Temat: dotacja z urzędu pracy - proszę o pomoc
"Rodzaj dokumentu postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura PD-415/28a/07/AW
Data 2007.08.29
Autor Urząd Skarbowy w Brzegu
Temat Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów
Słowa kluczowe dotacja
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
Pytanie podatnika Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w roku 2007 podatnik otrzymał z Powiatowego Urzędu Pracy środki pieniężne na podjęcie działalności gospodarczej.Zapytanie podatnika dotyczy wyjaśnienia, czy wydatki na zakup wyposażenia będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko zawarte w piśmie z dnia 27.06.2007r w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zakupu wyposażenia sfinansowanego środkami otrzymanymi z Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W myśl art. 14 a § l ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa.
Pismem z dnia 27.06.2007 r. zwrócił się Pan z zapytaniem o ustalenie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w roku 2007 otrzymał Pan z Powiatowego Urzędu Pracy środki pieniężne na podjęcie działalności gospodarczej.
Zapytanie Pana dotyczy wyjaśnienia, czy wydatki na zakup wyposażenia będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.
W złożonym piśmie zawarł Pan swoje stanowisko, że wydatki finansowane powyższą dotacją będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.
Rozpatrują sprawę, należy stwierdzić co następuje:kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn z 2000r Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm), są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych wart. 23.
Jak wynika z powyższego uregulowania, zaliczenie do kosztów określonego wydatku wymaga łącznego spełnienia dwóch podstawowych przesłanek:
1)wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, oraz
2)nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodu na mocy art. 23, który stanowi katalog wydatków nie uznawanych za koszty, bądź wydatków, co do których istnieją szczególne uregulowania.
Odnosząc się do Pana zapytania należy stwierdzić, że wydatki na zakup wyposażenia (nie zaliczanego do środków trwałych), sfinansowane z przyznanej osobie bezrobotnej dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy, będą stanowiły koszy uzyskania przychodu ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, gdyż spełniają kryterium zaliczenia do kosztu i jednocześnie nie są wymienione wart. 23 w/w ustawy o podatku dochodowym.
A zatem należy stwierdzić, że stanowisko Pana jest prawidłowe.
Należy stwierdzić, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.
Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art.14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa wart. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa wart. 14a § I, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym wart. 14b § 5 OP.
Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia"
Z tego co pamiętam kilka lat temu otrzymanie takiej interpretacji graniczyło z cudem, ponadto nie oznacza to że organ powyżej ma rację. To jest problem skomlikowany więc raczej napisz wniosek o indywidulaną interpretację przywołaj powyższe pismo i bedziesz mógł spać spokojnie, nawet gdy linia orzecznicza się zmieni. Angela pisząc o tym że to nkup pewnie miała raczej w pamięci te pierwsze stanowiska. Jedncześnie zobacz jaki jest brak konsekwencji w przypadku środków trwałych.
pozdrawiam