Temat: >>> Lean a analiza finansowa przedsiębiorstwa
Tomasz NOWICKI:
Witam,
Podejrzewam, że zmiana powinna dotyczyć przede wszystkim struktury bilansu i wskaźników efektywności, choć pewności nie mam - ciekaw jestem, jak to wygląda w praktyce?
Tomaszu, z moich doświadczeń, także tych korporacyjnych wynika, że to nie jest takie oczywiste. Niestety, menedżerowie także "podejrzewają", że zmianie powinny ulec wskaźniki efektywności, cóż z tego, jeżeli są one - bardzo często - niewłaściwie dobrane. Dobiera się je z punktu widzenia tzw.
"kreatywnej sprawozdawczości", czyli - co zrobić/napisać/pokazać, by wyglądało dobrze?
Wskaźniki, które naprawdę pokazywałyby zmiany w tym zakresie należą do tzw. "wrażliwych", a te nie są chętnie pokazywane, omawiane, a nawet definiowane (zgodnie z zasadą
"czego moje ozy nie widzą, tego nie ma").
Ciekaw jestem także, czy wskaźniki rentowności lub giełdowe też się w jakimś stopniu zmieniają? Czy jest to zmiana na korzyść? Wydaje mi się, że Womack i Jones pisali coś na ten temat w Lean Thinking, ale nie mogę odnaleźć tego fragmentu.
Jak wyżej: by wskaźniki giełdowe wyglądały dobrze tworzy się odpowiednio wyglądające raporty. Ustawa SOX miała to częściowo rozwiązać, ale chodzi o firmy, które są notowane na NYSE, Ty pytasz o polskie firmy.
Dość prosta z kolei wydaje mi się kwestia punktu odniesienia porównań i powinien to być raczej stan przedsiębiorstwa sprzed przyjęciem koncepcji Lean i / lub średnia w branży. Zgadzacie się z tym?
Ogólnie - zgadzam się z tym. Szczególnie - nie :o) Dlaczego? To samo pytanie (może ktoś na nie konkretnie odpowie), co i do czego porównywać?
Ja mam wrażenie (bardzo często), że najeżdżam na betonowy mur pytając menedżerów, jak zamierzają mierzyć efektywność wprowadzanych zmian. Oczywiście, chcą,
"żeby było lepiej", "żeby było widać poprawę...", ale nie maja pomysłu, jak to konkretnie zmierzyć.
Prawdopodobnie chodzi o jeszcze coś: o success fee dla doradcy :o) Gdyby było jasne, że poprawiło się o xxx, a trzeba za to według umowy zapłacić 10% success fee, to wiadomo, ile.
Polecam książkę
"Better Thinking, Better Results - Using the Power of Lean as a Total Business Solution" Boba Emilliani. Tam znajdziesz opis sposobów pomiaru efektów i konkretne przykłady.
Pozdrawiam
Henryk M. edytował(a) ten post dnia 28.02.11 o godzinie 11:38