Temat: Samochód jako środek trwały - wartość początkowa -...
Odnośnie samego okresu amortyzacji - to wydaje się, że jednak normalny okres, czyli 60 miesięcy jest prawidłowy w tym przypadku. Inaczej, czysto teoretycznie, korzystniej by było kupować nowy samochód jako osoba fizyczna, odczekać te ustawowe 6 miesięcy, wtedy wprowadzać go z wartością z faktury i amortyzować w 2,5 roku.
W kwestii art.23 ust.1 pkt 4 i pkt 47 updof - nie ma w tym przypadku zastosowania.
Mam jeszcze wątpliwości, co do powiększenia wartości początkowej ŚT o zapłacone odsetki. Gdyby był to kredyt w PLN, byłoby prościej - natomiast kredyt jest walutowy i przed pierwszy okres był spłacany w złotówkach (a bank sam przeliczał wg swojej tabeli kursów walut), natomiast teraz jest spłacany bezpośrednio w walucie.
- co do odsetek spłacanych bezpośrednio w walucie - tu ustawa mówi o średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty
- natomiast co do odsetek spłacanych w PLN - czy przyjąć można dokładnie te wartości, które sobie sam przeliczył bank, czy też przeliczyć na PLN też wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty (ta metoda daje niższy koszt całkowity - ponieważ banki przy przeliczaniu stosowały i stosują duże spready). Czyli teoretycznie przeliczając wszystko po kursie średnim NBP, koszty odliczone będą niższe (czyli ja zyskam mniej, fiskus więcej). Znalazłem interpretacji "liczenia" kosztów odsetek, które dla spłaty w PLN (i bank sam przelicza) uznawały dokładnie te kwoty które bank przeliczył, a po zmianie na spłatę w walucie - przeliczanie wg ustawowego kursu średniego NBP z dnia poprzedniego.
Natomiast po analizie tego przypadku i ustawy - nie znajduję nigdzie tu miejsca na wyliczenie różnic kursowych (ale może to tylko moje mylne wrażenie? :) ).
Wniosek ORD-IN rzeczywiście pewnie by dał jednoznaczną odpowiedź - minusem w tym momencie jest czas takiej odpowiedzi, czyli do 3 miesięcy.
Ciekawe jest, czy mogę np. wprowadzić ŚT i przyjąć teraz "mniej korzystny" dla mnie okres amortyzacji 60 miesięcy, oraz wystąpić o interpretację (z pytaniem o możliwość przyspieszonej amortyzacji w tym przypadku) i jeśli np. taka interpretacja byłaby prawidłowa, to zrobić korektę amortyzowanych koszów?
Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.10.14 o godzinie 21:33