Temat: UMOWA O DZIEŁO DLA EMERYTA
Tak, pani Dorotko, weszłam, dziękuję, ale mam wątpliowści
otóż, osoba, dla której ma być wystawiona umowa o dzieło w połowie miesiąca lutego ma urodziny, dokładnie 17 lutego. Jest z roku 1948, wiec kończy 60 lat.
Normalnie mogłaby dorobić do kwoty
70% przeciętnego wynagrodzenie
= 1892,40 zł
ale, tam jest tez info, ze od 60 roku kobiety mogą niby maksymalnie dorabiać, bez ograniczeń i nie zabiorą im, ani nie potrącą emerytury.
I z tego nic nie rozumiem, bo
niektórzy twierdzą, ze jeśli kobieta poszła na wczesniejszą emeryturę w wieku 57 lat,
to wtedy ten zapis jej nie obowiązuje.
Zapis na stronie ZUS
http://zus.pl/default.asp?p=1&id=52
"Od 1 stycznia 1999 r. zawieszeniu ani zmniejszeniu - bez względu na wysokość osiąganego przychodu - nie podlegają emerytury osób, które osiągnęły wiek: 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni."
To jak to jest?
Ile ostatecznie mogła mieć na umowie o dzieło w miesiącu lutym 2008, jeśli urodziła się 17 lutego 1948 i przeszła w wieku 57 lat na wcześniejszą emerytutę?
To tyle, bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu moich wątpliwości panią lub inne panie/panów księgowych:-))
Pozdrawiam
P.S. Przeklajam tutekst,który dała mi wczoraj koleżanka (źródło:
http://www.infor.pl/ubezpieczenia/aktualnosci/62856,Em... ):
"Ile może dorobić emeryt?
Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób pobierających wcześniejsze emerytury. Tu obowiązuje limit przychodów, w zależności od ich wysokości będziemy mieli do czynienia z zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych.
Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalnych wpływa przychód osiągany z tytułu:
- wykonywania pracy w ramach stosunku pracy,
- wykonywania pracy nakładczej na podstawie umowy o pracę nakładczą,
- wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
- wykonywania umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
- wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, jeżeli została zawarta z pracodawcą, z którym równocześnie pozostaje się w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje się pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje się w stosunku pracy,
- prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
- wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
- odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- pobierania stypendium sportowego,
- służby pełnionej w tzw. służbach mundurowych.
Zmniejszenie wysokości emerytury powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia. Zawieszenie prawa do emerytury powoduje osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia."
Beata B. edytował(a) ten post dnia 01.03.08 o godzinie 13:54