Temat: W jakiej sprawie powinny odbyć się konsultacje?
Rafał G.:
Jerzy C.:
Rafał G.:
Jaką kwestię, dotąd nie objętą konsultacjami społecznymi, chętnie byś poddał(a) tego rodzaju postępowaniu?
Myślę że aktualnie takim tematem, który powinien być poddany szerokim społecznym konsultacjom powinna być wchodząca w życie od 1.01.2014 w całej UE dyrektywa o transgranicznych usługach medycznych oraz planowana ustawa o zwodzie fizjoterapeuty.
Podstawowe pytanie brzmi: czego byśmy od obywateli oczekiwali? Jeżeli dobrze rozumiem, odpowiedzi na pytanie o stosunek do ograniczeń dotyczących refundacji? Odpowiedź na tak zadane pytanie już znam: "nie chcemy żadnych ograniczeń". Jak i gdzie? "W pełnym zakresie i wszędzie". I po konsultacjach.
>
Sprawa wcale nie jest taka prosta..wręcz przeciwnie bardzo złożona (dla tego założyłem grupę transgraniczne usługi medyczne na goldenline).
http://www.goldenline.pl/forum/3385209/nowe-regulacje-...
Po pierwsze w Polsce istnieje bardzo mocny a nie znany np w zupełnie Niemczech socjologiczny tzw "syndrom ostatniego dnia PIT" . Wynika on oczywiście z historycznie utrwalanego przekonania społecznego o nieprzewidywalności władz każdy wiec czeka do ostatniego momentu, zamiast odpowiednio wcześniej planować i wykorzystywać wcześniej ogłaszane zmiany prawa (tak jak to się robi w Niemczech gdzie już od 2000 r. inwestując na skale kraju w odnawialne źródła energii oraz mocno politycznie lansując w UE "klimatyczną mapę drogowa " i generując tym samym wzrost stały koniunktury gospodarczej w Niemczech).
Po drugie dyrektywa daje furtki NFZ oraz np Niemieckim kasom chorym chronienia swojego rynku i swoich obywateli od usług medycznych bez kwalifikacji, a skoro w Polsce nawet nie ma ustawy np o zawodzie fizjoterapeuty to bardzo łatwo będzie o wprowadzenie utrudnień rozliczania usług medycznych w Polsce przez niemieckie kasy chorych.
Polacy mogą być tu więc podwójnie stratni z winy własnych urzędników i polityków...
Stracą bo będą mieli utrudnienia do korzystania z usług zagranicznych ( skoro nie ma ustaw wprowadzających dyrektywę )
Stracą Fizjoterapeuci w Polsce bo mimo że ich usługi są tańsze w Polsce ( a właśnie może dlatego) z góry można przewidzieć niemieckie kasy chorych będą odmawiać ich refinansowania z powodu braku ustawy o zawodzie fizjoterapeuty...
Tak więc dyskusja społeczna jest tu pilnie potrzebna , tylko gdzie i jak ją przeprowadzić?
W przypadku tematu "Zawód fizjoterapeuty" podobnie - nie znam problemu konsultacyjnego, ale wyobrażam sobie, że gremium konsultacyjne mogłoby w tym przypadku zostać ograniczone do samych fizjoterapeutów oraz ich interesariuszy.
Jak wykazałem powyżej obie kwestie bardzo ściśle się wiążą tzn ustawa o zwodzie fizjoterapeuty i dyrektywa o usługach transgranicznych. sprawa interesuje nie tylko fizjoterapeuto wale również wszystkich pacjentów . Stroną zainteresowaną też są lekarze rehabilitanci którzy nie chcą zrezygnować z dotychczasowych uprawnień że to tyko oni mogli zapisywać skierowania na rehabilitacje pacjentom oraz zalecać ich wykonywanie fizjoterapeutom. Fizjoterapeuci natomiast ( jest ich obecnie 60.000 w Polsce) chcą samodzielności diagnoz i wykonywania zabiegów.
Ustawa wpłynie też negatywnie na status zawodowy masażystów w Polsce o których statusie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty nic nie mówi , a brak jest tego typu ustawy jak w Niemczech o egzaminach państwowych na dyplom Heilpraktiker.
Tak więc w Polsce olbrzymia grupa interesariuszy zainteresowanych tymi dwoma ustawami , pytanie tylko jak zainicjować program konsultacji by sami interesariusze ( istnieją 2 stowarzyszenia zrzeszajace fizjoterapeutów) zlecili zorganizowanie takich konsultacji?