Maciej Wielgomas

Maciej Wielgomas Broker
Ubezpieczeniowy

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Witam,
mam nadzieję, że tutaj dostanę potwierdzoną informację, otóż planuje wyciąć drzewa w lesie prywatnym i mam następujące pytania:
1. chcę wyciąć sosny, czy jest jakiś wiek tych drzew aby można je było zgodnie z prawem wyciąć? Te, które wpisałem we wniosku do gminy są na pewno przedwojenne, ale gdzieś czytałem, że sosny muszą mieć co najmniej 80 lat.
2. Czy nic się nie stanie gdy we wniosku wpiszę np. 10 drzew a wytnę 8? ;)
3. Mógłby mi ktoś podesłać linka lub informację, gdzie mogę sprawdzić średnią cenę sosny na pniu?

z góry dziękuję za pomoc i proszę wybaczyć jeśli dla kogoś te pytania wydadzą się śmieszne (zwłaszcza 2gie:))

pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Jeżeli rzeczywiście jest to "LAS" prywatny, to nie dostanie Pan zezwolenia z gminy na wycinkę drzew. Podstawa prawna: art. 83 ust. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. nr 151, poz. 1220 ze zm.).

konto usunięte

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Adam S.:
Jeżeli rzeczywiście jest to "LAS" prywatny, to nie dostanie Pan zezwolenia z gminy na wycinkę drzew.

A dlaczego nie?

konto usunięte

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Dlatego że las znajduje się w kategorii miejsc wyłączonych z wydawania takich decyzji. Wycinka drzew w lasach niepublicznych następuje na podstawie zatwierdzonego, uproszczonego planu urządzania lasu bądź w drodze decyzji administracyjnej, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach.

konto usunięte

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Adam S.:
Dlatego że las znajduje się w kategorii miejsc wyłączonych z wydawania takich decyzji. Wycinka drzew w lasach niepublicznych następuje na podstawie zatwierdzonego, uproszczonego planu urządzania lasu bądź w drodze decyzji administracyjnej, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach.

Kto tą decyzję wydaje?

konto usunięte

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Pozyskanie drewna w lasach prywatnych

Zasady pozyskania drewna w lasach prywatnych są takie same jak w lasach stanowiących własność skarbu państwa. Podstawą do wszelkich działań jest Uproszczony Plan Zagospodarowania Lasów Niepaństwowych sporządzany dla konkretnej wsi na okres dziesięcioletni.

1) Plan ten zawiera Opis Ogólny, w którym wyszczególnia:

2) Kto sprawuje nadzór nad gospodarką leśną

3) Warunki przyrodnicze

4) Siedliskowe typy lasu

5) Maksymalną miąższość możliwą do pozyskania

6) Lokalizację lasów chronionych

7) Strefy zagrożenia przemysłowego

8) Stan sanitarny lasu

9) Opis taksacyjny lasu i gruntów przeznaczonych do zalesienia

10) Rejestr działek leśnych i gruntów przeznaczonych do zalesienia

11) Mapę gospodarczą lasu i gruntów przeznaczonych do zalesienia

12) Zadania z zakresu gospodarki leśnej

13) Rejestr właścicieli działek

Góra dokumentu

W użytkowaniu rębnym ustalono wiek wyrębu dla głównego gatunku drzewa w drzewostanie, nie mniej niż:

Ř 120 lat dla dębu, jesionu i wiązu

Ř 100 lat dla buka i jodły

Ř 80 lat dla sosny, świerka, modrzewia, daglezji i klonu

Ř 60 lat dla brzozy grabu i olszy

Ř 40 lat dla osiki

Ř 30 lat dla topoli

Ř dla pozostałych gatunków bez ograniczeń



Nawrót cięć w użytkowaniu rębnym musi wynosić minimum 4 lata pod warunkiem udanej uprawy leśnej na gruncie przylegającym do działki zrębowej.

Maksymalna powierzchnia działki zrębowej nie może przekraczać 6 ha.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach wojewoda może obniżyć wiek wyrębu.

Każdy właściciel lasu zobowiązany jest do wykonywania zabiegów gospodarczych i hodowlanych wyszczególnionych w Planie Zagospodarowania. Jeśli właściciel lasu nie będzie wykonywał ich w terminie to nadzorca (z reguły nadzór na zlecenie Kierownika Urzędu Rejonowego sprawuje Nadleśnictwo) nakaże w drodze decyzji ich wykonanie.

Pozyskanie drewna może odbywać się tylko zgodnie ze wskazaniami gospodarczymi zawartymi w Planie Zagospodarowania. Każde drewno pozyskane na terenie lasów stanowiących własność prywatną powinno być ocechowane zgodnie z rozporządzeniem ministra ochrony środowiska zasobów naturalnych i leśnictwa z dnia 24 lutego 1998r

Zgodnie z tym rozporządzeniem właściciel lasu otrzymuje świadectwo legalności pozyskanego drewna, które świadczy o legalności pozyskania drewna i uprawnia do transportu i przerobu drewna. Istotne w rozporządzeniach wojewodów jest zakazanie podmiotom prowadzącym skup drewna i jego przerób – nabywanie oraz przyjmowanie drewna nie oznakowanego.

Góra dokumentu
Nielegalny wyrąb

Pozyskanie drewna w lasach prywatnych zostało zdyscyplinowane po wdrożeniu postanowień ustawy z dnia 2 grudnia 1994r o zmianie ustawy Kodeks Wykroczeń (Dz. U. nr 6 poz. 29 z 1995r) Art. 158. 1. tej ustawy stanowi, że: „Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu drzewa w należącym do niego lesie albo w inny sposób pozyskuje z tego lasu drewno, niezgodnie z planem urządzania lasu albo bez wymaganego zezwolenia podlega karze grzywny”

I dalej Art. 158. 2.: „W razie popełnienia wykroczenia popełnionego w pkt. 1 orzeka się przepadek pozyskanego drewna”

Powyższy przepis powinien skłonić właścicieli lasów do rozważnego potraktowania pozyskania drewna, skorzystania z doradztwa pracownika prowadzącego nadzór nad gospodarką leśną w ich lasach.

Góra dokumentu
Prawa i obowiązki właścicieli lasów

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy z dnia 28 września 1991r o lasach, a w województwach, w których wojewodowie wydali rozporządzenia w sprawie legalizacji drewna pozyskanego z lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa, z postanowień tych rozporządzeń.
Obowiązki właścicieli lasów

Obowiązki właścicieli lasów polegają na:

1) Trwałym zachowaniu lasów i zapewnieniu ciągłości ich użytkowania (odnawianie powierzchni leśnych, pielęgnowanie i ochrona lasu, przebudowa drzewostanów, pozyskanie drewna w granicach nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasów).

2) Powiększaniu zasobów w wyniku zalesiania gruntów, oraz podwyższaniu produkcyjności lasów w sposób określony w planie urządzania lasu.

3) Prowadzeniu gospodarki leśnej zgodnie z przyjętymi zasadami

Góra dokumentu

W przypadku nie wykonywania w określonym czasie zadań zawartych w uproszczonym planie urządzania lasu w zakresie:

1) Ponownego wprowadzania upraw leśnych, w okresie do dwóch lat od usunięcia drzewostanu

2) Przebudowy drzewostanu

3) Pielęgnowania i ochrony lasu

4) Ochrony przeciwpożarowej w zakresie

Ř usunięcia drzew opanowanych przez organizmy szkodliwe

Ř usunięcie złomów i wywrotów

Ř wykonanie pielęgnacji w uprawach do 10 lat

Ř wykonania pasów p-poż

Ř oczyszczania pasów p-poż

Kierownik urzędu rejonowego nakazuje wykonanie tych prac (art.24 ustawy o lasach).

Góra dokumentu

Właścicielom lasów, którzy nie mają własnego planu urządzania lasu, zadania w zakresie wyrębu drzew, ponownego założenia upraw leśnych, przebudowy drzewostanów, pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej, ustala w formie decyzji kierownik urzędu rejonowego (art. 79 ust 3 pkt 2 ustawy o lasach).

W przypadku nie wykonania przez właścicieli lasów powyższych zadań, kierownicy urzędów rejonowych podejmują czynności związane z wystawieniem tytułu wykonawczego i wszczęcia egzekucji zgodnie z ustawą z dnia 17 czerwca 1966r o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W przypadkach losowych, właściciel lasu może wystąpić z wnioskiem do wojewody o zgodę na pozyskanie drewna niezgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu (np. zrąb zupełny w drzewostanie przed osiągnięciem minimalnego wieku wyrębu). Wojewoda wydaje w tej sprawie decyzje po wcześniejszym uzyskaniu opinii od Nadleśniczego (art. 23, ust. 3 ustawy o lasach)

Zmiana lasu na uprawę rolną jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów. Decyzję na wniosek zainteresowanego właściciela lasu podejmuje kierownik urzędu rejonowego (art. 13, ust 2 i 3)

Właściciel lasu zobowiązany jest zawiadomić właściwego terytorialnie nadleśniczego o zamiarze sprzedaży lasu lub gruntu przeznaczonego do zalesienia na miesiąc przed planowanym terminem zbycia, w celu złożenia oferty (art. 37, ust 2 ustawy o lasach)

Nie oznacza to prawa pierwokupu przez nadleśnictwo.

Właściciele lasów obowiązani są płacić podatek leśny w każdym roku podatkowym w terminie

Ř na pierwsze półrocze do dnia 28 lutego

Ř na drugie półrocze do dnia 31 sierpnia

Od podatku leśnego zwolnione są lasy:

Ř w wieku do 40 lat

Ř stanowiące lasy ochronne

Ř wchodzące w skład rezerwatów przyrody

Ř wchodzące w skład parków narodowych

Ř wpisane do rejestrów zabytków

Góra dokumentu
Prawa właścicieli lasów

Właściciel lasu ma prawo:

Pozyskiwać drewno w posiadanym lesie zgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu lub zasadami ustalonymi przez kierownika urzędu rejonowego.

Otrzymać dotację z budżetu państwa na pokrycie kosztów zagospodarowania i ochrony związanych z przebudową drzewostanów uszkodzonych przez gazy i pyły przemysłowe.

Otrzymać dotację z budżetu państwa na częściowe lub całkowite pokrycie kosztów zalesienia gruntów, przeznaczonych do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. (szczegóły na stronie: Zasady wspomagania zalesień z Funduszu Leśnego )

Do bezpłatnego doradztwa w zakresie gospodarki leśnej, po zwróceniu się w tej sprawie do nadleśniczego.

Do pomocy nadleśniczego w zwalczaniu przestępstw i wykroczeń w posiadanym lesie, na swój wniosek w tej sprawie

Występować w uzasadnionych przypadkach z wnioskiem popartym opinią zarządu gminy, do nadleśniczego, o nieodpłatny przydział sadzonek na odnowienie lasu zgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu

Zakazać wstępu do lasu stanowiącego jego własność, oznaczając ten las tablicą z odpowiednim napisem.

http://lasypl.w.interia.pl/Lasy%20prywatne.htmMarek Bronisław Hubert edytował(a) ten post dnia 21.02.12 o godzinie 07:51

konto usunięte

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Maciej Wielgomas:
Witam,
mam nadzieję, że tutaj dostanę potwierdzoną informację, otóż planuje wyciąć drzewa w lesie prywatnym i mam następujące pytania:
1. chcę wyciąć sosny, czy jest jakiś wiek tych drzew aby można je było zgodnie z prawem wyciąć? Te, które wpisałem we wniosku do gminy są na pewno przedwojenne, ale gdzieś czytałem, że sosny muszą mieć co najmniej 80 lat.
2. Czy nic się nie stanie gdy we wniosku wpiszę np. 10 drzew a wytnę 8? ;)
3. Mógłby mi ktoś podesłać linka lub informację, gdzie mogę sprawdzić średnią cenę sosny na pniu?

z góry dziękuję za pomoc i proszę wybaczyć jeśli dla kogoś te pytania wydadzą się śmieszne (zwłaszcza 2gie:))

pozdrawiam
Najlepiej pytaj tu
http://www.forum.lasypolskie.pl/viewforum.php?f=43&sid...
Maciej Wielgomas

Maciej Wielgomas Broker
Ubezpieczeniowy

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

ok, dzięki za informacje i pomoc:)

pozdrawiam
Kamil Kusztykiewicz

Kamil Kusztykiewicz Student, Uniwersytet
Przyrodniczy w
Lublinie

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Po za forum polecam w gminie zgłosić się do odpowiedniego działu. I ze swojego terenu pamiętam dokładnie pozwolenie na wycinkę w lasach prywatnych zawsze ludzie uzyskiwali w gminie potem przyjeżdża leśniczy lasów chłopskich, "odbiera drewno" czyli cechuję je.
Kamil Kusztykiewicz

Kamil Kusztykiewicz Student, Uniwersytet
Przyrodniczy w
Lublinie

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Aha i polecam na prawdę pójść do urzędu gminy inaczej zostanie to potraktowane jako nielegalne pozyskanie i zostanie naliczona dotkliwa kara. A naprawdę załatwienie tego wszystkiego w gminie może zaoszczędzić kłopotów i czasu.

konto usunięte

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Kamil Kusztykiewicz:I ze swojego terenu pamiętam dokładnie pozwolenie na wycinkę w lasach prywatnych zawsze ludzie uzyskiwali w gminie potem przyjeżdża leśniczy lasów chłopskich, "odbiera drewno" czyli cechuję je.

W takim razie wszystkie te pozwolenia zostały wydane nielegalnie; a wycinkę drzew wykonaną na ich podstawie należy traktować jako wyrąb nielegalny, który daje podstawy do orzeczenia przepadku pozyskanego drewna.
Aleksandra Plaskota

Aleksandra Plaskota Szkoła Główna
Gospodarstwa
Wiejskiego w
Warszawie

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

Panowie,
mam pytanie może nie do końca w temacie, choć wynikiem ma być wycinka w Lesie - raczej Państwowym niż prywatnym.
Już przechodzę do meritum - czy na potrzeby budowy ( związanej ze zmianami układu drogowego a dokładnie wytyczenie miejsca pod nowy parking znajdujący się w lesie sosnowy) - konieczna jest inwentaryzacja zieleni? Dostałam zlecenie na inwentaryzacje takiej przestrzeni i jest to karkołomne zadanie, bo granic nie ma ( bo to będzie parking miejski przy przedszkolu)a drzew jest w brud bo wycinki tam raczej nie robili.
Proszę o pomoc i informację

Temat: Wcinka drzew w lesie prywatnym

dzieki ze moge wyciac 90 letnia sosne z wlasnego prywatnego lasu sadzonego na nieurzytkach . przez dziadka kiedy mial 17 lat ! dzieki ! 3 pokolenia placily podatek lesny spoko . jesli na mojej dzialce wyplynie nagle ropa to gorzej , jestem wlascicielem 30 cm powierzchniowej gleby ;(( . aspekt czesto cytowany w komunistycznym prawie wlasnosci panstwa. hm jesli ropa wyplynie komus z dzialki we wloszech albo USA to zrobi wlasny odwiert . aaa ale to capitalistyczne prawo . mimo to dzieki . pojde do kolegi lesniczego po zezwolenie na wycinke. moze pozwoli fajne forum . takie nowoczesne



Wyślij zaproszenie do