Temat: Konkretne przyklady zastosowania LM
Hej,
to w takim razie gratuluje bo to jest mistrzostwo świata. (Jeśli nie jesteście monopolistą).
Zastanawiam się jak silna jest pozycja Waszej firmy w stosunku do dostawców, że byliście w stanie przenieśc koszty zapasów, magazynowania przy jednoczesnej gwarancji dostawy na następny dzień oraz jednoczesnym wydłużeniu terminów płatności. Jest to naprawdę niesamowite
Jako jedna z nielicznych firm produkcyjnych macie do tego ujemny cykl konwersji gotówki (tzn. możecie dodatkowo generować przychody z działalności finansowej.), podczas gdy inne firmy finansują się kapitałem obcym. Dotychczas jedną z nielicznych znanych mi firm z ujemnym wsk. CKG był DELL
Reasumując, dla mnie jesteście absolutnym wzorem i liderem list benchmarkingowych w kwestii zarządzania dostawcami. Natomiast osoba, która wynegocjowała takie warunki jest po prostu the best.
A ja tu właśnie się zastanawiam jak obniżyc 60 mln stock surowców u mojego klienta :). Myślałem o wspomnianym przez Martę CBR, ale w porównaniu do Waszego rozwiązania to jest przedszkole :)
W jaki sposób udało Wam się to zrobić?
POzdrawiam serdecznie
Radek
Michał Pawelec:
Ja pracuje w niedużej firmie produkcyjnej - bufory sa u dostawców, mamy zerowe koszty transportu i dostawy na nastepny dzien. Detale spływają wg ich wartości - tak sie szcześliwie składa, że najdroższe można montować na samym końcu :) Do przeniesienia zapasów skłoniły nas 2rzeczy:
- zwiekszenie płynności finansowej
- oraz brak miejsca :)
Nasza produkcja jest w zasadzie na zamówienie. Ważną kwestią jest negocjowanie terminów płatności. 60-90 dni u dostawców, 30 u odbiorców :))
Rozwiązanie supermarketów widziałem w pewnej wrocławskiej firmie produkcyjnej - przyłączam sie, świetne rozwiazanie!
A co do pułapek - widziałem również produkcje z kilkoma tysiacami detali sterowaną ręcznie - jak sie dostawy zaczną sypac to żaden ERP nie pomoże.
No i oczywiście wypoziomowanie zamówień - bez tego Lean w buty można schowac :)