czasow cyklow tak aby uzyskac i umiec powtarzac najkrotszy calkowity czas rozwiniecia.
Marcin W.

Marcin W. Dyrektor Produkcji /
Operations Manager /
Production Mana...

Temat: Lean w wojsku

Witam,

To bardzo dobry kierunek nie tylko jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy podatników ale również w temacie profesjonalnej armii. Warto aby "nasi" wyciągneli wnioski i spróbowali tego czego już próbują amerykanie. Jest sporo do nauczenia ale nie startujemy od zera. Wszak ciągłe ćwiczenia, powtarzanie tych samych czynności sprzyja m.in. osiąganiom lepszych, krótszych czasów. Plany konspekt (chyba tak to się nazywało podczas mojej służby) zawierały opisy poszczególnych czynności i dotyczyły niemal każdego aspektu życia w wojsku więc możemy powiedzieć,że coś na wzór standaryzacji już było (i pewnie nadal jest). Wystarczy to umiejętnie zmodernizować, wziąść pod uwagę czasy i nie przyjmować czegoś na stałe tylko pamiętać o ciągłym doskonaleniu.

P.S.

Tak mi się teraz przypomniała tabela z dopuszczalnymi normami odpadów w kuchni. Podana była nawet dopuszczalna waga obierków z kilograma ziemniaków.
Bartłomiej Wielogórski

Bartłomiej Wielogórski Otwarty na wyzwania

Temat: Lean w wojsku

Cóż, mało kto pamięta, że systemu jakości jak choćby ISO 9001 i podobne, wywodzą się właśnie z armii USA i NASA. Przy dużych projektach, o dużej złożoności przećwiczyli wiele systemów i praktyk stosowanych później przez cywili, a teraz naturalną koleją rzeczy wyewoluowali w kierunku leanu :) Prędzej czy później firmę każdą lean dopadnie, a jak nie to nieładnie firma padnie ;)

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Audyt Lean Office




Wyślij zaproszenie do