Temat: Kwiatowy zawrót głowy
Jolanta Chrostowska-Sufa:
Zastanawia mnie, czy nazwy w nawiasach (nazwy odmian) należy pisać wielkimi literami. Czyżby to były nazwy własne?
Nie redagowałem książki o ogrodnictwie, ale interesuje mnie ten temat i trochę mam z nim do czynienia. Przyznaję, że nigdy nie spotkałem się z nazwami pisanymi małą literą - myślę, że skoro odmianom nadaje się nazwy, to należy je traktować jak imiona, tj. nazwy własne i pisać wielką literą. Często odmiany mają imiona "ludzkie", więc np. mogłaby być róża "Eugenia". Tak to sobie dedukuję...
Tyle Słownik Ortograficzny PWN:
W przypadku roślin uprawnych (użytkowych, tzw. kultywarów) podaje się jeszcze trzeci człon jako nazwę odmiany, pisanej najczęściej wielką literą i (zwykle) w cudzysłowie:
Begonia mieszańcowa „Bismarka” a. begonia mieszańcowa „Bismarka”, begonia ogrodowa „Axel Lange” (ale też, np. w skrócie, z pominięciem nazwy rodzajowej — pszenica „Marquis”, ziemniak „Dar”), Cis pospolity „Dovastona złocista” a. cis pospolity „Dovastona złocista”, Naparstnica purpurowa „Izabelle”.
http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629434
Jeszcze takie coś w Poradni PWN:
Polskie nazwy rodzajowe i epitety gatunkowe piszemy małą literą z wyjątkiem epitetu gatunkowego pochodzącego od nazwiska, który piszemy dużą literą, np. cyprysik Lawsona. Nazwa łacińska jest pisana kursywą, nazwa rodzajowa od dużej litery, a epitet gatunkowy od małej litery (nawet jeżeli pochodzi od nazwiska), np. Chmaecyparis lawsoniana. Epitet gatunkowy jest jednym słowem, np. miechunka rozdęta. W przypadku, gdy tradycyjnie epitet składa się z dwóch słów, są one połączone dywizem, np. pokrzyk wilcza-jagoda.
W starszej literaturze jeszcze spotkamy nazwy rodzajowe pisane od dużej litery, we współczesnej w tekstach i opisach już prawidłowo z małej. W podpisach ilustracji składających się tylko z nazwy polskiej, na początku zdania oraz w tabelach w pierwszej kolumnie nazwa rodzajowa pisana jest dużą literą, ale wynika to wyłącznie z przepisów edytorskich, a nie z zasad poprawnej nomenklatury botaniczej.
Znalazłem też coś takiego:
http://dendroflora.pl/?p=p_9&sName=informacje
Potwierdza moje przekonanie o pisaniu nazw wielkimi literami.
Adam Bukowski edytował(a) ten post dnia 11.03.09 o godzinie 00:09