Temat: Archipelag - nowy niezależny magazyn literacki
W najnowszym, piątym numerze Archipelagu, dostępnym bezpłatnie na stronie:
http://www.archipelag-magazyn.pl
między innymi:
Mariusz Szczygieł w praskiej kawiarni Aida opowiada o swoich rodzicach, najważniejszych książkach swego życia, pierwszych próbach pisania, bohaterach swoich reportaży i niechęci do fikcji, przeplatając wypowiedzi zabawnymi anegdotami.
Rozmawiamy z Tomkiem Michniewiczem o podróżowaniu i powracaniu do swojego miejsca na ziemi, różnicach kulturowych, fascynacji Azją oraz opowstawaniu książki "Samsara. Na drogach, których nie ma".
Tomek Grzywaczewski opowiada o tym, co go zainspirowało do wyruszenia w podróż śladami Witolda Glińskiego, więźnia uciekającego z rosyjskiego obozu pracy, opisaną w książce Sławomira Rawicza "Długi marsz".
Śledzimy rozwój Paula Theroux jako pisarza i podróżnika, dla którego podróż stanowi rodzaj sztuczki magicznej, dającej możliwość zniknięcia na pewien czas w świecie oraz relacjonujemy spotkanie z Colinem Thubronem, który opowiada o swojej ostatniej podróży do świętej góry Kailas w Tybecie i książce To a Mountain of Tibet.
Zwiedzamy Stambuł z książkami Orhana Pamuka pod pachą, wędrując krętymi uliczkami, oddając się melancholijnemu nastrojowi nad Bosforem i próbując rozgryźć naturę tego jedynego w swoim rodzaju miasta
Wanda i Bogusław Orlińscy, których barwne ilustracje kojarzymy z dzieciństwa, opowiadają o swoim warsztacie i stylu pracy oraz realiach zawodu ilustratora.
Analizujemy motyw wędrówki w powieściach Salmana Rushdiego, mistrzowsko lawirującego między kontynentami, kulturami i tożsamościami, prezentującego bohaterów w wiecznym stadium metamorfozy.
Przybliżamy twórców projektu wydawniczego „miska ryżu” i publikowane przez nich przepiękne i z niezwykłą starannością opracowane nauki mistrzów buddyjskich.
Antonia Lloyd-Jones, angielska tłumaczka wielu znakomitych polskich książek, zdradza, jak pracuje jej się z pisarzami, których dzieła przekłada na język angielski i wyjaśnia,
jak przebiega proces tłumaczenia.
Organizujemy aż trzy konkursy - cykliczny konkurs "Zabawy w bibliotece", jednorazową okazję do otrzymania egzemplarza powieści Rohintona Mistry’ego "A Fine Balance" wydanego z okazji Światowego Dnia Książki oraz nowy stały konkurs na recenzję.