Dagmara S.

Dagmara S. Technolog żywności z
wykształcenia, w
wolnej chwili
grafi...

Temat: zakres metody a akredytacja

Witam,
Mam pytanie jak Państwo by uznali:
Mamy metodę badawczą X o zakresie pomiarowym np. (10-100 ppm) i tak jest podane w zakresie akredytacyjnym.
Uzyskaliśmy wynik:
a) 0
b) 5
c) 200
Czy we wszystkich przypadkach wynik analizy będzie oznaczony jako nieakredytowany?
czy w a) i B) można napisać poniżej LOQ/LOD?

Mile widziane odwołania do dokumentów.
Anna N.

Anna N. mgr chemii

Temat: zakres metody a akredytacja

hmm jeżeli wartość 10 ppm jest oznaczalnością metody to wg. mnie wynik 0 ppm i 5 ppm jest wynikiem poniżej oznaczalności metody. Jeżeli chodzi o 200 ppm to zdecydowanie wynik poza zakresem akredytacji.

konto usunięte

Temat: zakres metody a akredytacja

Zakres akredytacji ściśle określający metodykę pomiarową, matrycę oraz zakresy pomiarowe powoduje, że w przypadku jakichkolwiek odstępstw nie można wpisać literki "A" na sprawozdaniu. Należy wspomnieć,że bardzo często zakresy pomiarowe danej metody są znacznie szersze, niż te wpisane do akredytacji. Tak więc, jeśli możesz oznaczyć dany parametr na poziomach 5 ppm, 200ppm itd. i taką wartość chciałabyś wpisać do raportu, to będzie to pomiar nieakredytowany. Natomiast jeśli wpiszesz "<10pmm" (dla 5ppm) lub >100 ppm (dla 200ppm), to będą to wyniki akredytowane. Dokumentów na ten temat nie znam, ale tak podpowiada logika i praktyka.
Dagmara S.

Dagmara S. Technolog żywności z
wykształcenia, w
wolnej chwili
grafi...

Temat: zakres metody a akredytacja

Tomek Trąd:
Natomiast jeśli wpiszesz "<10pmm" (dla 5ppm) lub >100 ppm (dla 200ppm), to będą to wyniki akredytowane.

No właśnie najbardziej mnie interesuje skąd się wzięło, że jak napisze < lub > to mam jako akredytowane? Logika i praktyka nie może podpowiadać tylko jeśli się rozmawia z audytorem ;)

Bo mając jakiś tam zakres akredytowany okazuje się, że bez problemu oznaczamy coś poza i nie na rękę jest nam napisać < lub > bo wyniki porównujemy do wymagań z normy, rozporządzenia itd. Bo coś ma być 0, a my napiszemy <10ppm co oznacza, że w obiekcie coś stwierdziliśmy, bo chcemy mieć akredytowane wyniki.

A jak patrzeć na wynik 0? Chyba ogólnie ciężko akredytować taki zakres od zera?!

konto usunięte

Temat: zakres metody a akredytacja

Myślę, że argument logiki powinien do audytora przemówić, nie ma się czego bać:)
Przede wszystkim zakres oznaczeń powinien zostać akredytowany tak, aby spełniać wymagania rozporządzeń, w oparciu o które później chciałabyś porównywać wyniki. Więc jeśli w rozporządzeniu jest napisane, że dopuszczalny poziom, daj my na to...kadmu jest 5 ppm, a Wy akredytowaliście metodykę od 10 ppm, to było to bez sensu.

Last but not least operując takimi wielkościami podejrzewam, że chodzi o oznaczenie zawartości związków, lub metali. W takim wypadku nie ma czegoś takiego jak wynik 0. Do tej pory przynajmniej takiej techniki nie wymyślono, a każda dostępna ma określony poziom detekcji i napewno nie jest to poziom zero.
Dagmara S.

Dagmara S. Technolog żywności z
wykształcenia, w
wolnej chwili
grafi...

Temat: zakres metody a akredytacja

Nie o metale chodzi. Ale ogólnie powiedzmy o dodatki do żywności. Bo coś w rozporządzeniu jest zakazane, nie dozwolone.. a my napiszemy <5ppm to jak to świadczy?! Jak nam wyszło powiedzmy tzw. 0. Oczywiście na granicy szumów czy granicy oznaczalności każdej metody wszystko może być. Tu ogólnie jest dylemat co robić, bo jak ktoś pisze czegoś nie dodał, my tego nie stwierdzamy, ale chcemy jako akredytowane i piszemy np. <5ppm bo zera nie ma w akredytacji. O takie zawiłości.
Łukasz Z.

Łukasz Z. Woda i ścieki

Temat: zakres metody a akredytacja

Dagmara S.:
Nie o metale chodzi. Ale ogólnie powiedzmy o dodatki do
żywności. Bo coś w rozporządzeniu jest zakazane, nie
dozwolone.. a my napiszemy <5ppm to jak to świadczy?! Jak nam
> wyszło powiedzmy tzw. 0. Oczywiście na granicy szumów czy
granicy oznaczalności każdej metody wszystko może być. Tu
ogólnie jest dylemat co robić, bo jak ktoś pisze czegoś nie
dodał, my tego nie stwierdzamy, ale chcemy jako akredytowane i
piszemy np. <5ppm bo zera nie ma w akredytacji. O takie
> zawiłości.

"poniżej oznaczalności metody"

w analityce nie istnieje coś takiego jak "zero", co najwyżej jest "poniżej wykrywalności metody"

z tym, że należy zaznaczyć jakie są zakresy oznaczalności/wykrywalności i po problemieŁukasz Zezadło edytował(a) ten post dnia 16.11.10 o godzinie 23:43
Elżbieta S.

Elżbieta S. chemik, laboratoria
badawcze, systemy
jakości,

Temat: zakres metody a akredytacja

Jest kilka rozwiązań tej sytuacji:
I) doraźne - można podać na sprawozdaniu dwa wyniki, np. dla 200ppm:
1.wynik > 100 ppm i oznaczyć metodę jako akredytowaną.
2. wynik - podać dokładny wynik (np. w uwagach) lub poniżej w kolejnym wierszu i oznaczyć metodę jako nieakredytowaną. Nie zmienia to faktu, że uzyskany wynik jest poza zakresem akredytacji, ale wskazujemy naszemu klientowi , że metoda jako taka jest akredytowana.

II) ocenić czy rzeczywiście metoda ma szerszy zakres niż to co podaliśmy ostatnim razem w akredytacji. I następnym razem zmodyfikować zakres akredytacji - za dolny zakres podać LOQ, za górny np 2 czy 3 krotność limitu z rozporządzenia , pamiętając , że zawsze musimy potwierdzić biegłość w posługiwaniu się metodą na obydwu skrajnych zakresach np wykonując badanie odzysku czy precyzję.
Dagmara S.

Dagmara S. Technolog żywności z
wykształcenia, w
wolnej chwili
grafi...

Temat: zakres metody a akredytacja

Obecnie dla istotnych rzeczy dla klienta robimy < lub > a pewnie co się da zostanie poszerzone przy kolejnym audicie, bo wychodzą śmieszne rzeczy wyniku zmian przepisów unijnych, bo poprzednie zakresy były robione pod inne wymagania. Człowiek nie nadąża za zmianami.

Dziękuje za pomoc i rozwiązanie pewnych wątpliwości.

Temat: zakres metody a akredytacja

Mam inne pytanie. Mam akredytowanego podwykonawce na analizę krzemionki kwarc, krystobalit, próbki do analizy pobieram ja. Podwykonawca daje mi wynik < zakresu akredytacji. Ja wykorzystuje ten wynik w dalszych obliczeniach (przeliczam na wskaźnik narażenia). Jeżeli wynik podwykonawcy jest poniżej zakresu to co mam wpisać w wskaźniku narażenia ?

Następna dyskusja:

Akredytacja, a nadzór




Wyślij zaproszenie do