Dorota Pietrzyk

Dorota Pietrzyk specjalista ds
marketingu, Centrum
Szkoleniowe Frr

Temat: Od 23 sierpnia nowe przepisy uelastyczniające rozliczanie...

Od tego momentu firmy, które porozumieją się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, mogą wydłużać okresy rozliczeniowe nawet do 12 miesięcy. Dzięki temu w razie wzrostu zamówień podwładni popracują dłużej w dane dni. Później firma zrekompensuje tę ponadwymiarową pracę czasem wolnym. Umożliwi to przedsiębiorcom dostosowanie się do sezonowego zapotrzebowania na produkcję i uniknięcie redukcji etatów w razie dekoniunktury. To rozwiązanie sprawdziło się już w trakcie obowiązywania ustawy antykryzysowej. Wówczas porozumienia w sprawie wydłużenia okresów rozliczeniowych zawarto w ponad 1 tys. firm.

Na podstawie nowych przepisów możliwe stanie się też stosowanie ruchomego czasu pracy, czyli ustalenie rozkładów przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w różnych dniach albo wskazywanie przedziału czasu, w którym zatrudniony powinien podjąć obowiązki. W takim przypadku pracownik zyska możliwość decydowania o godzinie stawienia się w firmie. Ważne, by zmieścił się w wyznaczonym przedziale czasowym ustalonym przez pracodawcę (np. między godz. 6.00 i 9.00). Jeśli dwukrotnie rozpocznie pracę w tej samej dobie, firma nie będzie musiała mu płacić za nadgodziny.

Takie rozwiązanie ułatwia godzenie obowiązków zawodowych np. z tymi wynikającymi z posiadania dzieci. Dzięki niemu możliwe jest np. dostosowanie swojego czasu pracy do godzin otwarcia żłobków czy przedszkoli.

Źródło

Więcej na temat zmian dowiecie się Państwo na szkoleniach:
PRAWO PRACY w 2013 roku z uwzględnieniem nadchodzących zmian
Katowice, 20.08.2013
PRAWO PRACY w 2013 - uwzględniające najnowsze zmiany i planowane w 2014 Warszawa, 22.08.2013