Kamila Piotrowicz

Kamila Piotrowicz rekruter / doradca
zawodowy

Temat: Beskid Wyspowy - Mogielica

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1171 m n.p.m. [1]). Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W starszej literaturze można spotkać błędną nazwę "Mogielnica". Dawniej na szczycie Mogielicy stała drewniana wieża triangulacyjna, wznosząca się wysoko ponad koronami drzew. Była ona kapitalnym punktem widokowym (oczywiście tylko dla odpornych na ekspozycję, wspinaczka trzema długimi drewnianymi drabinami i pobyt na odkrytym tarasie wymagał pewnej odwagi). Niestety zbutwiała z czasem i w 1980 r. zawaliła się. Obecnie z wierzchołka nie ma prawie żadnych widoków, gdyż jest on całkowicie zalesiony. Kilkadziesiąt metrów na południowy-wschód od wierzchołka znajdują się ławeczki oraz niewielki, metalowy, pamiątkowy krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II, który - zanim został papieżem - często tędy wędrował. Miejsce widokowe: rozpościerają się stąd rozległe widoki na wschód (Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki) i południe (Gorce, Tatry).
Andrzej Zieliński

Andrzej Zieliński Administrator
Systemów
Informatycznych, Sp.
z.o.o

Temat: Beskid Wyspowy - Mogielica

Wieża na szczycie została odbudowana, ma cztery ciągi schodów/drabin, każdy kolejny bardziej stromy. Wieża wyraźnie wystaje ponad drzewa i jest dobrze widoczna z Jurkowa czy przełęczy Rydza-Śmigłego a widoki z samej wieży są niesamowite! Wieża bardzo podobna do tej na Radziejowej.

Najkrótsze podejście z przełęczy Rydza-Śmigłego, dojazd przez Jurków niezłą drogą do samej przełęczy. Na przełęczy jest kilka miejsc do zaparkowania. W wielu źródłach podany jest dziwny czas wejścia z przełęczy na szczyt szlakiem zielonym - ponad 2h, w rzeczywistości jest to ok 1h 30m bez szaleństwa (sprawdzone i potwierdzone przez inne spotkane osoby). Wejście dosyć strome, kamieniste i mało przyjemne - tylko na polanach ładne widoczki.
Schodziłem szlakiem niebieskim do Jurkowa - zejście ok 1h 30min na początku stromo i ślisko (liście i błoto) a później spokojniej i przyjemniej.Andrzej Zieliński edytował(a) ten post dnia 21.09.09 o godzinie 13:26

konto usunięte

Temat: Beskid Wyspowy - Mogielica

Witam dzis (15.03.2011) szlak niebieski a dalej wraz z zółtym, dośc mokry i błotny , końcówka w sniegu, czas 1.30 (dość szybkie samotne tempo)

zejscie (zielony z zółtym) od szczytu dość duzo sniegu (warto miec stuptuty,) śnieg ginie na wysokości ok 700m npm.
Jadwiga M.

Jadwiga M. dziennikarz,
Etnosystem.pl

Temat: Beskid Wyspowy - Mogielica

Opis szlaku i tło etnograficzne w ramach projektu Szlakiem Polskich Szczytów znajdziecie tutaj: http://etnosystem.pl/info-gory/73-szlaki/4379-beskid-w...


Obrazek

konto usunięte

Temat: Beskid Wyspowy - Mogielica

Udało się zdobyć kolejny szczyt do korony. Widoków nie było na Mogielicy, padał deszcz oraz było sporo mgieł. Zapraszam do zapoznania się z relacją mojego wejścia na Mogielicę.
www.marianoo.infoMarian Duda edytował(a) ten post dnia 16.04.12 o godzinie 11:54

Temat: Beskid Wyspowy - Mogielica

Witam przyszłych zdobywców Korony Gór Polskich

31 maja 2014 roku postanowiłem wejść na swój 13 szczyt do KGP tym razem na Mogielnicę w paśmie Beskidu Wyspowego. Wejście na szczyt zaplanowałem szlakiem niebieskim od strony południowej. Jadąc z Krościenka udało mi się już przejechać przez szybko wyremontowany most w m. Kamienica, który ucierpiał po ostatnich obfitych opadach deszczu.
Drogą nr 968 dojechałem do m. Szczawa i kolejne 3,1 km dalej zatrzymałem się na dość dużym parkingu po prawej stronie przy przystanku PKS. Stąd rozpocząłem wejście na Mogielnicę szlakiem koloru niebieskiego – była godz. 9.00
Skręcam w prawo i drogą asfaltową przechodzę przez most na rzece Kamienica Gorczańska i za mostem skręcam w lewo /jak pokazuje drogowskaz do osady Świstak i osady Równia będących częścią m. Szczawa. Dochodzę do kolejnego mostu tym razem na rzece Mogielnica /tutaj zauważyłem po raz pierwszy podczas moich wędrówek namalowany kolor szlaku na dużym kamieniu w wodzie – może ktoś widział coś podobnego?/. Szlak niebieski skręca w prawo. Przy budynku oznaczonym numerem Szczawa 244 – murowana kapliczka w kolorze seledynowym i stroma droga wiedzie w ciemny las. Następnie dochodzimy do polany i kolejnych domostw a szlak skręca łąkami w prawo. Stąd po raz pierwszy możemy zobaczyć wieżę widokową na Mogielnicy.
Po 20 minutach dochodzę do kamienistej drogi, którą dochodzę do rozwidlenia. Ponieważ nie ma w tym miejscu znaku niebieskiego – należy skręcić w prawo i dopiero na tej trawiastej drodze możemy ujrzeć już ‘nasz znak’. Droga prowadzi łagodnie w las i tutaj zaczyna być grząsko – teren zorany przez ciągniki. O godz. 9.50 mogę ponownie zobaczyć wieże widokową na Mogielnicy. Po 5 minutach dochodzę do małej polanki z rozwidleniem dróg /tutaj widać pracę drwali – ustawione zerżnięte pnie drzew/. Kieruję się utwardzoną drogą w lewo /brak konkretnego oznaczenia/ by po prawej stronie na połówkach starych pni drzew zobaczyć stare namalowanie niebieskiego znaku.
O godz. 10.15 niebieski szlak łączy się ze szlakiem żółtym idącym z Turbacza na Mogielnicę. Jestem na Przełęczy – tutaj znajduje się bacówka. W lewo szlak żółty na Turbacz, prosto narciarskie trasy biegowe i w prawo szlak żółto-niebieski wiodący na Mogielnicę. Na Przełęczy znajduje się kapliczka MB z datą jej postawienia 2009 rok Jurków. Ciekawostką jest to iż patrząc na ostatnie wydanie mapy informuje ona, że odcinek który przeszedłem to 3,6 km – 2h30 min a ten odcinek można śmiało przejść w czasie 1h 30 min?
Ładnie oznakowanym żółto-niebieskim szlakiem skręcam w prawo, trochę stromizny i lekkiego podejścia. Mija mnie grupka 6 rowerzystów, którzy jednak muszą prowadzić swoje pojazdy z powodu większych kamieni na szlaku. Otwartą przestrzenią dochodzę do początku lasu i tutaj należy uważać aby nie przegapić skrętu w lewo. Szlak niebieski skręca w lewo w wąską ciemną stromo-kamienistą ścieżkę, która prowadzi na Mogielnicę. Przegapiłem ją i poszedłem dalej i dopiero o 10.50 zauważyłem niebieską tabliczkę informującą o drugim wejściu na Mogielnicę – drogowskaz informował, że na Mogielnicę 1171 m npm. i odległość 2 km. Namalowane są także strzałki w lewo na drzewach.
Doszedłem do polany i ukazał się w całej rozciągłości szczyt Mogielnica z wieżą widokową. Wszedłem w obszar Ostoi Gorczańskiej – Rezerwatu Przyrody Mogielnica i wspinając się po dość stromej kamienistej ścieżce szlakiem żółto-niebieskim doszedłem do swojego 13 szczytu KGP. Na górze: oznaczenie szczytu, mapka informacyjna Beskidu Wyspowego, na starym wyschniętym drzewie umieszczone dwie małe kapliczki, kolejna kapliczka przybita do drzewa, kapliczka metalowa w kolorze czerwieni wbita w ziemię, mapka Szlaku Papieskiego w Beskidzie Wyspowym, dwa drewniane krzyże oparte o drzewo oraz Wieża Widokowa wybudowana w ramach współpracy gmin Dobra, Kamienica oraz Słopnice przy wsparciu finansowym z budżetu województwa małopolskiego. Inwestycję zrealizowano w roku 2008.
Nie mogłem oprzeć się by wejść na wieżę po 68 stopniach z której roztaczały się przepiękne widoki, a które winno zobaczyć oko przyszłych zdobywców KGP.
Z kronikarskiego obowiązku podaję szlaki z Mogielnicy: Szlak żółty – Baza namiotowa na Polanie Wały kierunek na Kudłoń/Turbacz 2 h max. Szlak zielony Cichoń przez Halę 2 h, Stąd znak niebieski do Limanowej 4 h , na Lubań 6-7 h. Szlak żółty Tymbark 4 h. Szlak zielony Dobra przez Łopień 4 h. Szlak niebieski Kasina Wielka przez Jurków Ćwilin, Śnieżnice 5-6 h. Szlak niebieski Szczawa przez Krzystonów około 2 h 30 min. Szlak żółty Turbacz przez Jasień Kudłoń 7-8 h.
Chciałbym podziękować p. Elżbiecie za zrobienie mi ładnych zdjęć do mojej kolekcji.
Zejście tym samym szlakiem /niebieskim/ do parkingu w m. Szczawa zajęło mi 1 h. 40 min.
Teraz kolej na Radziejową we wrześniu.
Pozdrawiam Stefan Sitek z Częstochowy.

Następna dyskusja:

Beskid Makowski - Lubomir




Wyślij zaproszenie do