Piotr
R.
księgowość,
controlling, podatki
Temat: VAT zapłacowny za granicą - KUP v NKUP ?
Witam,mam pytanie dotyczące VAT zapłaconego za granicą.
Na podstawie ustaw PIT i CIT, VAT nie jest kosztem uzyskania przychodu jeżeli przysługuje nam prawo do jego odliczenia.
W Polsce KUP’em jest przykładowo VAT od usług gastronomicznych, hotelowych, paliwa, paragony itd. NKUP wszystkie inne przypadki kiedy mamy, a nie skorzystaliśmy z prawa odliczenia.
Pewne wątpliwości pojawiają się przy Vacie zapłaconym w jednym z państw UE.
Tutaj działa podobna zasada – VAT będzie NKUP’em jeżeli mamy możliwość ubiegania się o zwrot na podstawie art. 89 ust. 1 ustawa o VAT + rozporządzenie w sprawi zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (tzw. VAT – REF). Czyli z faktur, z naliczonym europejskim VAT’em, KUP’em będzie wartość netto. VAT zostanie odzyskany poprzez VAT- REF.
Ale co zrobić jeżeli zamiast faktur mam paragony ? W PL paragon nie uprawnia do odliczenia VAT ale w niektórych krajach UE jest to jednak możliwe. Tutaj przyjmuję zasadę, że jeżeli mogę się ubiegać się o zwrot (VAT-REF) na podstawie paragonu to KUP=netto.
Załóżmy teraz, że mam paragony z Państwa gdzie, tak jak w PL odliczenie VAT jest możliwe tylko na podstawie FV. Pracownicy w delegacji ponoszą różnego rodzaju wydatki i czasami przywiozą FV, czasami zapomną, a czasami nie uda im się dogadać, bo druga strona nie wie o co im chodzi i dają tylko paragony:)
Co w takiej sytuacji zrobić ? Nie mam FV, nie mogę się ubiegać o zwrot (VAT-REF) ale mogłem ja uzyskać i wtedy już miałbym możliwość.
KUP czy NKUP ? Jak wy rozwiązujecie takie problemy i jak organy podatkowe podchodzą do tego typu przypadków – warto ryzykować spór z US ? Dodam że kwoty, tak zapłaconego VAT’u mogą osiągnąć 2-3 tys. zł/rok.Piotr R. edytował(a) ten post dnia 18.10.11 o godzinie 21:22