konto usunięte
Temat: Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje do rządu o zmianę...
Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje do rządu o zmianę systemu finansowania oświaty.Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje do rządu o zmianę systemu finansowania oświaty
Podczas zgromadzenia, które odbyło się 6 grudnia, ŚZGiP przyjął m.in. stanowisko dotyczące oświaty (Fot. ŚZGiP)
Podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów przyjęto kilka stanowisk skierowanych do rządu, w których związek wyraził swoją dezaprobatę dla działań i decyzji podjętych w ostatnich latach, dotyczących m.in. oświaty, a negatywnie odbijających się na finansach JST. - Niezbędne są kompleksowe zmiany w systemie finansowania zadań oświatowych, które zagwarantują, że samorządy nie będą ponosiły odpowiedzialności finansowej za rządowe decyzje, a finansowanie tak ważnych zadań jak oświata będzie odbywać się na uczciwych i transparentnych zasadach – podkreślili samorządowcy.
W związku ze wzrastającym dofinansowaniem z dochodów własnych samorządów do zadań oświatowych protestujemy przeciwko przenoszeniu na samorządy lokalne odpowiedzialności finansowej za podejmowane przez Rząd RP działania w dziedzinie oświaty - zakomunikowali w przyjętym 6 grudnia stanowisku członkowie ŚZGiP.
Śląscy samorządowcy podkreślili, że skala niedoszacowania środków z budżetu państwa znacznie wzrosła po podwyższeniu od 1 września 2016 roku wieku obowiązku szkolnego oraz wprowadzeniu od 1 września 2017 roku reformy w systemie oświaty.
To kolejne stanowisko w sprawie niedofinansowania publicznej oświaty przyjęte przez samorządy oraz zrzeszenia JST. Włodarze gmin i powiatów są coraz bardziej poirytowani. - Na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego usłyszeliśmy od pana ministra, że wszystko się zgadza, bo dochody rosną. To jest jakieś nieporozumienie – skomentował Tadeusz Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.
Sesja Zgromadzenia Ogólnego ŚZGiP miała miejsce 6 grudnia w Rudzie Śląskiej. Przedstawiciele zrzeszonych w związku samorządów województwa śląskiego przyjęli aż sześć stanowisk, dotyczących różnych sprawa, dla których jednak wspólnym mianownikiem jest pogarszająca się sytuacja finansowa JST.
- Dzisiejszy apel to kolejny już głos nas, samorządowców, skierowany do władz centralnych. Mam nadzieję, że coraz bardziej alarmujące sygnały wysyłane przez samorządy z całego kraju nie pozostaną tylko pustym wołaniem wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, która przewodniczyła dzisiejszym obradom Zgromadzenia Ogólnego ŚZGiP.
Postulaty skierowano przede wszystkim w sprawie niedofinansowania publicznej oświaty. To problem, z którym samorządy borykają się już od lat, ale w ostatnim czasie niestety przybrał na sile. JST już wielokrotnie zwracały uwagę na zbyt niską subwencję oświatową, od 2017 roku regularnie wytykają finansowe skutki reformy oświatowej, a w tym roku szczególnie mocno odczuli podwyżki płac dla nauczycieli.
- W związku ze wzrastającym dofinansowaniem z dochodów własnych samorządów do zadań oświatowych protestujemy przeciwko przenoszeniu na samorządy lokalne odpowiedzialności finansowej za podejmowane przez Rząd RP działania w dziedzinie oświaty - zakomunikowali w przyjętym 6 grudnia stanowisku członkowie ŚZGiP.
Niedoprecyzowane pojęcia w ustawie ...
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/slaski...