Temat: Szkolenia, warsztaty, konferencje - reklama
Odpowiedzmy ze współczuciem na konflikty w
naszych społecznościach
WPROWADZENIE DO METODY – KRĘGI NAPRAWCZE
(Restorative Circles)
Dominic Barter
02 Luty 2010 Warszawa, Polska
W połowie lat 90-tych lokalne społeczności w slumsach Rio de Janeiro rozpoczęły proces szukania sposobów reakcji na przestępstwa, konflikty i łamanie zasad. Odchodząc od dynamiki karania i strachu, szukano sposobu uzdrawiania wyrządzonych krzywd oraz przestrzeni wspólnego dobrego samopoczucia osób zaangażowanych w te zdarzenia oraz szerszych społeczności.Doprowadziło to do poprawy jakości kontaktów międzyludzkich, wzrostu poczucia bezpieczeństwa oraz dobrostanu.
Czerpiąc z metody Sprawiedliwości Naprawczej (Restoraive Justice) oraz podążając za wartościami i praktyką Porozumienia Bez Przemocy (Nonviolent Communication), stworzono proces (metodę), którym dzielimy się teraz w społecznościach, w szkołach, w rodzinach, w sądach, w więzieniach, w służbach policyjnych, na uniwersytetach, w kościołach, z pracownikami socjalnymi, z lokalnymi władzami i z biznesmenami w 14 krajach. Znane jako Kręgi Naprawcze (Restorative Circles), systemowe podejście prowadzi społeczności do świadomego wyboru systemu sprawiedliwości - aktywnie przeciwdziałając oraz zmniejszając poczucie wyrządzonej krzywdy, Kręgi dają wszystkim zaangażowanym osobom możliwość doświadczenia w życiu i w praktyce potęgi nieużywania przemocy.
Poprzez zaangażowanie w konflikt przewartościowujemy nasz sposób myślenia o współżyciu z innymi, jednocześnie angażując się we współtworzenie systemów społecznych i świata takich, w jakich chcielibyśmy żyć. Proces ten otwiera przed nami możliwość dokonania radykalnych zmian wiodących ku sprawiedliwości społecznej, spójności grup, trwałym związkom i uzdrawianiu jednostki. Wszystkie te elementy są kluczowe dla tworzenia pokoju na świecie.Podczas dynamicznego, jednodniowego wprowadzenia, Dominic Barter przedstawi w jaki sposób metoda ta ewoluowała i w jaki sposób możliwa jest do zastosowania w różnych aspektach życia jednostki oraz wspólnoty, da także okazję do ćwiczeń praktycznych. Kluczowych elementów metody będziemy uczyć się poprzez doświadczenie zilustrowane przykładami z życia. Nową wiedzę będziemy wypróbowywać na własnych przykładach, odkrywając to, co dla nas wszystkich wspólne. Będziemy też mieli okazję zaobserwować efekty działania nowych narzędzi na grupie, której będziemy częścią.
Wydarzenie to będzie filmowane. Wszyscy uczestnicy zostaną poproszeni o wyrażenie zgody na wykorzystanie materiału w celu dalszej nauki.
Dominic Barter - rozpoczął działalność związaną ze sprawiedliwością naprawczą w połowie lat 90-tych, zainspirowany złożonością społeczną Rio de Janeiro, swoim adopcyjnym domem i swoją nauką Porozumienia Bez Przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga. Od 2004 roku jest dyrektorem programu treningowego i konsultantem projektów pilotażowych Sprawiedliwości Naprawczej w Ministerstwie Sprawiedliwości, współpracując z Organizacją Edukacyjno-Kulturalną Narodów Zjednoczonych, z Sekretariatem Praw Człowieka i Państwowym Sekretariatem Edukacji w Brazylii. W 2008 roku Dominic był głównym mówcą na międzynarodowej konferencji Sprawiedliwości Naprawczej. Koordynuje projekt Sprawiedliwości Naprawczej w Centrum Porozumienia Bez Przemocy (CNVC).
W jaki sposób możesz wspierać to wydarzenie?
Dominic czyni swoją metodę pracy dostępną dla wszystkich, którzy chcą z niej korzystać.
Trening jest otwartą ofertą aby przyjść i się uczyć.Nie ma wyznaczonej konkretnej opłaty w zamian za uczestnictwo. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą przyjść w duchu otrzymywania darów.
Koszty związane z organizacją tego wydarzenia i sprowadzenia Dominica z Brazylii zostaną ogłoszone, ogłosimy również otwarte zaproszenie do wszystkich, którzy będą chcieli uczestniczyć w pokryciu tych kosztów. Widzimy nas wszystkich jako posiadających moc tworzenia świata takim, w jakim chcemy żyć. To będzie jedna z możliwości doświadczenia tej mocy.
Jeśli chcesz wnieść swój wkład przed wydarzeniem, aby pomóc w organizacji oraz pokryciu kosztów, prosimy o kontakt z Olą. Możesz do niej dzwonić pod numer 504 254 654, jeśli chcesz rozmawiać na ten temat.
Miejsce: Warszawa - dokładny adres zostanie podany na 5 dni przed treningiem.
W trakcie zajęć przewidujemy przerwę na posiłek. Dla zainteresowanych przygotujemy listę miejsc, do których można się na taki posiłek udać.
Kontakt i zapisy: Ola Bagińska aleksandra.baginska@wp.pl, 504 254 654