Temat: Akredytacja, a nadzór
Witam
Nie znam odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania ale:
Co do wykształcenia Kier. Lab to z tego co wiem nie ma takich wymagań ale jeżeli będzie to ktoś z wykształceniem średnim to pewnie PCA (bo z treści wynika że ta jednostka będzie was akredytować) zada na audicie pytanie o kompetencje kierownika oraz czy nie było kogoś bardziej kompetentnego (czytaj z wykształceniem wyższym), jeżeli dobrze umotywujesz decyzję + będziesz miał normalnego auditora to moooooooooże uda się z kierownikiem, który ma wykształcenie średnie np. moze to być człowiek o bardzo dużym doświadczeniu.
Czy musi mieć skończony kurs.... myślę że nie ale powinien mieć chociaż ogólny kurs z normy 17025 podobnie jak inni kierownicy powinni przejść odpowiednie kursy zewnętrzne (nadzór nad wyposażeniem pomiarowym oraz kierownik ds. jakości w świetle normy 17025 czy jakoś tak) to nie tylko dobrze wygląda na papierze ale na takich kursach uczą praktyki, czyli np. czego czepiają się auditorzy PCA
Co do wykształcenia to w laboratorium, w którym pracowałem, wymagania dla poszczególnych kierowników (jakości, technicznego, laboratorium) umieszczone były w Księdze Jakości. Jeżeli przyjmiesz takie rozwiązanie to zastanów się jak będzie wyglądało zestawienie np:
kierownik laboratorium wymagane wykształcenie średnie chemiczne
Kierownik ds. jakości wymagane wykształcenie wyższe
kierownik techniczny wymagane wykształcenie wyższe techniczne
no to pierwsze pytanie brzmi : To u Państwa żeby zostać kierownikiem technicznym trzeba mieć wykształcenie wyższe a żeby zostać kierownikiem laboratorium tylko średnie ???? Czyli "awans" z kierownika technicznego na kierownika laboratorium to właściwie degradacja !!
Oczywiście to pytanie jest bzdurne ale uwierz mi że auditorzy a szczególnie z PCA są baaaardzo różni !!
norma PN-EN ISO 19011:2003 dotyczy auditowania systemów jakości wg. której powinno się przeprowadzać audity podobnie jak norma PN-EN ISO 10012:2004 zawiera wytyczne jak zarządzać procesami pomiarowymi.
Koniczny jest ktoś kto ma szkolenie zewnętrzne z zakresu auditu wewnętrznego, (takie szkolenie odbywa się przeważnie w oparciu o 17025 i 19011) ponieważ w jaki sposób chcesz przeprowadzać audit wewnętrzny skoro nikt nie wie jak to robić (brak tzw kompetencji), jeżeli wyślesz 2 osoby na szkolenie auditora wewnętrznego to te dwie osoby wyszkolą resztę personelu.
mam nadzieje że trochę rozjaśniłem sytuację jeżeli mogę jeszcze jakoś pomóc to pytaj !